Střední-prezentace členů Českého klubu cestovatelů

Bývalý prezident – Českého klubu cestovatelů

Petr Jahoda (CZ) (*1963) – Žije v Brně. Byl účastníkem nebo organizátorem mnoha významných expedic zejména k přírodním, divoce žijícím národům světa (Papua Nová Guinea, Západní Papua – Irian Jaya, Siberut, Etiopie, Keňa, Namibie, Středoafrická republika). Mimoto je organizátorem expedic do vysokých hor a za polární kruh. Byl jedním z organizátorů a účastníků úspěšné expedice do Pamíru na Pik Lenina (7134m). Má za sebou bezpočet dalších vysokohorských výstupů na známé i méně známé vrcholy – Matterhorn, Mont Blanc, Kilimanjaro, Carstensz Pyramid (Puncak Jaya) a další. Petr Jahoda publikuje v českých i zahraničních časopisech a magazínech, nafilmoval přes deset dokumentárních filmů pro Českou televizi, je autorem šesti cestopisně-etnografických knih. V současné době pracuje jako vedoucí náročných expedic v CK Poznání a nadále se věnuje své vlastní expediční činnosti. Komerčně se specializuje na Novou Guineu a Afriku. Je zakladatelem serveru Papua Trekking. Od roku 2000 je prezidentem Českého klubu cestovatelů. Na „stará kolena“ se začal profesionálně věnovat mushingu za polárním kruhem na severu Skandinávie a vrátil se zpět k trampingu. Petr Jahoda ukončil aktivní členství v Českém klubu cestovatelů koncem roku 2013, pro velkou zaneprázdněnost. Od té doby klub nefunguje. Petr Jahoda se jen snaží udržovat v chodu virtuální prezentaci bývalého klubu, který se pravděpodobně nedokázal transformovat na spolek, neboť nenaplňuje podstatu právního pojmu „spolek“ .

Víceprezidenti – Českého klubu cestovatelů

Jiří Kolbaba (CZ) (*1957) – místo působení Brno – procestoval více než 120 zemí na všech šesti kontinentech, spolupracuje s několika zahraničními ambasádami, fotografuje a filmuje. Významným způsobem se podílel na projektu přípravy videokazet s názvem Nejkrásnější místa světa. V celosvětové marketingové kampani Keep Walking byl v hodnocení mezi předními dvanácti českými cestovateli a dobrodruhy, pořádá velké výstavy fotografií po celé republice a také v zahraničí. Připravuje a pořádá besedy a diashow. Je autorem knih 6 kontinentů – příběhy z cest, Obrazy světa a poslední jeho knihou jsou Tváře světa. Dále je autorem fotografií pro knihu Tour de France 2005 na vysokém kole autorů Jarmily Ligasové a Josefa Zimovčáka. Každoročně vydává stolní kalendáře. Jiří Kolbaba je členem redakční rady magazínu CESTOPISY a Tváří magazínu Koktejl. knihy

Ing. Karel Medulán (CZ) (*1964) – místo působení Brno – fotograf, nezávislý novinář, spisovatel a publicista, sběratel fotoaparátů Canon, procestoval Nepál, Bhútán, Sikkim, Tibet, Dárdželing, Thajsko, Čínu, Japonsko a Senegal. Celkem navštívil 37 zemí. Zabývá se především fotodokumentací lidových slavností, náboženských svátků a rituálů a dále fotografováním ptáků. Je spoluautorem mezinárodního projektu Asia communication 2000 a tvůrcem projektů Nature for Future a Océ – colourful world of communication. Spolupracuje s významnými českými i zahraničními vydavatelstvími a mezinárodními nadačními společnostmi, účastní se řady besed a přednášek. Zabývá se digitálními technologiemi se zaměřením na dg. fotografii. Autor knihy o himálajských královstvích – Návrat do nebe a knihy Kostarika – Barevná tvář přirody – obě jsou součástí projektu Nature for Future. Je členem redakční rady magazínu CESTOPISY.

Reprezentanti – Českého klubu cestovatelů

Pavol Barabáš (SK) (*1959) – místo působení Bratislava – cestovatel a významný slovenský filmový režisér outdoorových dokumentárních filmů s horskou a cestovatelskou tematikou. Zúčastnil se množství velmi náročných expedic na všech šesti kontinentech světa. Nejvíce se zajímá o lidi, žijící v extrémních podmínkách. Je držitelem více než osmdesáti ocenění z mezinárodních filmových festivalů. Je majitelem filmového studia K2 a producentem mnoha známých filmů, jako jsou 118 dní v zajetí ledu, Tajemné Mamberamo, Omo – cesta do pravěku, Mustang…

Leoš Šimánek (CZ + Kanada + Německo) (*1946) – místo působení Yukon Territory ( 61°15´/126°15´), Herbolzheim a Jestřebí hory v Čechách – Leosch Schimanek, původem Čech s německým a kanadským občanstvím, žijící střídavě v Německu a Kanadě, kde má vlastní srub v divočině. Kromě Afriky procestoval celý svět a je známý v mnoha zemích svými skvěle připravenými diashow, kdy promítá z několika projektorů současně. Je autorem mnoha knih s cestovatelskou tematikou, které vyšly v několika světových jazycích. V posledních letech vyšly všechny i v češtině.

Diplomaté v našich řadách – členové Českého klubu cestovatelů

PhDr. Ivana Dirk Lukačovičová (CZ) (nar. 1949 v Kutné Hoře) navštívila kolem sedmdesáti států na všech kontinentech kromě Antarktidy. Pracovně prožila 5 let v Angole, 4 roky na Kubě a 8 let v Indii. V poslední době tráví čtvrt roku v indickém státě Goa, čtvrt roku v Praze, čtvrt roku ve West Kirby u Liverpoolu a čtvrt roku v Dortmundu, při čemž nezapomíná na to, že ještě dostatečné množství zemí neviděla. O jejích cestovatelských i jiných zážitcích vypráví postava hlavní hrdinky Arnoštky v cestovatelském románu Putování za dalekým snem, který nedávno vyšel v nakladatelství Tog­ga.

Ing. Jaroslav Kořalka (CZ) (*1953) – místo působení Praha – vždy se snažil cestovat. Za vlády komunistů alespoň v zahraničním obchodě. Po převratu a odtržení Slovenska vstoupil do zahraničních služeb. Od roku 1993 cestuje s diplomatickým pasem. Na zahraničních misích o dovolené cestuje a poznává okolní země. Během tří let kdy sloužil v Číně navštívil deset okolních zemí včetně Jižní i Severní Koreje a Brunei. Od roku 1999 sloužil v Etipoii, kterou procestoval celou, včetně málo civilizovaných oblastí v povodí řeky Omo. Opět si našel čas aby navštěvoval také další africké země jako, Somálsko, Džibuti, Eritreu, Madagaskar, Komory, Saudskou Arábii… Celkem procestoval sedmdesát zemí. V současné době působí na české ambasádě v Kongu (Kinshase).

PhDr. Pavel Mikeš (CZ) (*1956) – místo působení Kinshasa – Kongo – etnograf a cestovatel. Dlouhodobě pobýval v Etiopii, kde se zabýval zejména kmenem Tsamajů. Je spoluatorem knihy o této zemi s názvem Čas je dar Afriky. Sám pak napsal další knihu Etiopské bajky a pohádky. V současné době je velvyslancem v Kongu – Kinshase.

Zuzana Isabella Tornikidis BBA, MBC (CZ) (*1975) – místo působení Praha – řecké příjmení mám díky svému muži, za kterého jsem se vdala v roce 2004. Občanství mám české, ale Řecko je mým velkým koníčkem. Narodila jsem se v Praze, kde jsem žila až do svých 17-til let. Poté jsem žila rok v Londýně, dva roky ve Španělsku, půl roku ve Venezuele a rok v Amsterodamu. V diplomatických službách České republiky jsem pracovala v oddělení amerických států v sekci pro Latinskou Ameriku. K mým přiděleným zemím patřily Kuba, Venezuela, Kolumbie, Argentina a Ekvádor. Od roku 2003 pracuji na MZV ČR. Cestuji pochopitelně docela hodně i pracovně, tyto cesty ale mezi cestovatelské nepočítám. Rozhodující je pro mne cestování soukromé.

Světově známí – členové Českého klubu cestovatelů

Mgr. Soňa Boštíková (Vomáčková) (CZ) (*1971) – místo působení Praha – v současné době nejúspěšnější česká horolezkyně. Poprvé se do Himálaje vydala v roce 1995 na Pumo-Ri (7.165m), kdy jim hora odolala. V roce 1997 následovala expedice na Aljašku – Mt.McKinley (6193m), kdy stanula na vrcholu jako první Češka. V roce 1998 jako první žena na světě bez použití kyslíku zdolala Himálajský vrchol Makalu (8.463m). V roce 1999 vystoupila jako druhá žena světa na vrchol Lhoce (8.516m), kterého dosáhla rovněž jako vůbec první žena na světě bez použití kyslíku. Kanchenjunga (podzim 2000) a K2 (léto 2001) ji na vrchol zatím nepustily. Jako jedna z autorů se podílela na vydání knihy Droga zvaná výška (Altituda Vsetín 2001). Je členkou redakční rady měsíčníku Dobrodruh.

Jaroslav Brejcha (CZ) (*1943) – místo působení Plzeň – cestovatel, vodák a horolezec. Jeho otec byl mistrem světa v Lukostřelbě. Jarda se nepovedl, stal se mistrem světa na debl-kanoi. Do bezpočtu jeho horolezeckých úspěchů se řadí i takové stěny, jakou je Aiger. Ve svých šedesáti letech úspěšně absolvoval expedici k horským Yaliům do neprobádaných oblastí západní Papui – Irian Jaya. Stále se aktivně věnuje vodáctví a živí se výrobou lodí.

Ing. Oldřich Bubák (CZ) (*1954) – místo působení Pardubice – významný český polárník. Jako jeden z mála Čechů dosáhl společně s Mgr.Rudolfem Vilémem Severního i Jižního pólu a stejně jako on má za sebou mnoho dalších cest do polárních krajů. Je autorem knihy o Antarktidě a Arktidě.

Miroslav Caban (CZ) (*1964) – místo působení Hustopeče u Brna – cestovatel, ale především horolezec. Narodil se na Slovensku, kde žil až do povinné vojenské služby. První vrchol zdolal již v sedmi letech, byl to Kriváň. Po něm následovalo množství vrcholů Vysokých Tater. Po základní vojenské službě jej jeho žena seznámila s horolezci. Následovala celá řada Alpských vrcholů včetně Mt. Blancu a Matterhornu. V roce 1999 se seznámil s Radkem Jarošem,který už měl za sebou výstup na Everest, severní stěnou a bez kyslíku. Dalším důležitým člověkem v jeho životě byl Josef Ribička se kterým se měl vydat na Broad Peak. Ještě před tím však v roce roce 2001 po neúspěšném pokusu z roku 2000 sám zorganizoval výstup na nejvyšší horu obou amerických kontinentů, Aconcaguu a to Polským ledovcem. Odlétá tam po vážném úrazu kolene ještě s ortézou na noze. Výstup byl úspěšný. Rrok 2001 projektu expedice na dvoj kombinaci dvou hor, a to K 2 (8 611m) a Broad Peaku (8 056m) v Karakoramu. Zdeněk Hrubý mu oznamuje, že na Broad Peak se z finančních důvodů nepůjde, nezbylo, než se pustit rovnou na K2. Ve výšce 7900 m je zastavila nepřízeň počasí, ale to nejtěžší, Česenův pilíř, už měli za sebou. Pak následoval v roce 2002 vrchol nejvyšší, Mount Everest 8850 m. Je autorem knihy Everest & Oyu. V roce 2005 dokončuje jako první Čech projekt 7summits. Sedm nejvyšších vrcholů ne sedmi kontinentech. Později zjišťuje, že je také druhým člověkem na světě, který toto dokázal bez použití umělého kyslíku na Mt. Everestu.

Vítězslav Dostál (CZ) (*1959) – místo působení Hlubočec (Opava) – první Čech, který objel celou planetu na kole, na cestě byl tři roky a tři dny knihy

Martin Ducháč (CZ) (*1968) – místo působení Pardubice – spolu s Davidem Křížkem přepluli na jaře r.2000 na ultralehkém katamaranu jménem Sector přes Atlantický oceán. Jejich loď vážila, včetně plachtoví, jen něco málo přes 200 kilogramů, ale dokázala jet pod Českou vlajkou 33 dní místy rychlostí až patnácti uzlů na vzdálenosti přes 6.500 km. Z této odvážné plavby přivezli naši cestovatelé velice pěkný třicetiminutový amatérský dokumentární film. Byla to první přeplavba tohoto druhu na světě.

Zdeněk Hrubý (CZ) (*1956)(+2013) místo působení Praha – nenápadný chlapík, skromný člověk a dobrý kamarád. Patřil k absolutní špičce českého horolezectví. Zlezl šest osmitisícových vrcholů, provedl první traverz Ellsworthova pohoří v Antarktidě s výstupem na Mt. Vinson atd. Vedl několik úspěšných expedic na osmitisícovky. Byl několikanásobným horolezeckým mistrem republiky v běhu na běžkách na 24 hodin, zde drží rovněž rekord výkonem 300 km. Vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník. Byl členem vědeckých rad zahraničních odborných časopisů. Přestože byl nestraník, byl několik let náměstkem místopředsedy vlády, ministra financí, vládním zmocněncem atd. Byl členem dozorčí rady ČEZ, a. s. a správní rady Evropské investiční banky.

Ing. Miroslav Jakeš (CZ) (*1951) – místo působení Praha – významný český polárník, již třikrát stanul na Severním pólu kam v roce 1993 došel jako první Čech pěšky, zcela sám a bez podpory přešel napříč ostrov Grónsko a do třetice jako první Čech v zimě sám vystoupil na nejvyšší horu Jižní Ameriky, Aconcaguu. Spolu s Jaroslavem Pavlíčkem se podílel na založení první Československé polární stanice v Antarktidě, byl členem polární expedice Ice-Sail. Je členem redakční rady měsíčníku Dobrodruh.

Radek Jaroš (CZ) (*1964) – místo působení Nové Město na Moravě – jeden z nejúspěšnějších českých horolezců. V roce 2014 zdolal druhou nejvyšší horu světa K2 „Korunu Himaláje“ (8611 m) a stal se patnáctým člověkem, který vystoupil na všech 14 osmitisícovek světa bez použití kyslíkového přístroje. Jako druhý Čech bez kyslíkového přístroje dosáhl 19.5.1998 vrcholu nejvyšší hory světa, Mount Everestu (8848 m) a rovněž jako druhý Čech vystoupil 14.5.2002 bez použití kyslíku na Kangchenjungu (8598 m). Dále postupně zdolal Broad Peak (8047 m), Cho Oyu ( 8 201 m) Shisha Pangmu ( 8 046 m ) a Nanga Parbat ( 8 126 m). Vždy v malém družstvu, sportovním stylem bez pomoci výškových nosičů a v případě Shisha Pangmy – alpským stylem. Je autorem knih Dobývání nebe a Hory shora. Expedice – Himaláje, Karakoram, Pamír, Ťan Šan, Kordillery, Afrika – Mali intenzívní lezení v Alpách. Na K2 (Chogori 8611 m) – přelezení Česenova pilíře a návrat z osmi tisíc metrů pro nepřízeň počasí a ani v letech 03 a 05 se při opakovaných pokusech na vrchol pro nepřízeň počasí nedostal. Leze na skalách i v ledu. Baví ho téměř jakejkoliv sport, jezdí na horském kole, kajaku, snowboardu, běžkách. Na všech expedicích filmuje a fotografuje. Zpracoval několik filmů z expedic na DVD i do ČT, je spoluautorem fotografické výstavy Himaláj 1 000 až 8 848 m. Je autorem 4 knih

Mgr. Michal Jon (CZ) (*1971) – místo působení Praha – společně s Lucií Kovaříkovou cestují na kole již přes 10 let. Mají za sebou sedm velkých expedic především do severních zemí Evropy. Společně už ujeli přes 45.000 Km. 1.5.2005 dokončili svoji největší expedici – Na kole všemi kontinenty. Odstartovali 1. května 2002 z Prahy. Expedice trvala 3 roky a 1 den. Společně ujeli přibližně 70.000 km. Stali se tak prvním českým párem, který na kole objel svět a navštívi všechny světadíly, a to včetně Antarktidy a Grónska.

Ladislav Kamarád (CZ) (*1963) – místo působení Praha – cestovatel a horolezec. Jeden z nejznámějších českých fotografů přírody a zejména hor je hodnocen jako jeden ze sedmi nejlepších světových fotografů přírody a jako nejlepší Evropský profi fotograf za rok 2005. Pořádá desítky výstav fotografií, publikuje v renomovaných magazínech u nás i ve světě a každoročně vydává exkluzívní fotografické kalendáře. Od dubna 2004 držitel titulu QEP (Qualified European Photographer – Certifikát uděluje FEP, federace evropských profesionálních fotografů, nevládní organizace EU se sídlem v Bruselu. Certifikát je potvrzením nejvyššího mezinárodního technického a uměleckého standardu v reklamní fotografii s právem užívat titul QEP.) Zřejmě jako jediný profesionální fotograf pracoval ve výšce nad 8000m (bez použití kyslíkového přístroje) s profesionální středoformátovou technikou (Hasselblad). Zatím má za sebou dva osmitisícové vrcholy – himálajskou Čho Oju (8201m) a karákóramský Gašerbrum II (8035m).

Ing. Jan Kopka (CZ) (*1963) – místo působení Jablonec n. Nisou – pohrává si s hranicemi vlastních možností. Ať je to v Alpách, padesátistupňovém pouštním vedru nebo na nekonečných aljašských pláních. Jan Kopka, jednačtyřicetiletý biker z Jablonce nad Nisou je ostříleným hráčem extrémních cyklistických závodů. Když skončil kariéru profesionálního silničního jezdce, učarovala mu horská kola. Jeho prvním extrémním podnikem byl Dolomiten Man (1999). Dnes si bez hledání limitů vlastního těla nedokáže představit život. Největší úspěchy – Třetí v závodu The Great Divide Race – Extrémní závod na biku bez podpory. 4 000 kilometrů z Kanady do Mexika Skalistými horami (červen/červenec 2004). Ujel to za neuvěřitelných 20 dní. Iditarod Trail Invitational – jedna z mnoha verzí přejezdu zamrzlou Aljaškou. Ultramaratón, v němž účastníci překonávají trasu jen přičiněním vlastních sil. Na kole, pěšky nebo na lyžích. Tento závod původně vznikl jako klání psích spřežení (a je to jeho doména i dodnes). Soutěži se u cyklistů přezdívá Iditabike – honza odstoupil s druhého místa pro totální nepřízeň počasí (únor 2003). Crocodile Trophy – australský etapový bikový podnik prašnou, vyprahlou buší za až padesátistupňových veder. Jan Kopka byl první Čech, který ho absolvoval (říjen 2000).

Mgr. Lucie Kovaříková (CZ) (*1972) – místo působení Praha – společně s Michalem Jonem cestují na kole již přes 10 let. Mají za sebou sedm velkých expedic především do severních zemí Evropy. Společně už ujeli přes 45.000 Km. 1.5.2005 dokončili svoji největší expedici – Na kole všemi kontinenty. Odstartovali 1. května 2002 z Prahy. Expedice trvala 3 roky a 1 den. Společně ujeli přibližně 70.000 km. Stali se tak prvním českým párem, který na kole objel svět a navštíví všechny světadíly, a to včetně Antarktidy a Grónska.

Steve Loveček Lichtag (CZ a USA) (*1954) – místo působení Praha – cestovatel, potápěč, režisér a filmový producent. Natočil několik velmi úspěšných filmů a napsal knihu o velkém bílém žralokovi lidožroutovi (Čekání na bílou smrt). Držitel mnoha mezinárodních filmovývh ocenění. Je prezidentem nadace CRYSTAL PLANET, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Je členem řady mezinárodních filmových porot a institucí, zabývajících se přírodou, její ochranou a tématikou související. Spolupracuje úzce s takovými osobnostmi jako je William Parks, Dr. Erich Ritter, Jean-Michel Cousteau, Dr. Samuel Gruber, nebo Garry Atkinson. Byl pořadatelem festivalu dobrodružných filmů GO FAAF GO v Praze a je iniciátorem a pořadatelem festivalu Voda – Moře – Oceány v Ústí nad Labem. Je autorem 2 knih

Peter Ondrejovič (SK) (*1963) – místo působení Beckov – první člověk na světě, který slanil nejvyšší vodopád světa Angel Fall ve Venezuele (979 m). Účastník náročné slovenské raftingové Expedice Omo, organizátor a účastník mnoha dalších náročných expedic. Začínal jako horolezec. Je zakladatelem CK Anaconda.

George Stanislav Philip (CZ a Paraguay) (*1945) – místo působení Pardubice – akademický malíř a cestovatel. Kromě Českého má také Paraguayské občanství. Dlouhodobě pobýval ve Švýcarsku, Egyptě a Brazílii. Zrealizoval více než padesát registrovaných výstav ze kterých má téměř dvacet ohodnocení. Je držitelem sedmi titulů a vyznamenání. V roce 1993 mu byl na návrh Brazilské Akademie Výtvarného umění udělěn Řád za zásluhy o výtvarné umění spojený s titulem Rytíř výtvarného umění.V roce 2000 obdržel od téže instituce titil Zasloužilý Akademik. Je to jedno z nejvýznamějších brazilských vyznamenání vyhrazených umělcům a intelektuálům.

Dr. Dina Štěrbová (CZ) (*1940) – místo působení Příkazy – jedna z nejúspěšnějších českých horolezkyň v historii. Na svém kontě má dvě osmitisícovky a je dvojnásobnou držitelkou Československého výškového rekordu. Společně s Věrou Komárkovou byly první české ženy, které zdolaly osmitisícový vrchol. Je autorkou několika knih a jednoho CD – Romu. ** Nejvýznamnější úspěchy:** 1961 – 1. ženský zimní výstup na Galerii Ganku, 1977 – Noshaq (7495 m) čs. ženský výškový rekord, 1980 – Manaslu (8163 m) vedoucí 1.ženské čs. himálajské expedice, pokus o výstup, dosažen vrchol Manaslu North (7156 m) –1984 – Cho Oyu 8201 m – společně s Věrou Komárkovou (USA) první české ženy na osmitisícovce. Byl to první ženský výstup na Cho Oyu vůbec ( 25 let po tragickém pokusu francouzské expedice vedené Claude Koganovou.) a také čs. ženský výškový rekord, 1988 – Gasherbrum II (8035 m) – s Lívií Klembarovou 1.čs.výstup, 1991 a 1992– dvakrát pokus o Mount Everest, 1994 – Broad Peak (8047 m) – vedoucí expedice, pokus o výstup, 1997 – Nanga Parbat (8125 m) – pokus o výstup

Oldřich Štos (CZ) (*1971) – místo působení Brno – významný český speleolog, organizátor a účastník mnoha speleologických expedic do nejhlubších propastí světa. Účastnil se výzkumu v mnoha propastech přesahujících hloubku tisíc metrů, sestoupil do druhé nejhlubší propasti na západní polokouli, do vertikály SOTANO DE LAS GOLONDRINAS – patří k největším na zemi. Účastník expedice NA DNO SVĚTA – nejhlubší propast světa GOUFFRE JEAN BERNARD (-1602m) – český hloubkový rekord (1995), podílel se na objevu propasti C11 (-664 m) – objev roku 1997. Člen Speleologické záchranné služby, člen redakční rady měsíčníku Dobrodruh a člen sdružení KOTA 1000.

Peter Valušiak (SK) (*1967) – místo působení Bratislava – horolezec, cestovatel a jeden z nejúspěšnějších polárníků světa. Dosáhl Jižní a třikrát Severní pól. Na svém kontě má první přechod Arktidy z Ruska do Kanady přes Severní pól pěšky a bez letecké podpory (film „118 dní v zajatí ľadu“). Horolezec Reinhold Messner se o tomto výkonu vyjádřil jako o činu tisíciletí. Účastník náročné raftingové expedice do Etiopie – prvosjezd řeky Omo, peřejemi mezi divokými kmeny a expedice na Novou Guineu – Irian Jaya.

Mgr. Rudolf Vilém (CZ) (*1962) – místo působení Praha – významný český polárník. Jako jeden z mála Čechů dosáhl společně s Ing. Oldřichem Bubákem Severního i Jižního pólu. Má za sebou mnoho dalších cest do polárních krajůpobyt na České polární stanici v Antarktidě (1997), účastník antarktického koncertu s Lubošem Brabcem, další výprava na Antartický polostrov a přilehlé ostrovy (1998), polární expedice na Špicberky, Baffinův ostrov, několikrát do Grónska. Toulal se také Aljaškou a v okolí řeky Mackenzie. Kromě toho má procestovaný celý svět, včetně exotických destinací jako jsou Tibet, Búthán, Shatlendy, Jižní Orkneje…

RNDr. Josef Wolf CSc., profesor h.c. (CZ) (*1927)(+2012) – místo působení Praha – senátor Mezinárodního parlamentu pro bezpečnost a mír (IPSP), člen mnoha mezinárodních organizací (The National Geographic Society in USA, UNICEF, European Antropological Associacion, EASA, PWA, IAPR, DCI…), světově uznávaná kapacita v oboru antropologie, je hostujícím profesorem Světové univerzity v USA (World University Roundtable). Od roku 1950 dodnes přednáší antropologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (mimo přetržku kdy byl v dobách komunismu z politických důvodů perzekuován). Je autorem přibližně padesáti odborných publikací, které byly přeloženy do patnácti světových jazyků (Poslední svědkové pravěku 1970 – úvod do studia přírodních národů, Národy Afriky 1972, Pradějiny člověka 1977 – 36 zahraničních vydání, přeloženo i do Brailova písma, Lidé pěti světadílů 1979, Abeceda národů 1984 – výkladový slovník národů, národností a kmenů…). Procestoval Afriku, Austrálii a Evropu, částečně Asii a Střední Ameriku (celkem 75 zemí světa).

Jiří Zítka (CZ) (*1953) – místo působení Lysá nad Labem – cestovatel, fotograf a dobrodruh. Dlouholetý reprezentant v ultralehkém létání. Jeden z nejlepších a nejzkušenějších pilotů motorových závěsných kluzáků (rogal) v České republice a pravděpodobně i na světě. Člen českého týmu, který v roce 2000 uskutečnil jako první na světě přelet hory vyšší než 8000 m. Byla jí Annapurna 8091 m. Motorová rogala pilotovaná výhradně českými piloty tehdy dosáhla výšky o 300 vyšší než je vrchol Mount Everestu (8848 m). Jirka Zítka létal na Aljašce, na Kamčatce, nad Beringovou úžinou, v Africe, na Islandu, na Čukotce, v Nepálu, na Floridě a v Mongolsku. Je spoluautorem několika filmů z prostředí extrémního létání a jeho příběhy a fotografie byly námětem knihy Břetislava Ditrycha Svět pod barevnými křídly, která se dočkala již druhého vydání.

Osobnosti – významní obecně uznávaní členové Českého klubu cestovatelů

Karel Plechač (CZ) – Narozen 31. 3. 1934. Vystudoval SPŠ strojírensko-technologickou. Aktivní horolezec, od roku 1954 spoluzakla­datel horolezeckého oddílu Spartak. Uskutečnil více jak 5780 skalních výstupů, z toho 378 v zahraničních velehorách. Významný fotograf a publicista cestopisných reportáží s obrazovým doprovodem v časopisech… kni­hy

RNDr. Hynek Adámek (CZ) (*1962) – místo působení Praha – účastník expedice Živá Afrika z roku 1994 a člen redakční rady magazínu CESTOPISY. Spolu s Ing. Jiřím Hanzelkem a Ing. Miroslavem Zikmundem je autorem stejnojmenné knihy o této expedici, společně s Dr. Mikešem je autor obrazové publikace o Etiopii Čas je dar Afriky. Společně s Jakubem Havlem napsali knihu Island – soulad protikladů. Čtyři roky byl redaktorem českého geografického magazínu Koktejl. V roce 2005 se podílel na výstavbě české vědecké polární stanice v Antarktidě. Nyní působí jako externí redaktor pro českou verzi magazínu National Geographic. knihy

PaedDr. Alois Bradáč (CZ) (*1951) – místo působení Brno – povoláním učitel. Jeho celoživotním koníčkem jsou záhady, dějiny a dálky. Navštívil 44 zemí čtyř kontinentů, publikoval asi 6.200 fotografií doma i v zahraničí a více než 1000 reportáží. Zatím vydal tři cestopisy s pohledem do historie daných míst: Od Tróje k Hannibalovi (1996), Mexiko, Máyové a souvislosti (1999), zatím poslední je Záhadné Zimbabwe, zoufalý mys, půlnoční slon a mnoho milých černoušků. Cestuje bez podpory sponzorů. Svoje přednášky z cestpovídání o toulání věnuje mládeži, zejména postiženým dětem. Je pacifista. Organizuje protesty proti válkám. knihy

Ing. Otakar Brandos (CZ) (*1969) – místo působení Ostrava – procestoval téměř celou Evropu, část Afriky a Asie. Od roku 1994 pravidelně navštěvuje Maroko, které považuje za jednu z nejkrásnějších zemí. Autor či spoluautor několika turistických průvodců, sedm publikací z oblasti Karpat, autor dvou reprezentativních nástěnných kalendářů. Zabývá se horskou fotografií, makrofotografií a focením zvířat ve volné přírodě. Autorsky se zúčastnil několika společných výstav fotografií. Spolumajitel Nakladatelství SKY, které vydává průvodce po horách a dnes i časopis Treking, jehož je šéfredaktorem­.knihy

Ing. Antonín Červený (CZ) (*1963) – místo působení Brno – Původním povoláním strojař, od r. 1990 se věnuje pouze oblasti duchovní filozofie, a to hlavně jako vydavatel knih s touto tematikou (Agape Brno). Jeho velkým koníčkem je sport, zvláště pak horské kolo a cestování. Spojení těchto zálib vyústilo v desítky cykloturistických cest po Evropě a tří větších výprav mimo starý kontinent – na Nový Zéland (1998), do Jižní Afriky (2000) a Jižní Ameriky (Uruguay, Argentina, Chile) (2002). Z těchto větších cest byla pokaždé vydána kniha. Na své cyklovýpravy se vydává většinou sám, neboť jen tak prý může maximálně zachytit a odcítit danou zemi a její obyvatele. knihy

Prof. RNDr. Miroslav Druckmüller (CZ) (*1954) – místo působení Brno – fotograf a cestovatel. Již tři desetiletí cestuje s kamerou (cca od r. 1975) zejména po horách. Spoplečně se ženou jsou autory fotografické publikace s názvem Od Huascaránu k Everestu. Procestované země – Evropa, USA, Nepál, Ekvádor, Peru, Chille, Argentina, Špieberky, Mexiko

Ing. Zuzana Druckmüllerová (CZ) (*1961) – místo působení Brno – po boku manžela cestují s kamerou zejména po horách. Spoplečně jsou autory fotografické publikace s názvem Od Huascaránu k Everestu. Procestované země – Evropa, USA, Nepál, Ekvádor, Peru, Chille, Argentina, Špicberky, Mexiko

PhDr. Petr Dufek (CZ) (*1956) – místo působení Praha – cestovatel dobrodruh a skvělý novinář. Čtyřikrát se jako reportér účastnil slavné Camel Trophy. Ze středoamerické, české vítězné Camel Trophy Mundo Maya, která se jela v roce 1995, vydal klnihu Peklo u ponořeného krokodýla. Je ředitelem největšího motoristického vydavatelství Automedia a zároveň šéfredaktorem Světa motorů. Přes dvacet let působí v motoristických časopisech Motoristická současnost a Svět motorů.

Mart Eslem (CZ) (*1974) – místo působení Ústí nad Labem – cestovatel, publicista a fotograf Martin Šlambor se prezentuje pod uměleckým jménem Mart Eslem. Procestoval 70 zemí světa. Navštívil všech 7 kontinentů. Pořádá výstavy fotografií, vydává fotokalendáře a je autorem knihy Již zbývá jen Antarktida.

Ing. Juraj Gažovčiak (CZ) (*1959) – místo působení Červený Kostelec – absolvoval fotografickou konzervatoř v Hradci Králové, zúčastnil se fotografických dílen na Šumavě, ve Spojených státech a u polského Baltského moře. Je členem Svazu českých fotografů a byl jedním ze zakladatelů skupiny Fotošum. Při svých cestách se umí dívat kolem sebe a tak na jeho fotografiích nejsou jen hory a příroda, ale také život prostých venkovských lidí.

Ing. Jaromír Giecek (CZ) (*1966) – místo působení Ostrava – cestovatel, horolezec a fotograf. Dokumentuje přírodní národy celého světa. Účastník mnoha náročných expedicí i do neodlehlejších oblastí světa, na Západní Papuu -Iirian Jaya. Je autorem TV seriálu Planeta lidí-Výpravy za domorodci Nové Guineje. Napsal knihu Matča aneb jak jsem jel na expedici

Mgr., Dr Jan Hájek (CZ) (*1945) – místo působení Plzeň – procestoval všechny státy Evropy a mnoho zemí světa včetně těch obtížně dostupných jako jsou Alžírsko, Libye, Paraguay, Palestina, Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, Sýrie, Tádžikistán,Tur­kmenistán, Uzbekistán…

Ing. Jiří Havel (CZ) (*1938) – místo působení Brno – obdivuhodný člověk nezdolného ducha. Závodní sjezdový lyžař a horolezec, za totality slezl stovky tatranských stěn, od třiceti let se zaměřoval na sever, lezl v Norsku, na Islandu, na Špicberkách i v Grónsku (Mt. Forel). Ve čtyřiceti letech vážné onemocnění, trvale značně omezena pohyblivost pravé nohy a tak přešel na divokou vodu. Splul většinu vodácky atraktivních řek v Norsku, na Aljašce a na Islandu. V padesáti letech byl druhý na Polar Cupu, nejtěžším závodu svého druhu na světě (540 km po řece Tornio Älv – obtížnost WW-V, celé za polárním kruhem). Je členem redakční rady měsíčníku Dobrodruh, majitelem spoprtovně zaměřené CK Vikingtour a soukromě se věnuje mořskému kayakingu, především na západním a východním pobřeží Grónska. Dvakrát neúspěšný pokus přeplout Beringovu úžinu na kajaku (nepochopení úřadů). Z finančních důvodů zůstane možná tento čin jeho neuskutečněným klukovským snem.

MUDr. Ladislav Holub (CZ) (*1948) – místo působení Trutnov – cestovatel, horolezec a fotograf. Procestoval řadu zemí, ze svých cest uspořádal více než deset výstav fotografí, má osmnáct programů přednášek s promítáním diapozitivů. V roce 1990 společně s Leošm Šimánkem vystoupil na vrchol Pik Četyrjoch (6600m) v Pamíru, pak následovaly nejvyšší hory Ameriky a Afriky. Má za sebou také zimní výstup na Fudžijamu v Japonsku.

Ing. Otto Horský CSc. (CZ) (*1938) – místo působení Brno – český inženýrský geolog, popularizátor oboru, cestovatel a spisovatel. Ve svém oboru vykonával poradenskou činnost v Peru (1974–1976, současně diplomat a ředitel experimentální technické kanceláře), na Kubě (1974 – 1978, hlavní poradce ministerstva stavebnictví), opět na Kubě (1984 – 1988, vedoucí odborné expedice Centro – Cuba v Escambray) a současně koordinoval práce další odborné československé expedice v provincii Oriente. V letech 1991 – 1994 pracoval ve Španělsku v Madridu jako generální ředitel česko-španělské akciové společnosti Vodni Espaňola, S.A. působící v geologii a ekologii. Během své geologické kariéry zpracoval více než 200 průzkumných zpráv a výzkumných úkolů, a to zejména pro velké vodní stavby, a to jak v bývalém Československu, tak v Peru, ve Španělsku a zejména na Kubě. Od roku 1971 externě přednášel inženýrskou geologii na Vysokém učení technickém v Brně a na Vysoké škole báňské v Ostravě (1985). Přednášková činnost a výchova odborných kádrů byly rovněž součástí jeho práce na Ministerstvu stavebnictví Kuby. Pracuje jako recenzent pro některé odborné časopisy, například pro EGRSE Journal, nebo pro Environmental Geology (International Journal of Geosciences). Recenzent knihy Pavla Štěpánka „Čechy a Peru“ – historie a umění, dějiny vzájemných kulturních vztahů. V letech 2010 až 2012 pracoval jako expert koordinátor na projektu přehrady Bawanur v Severním Iráku v Kurdistánu. Autor více než 160 odborných publikací doma a v zahraničí (Španělsko, Portugalsko, Řecko, Brazílie, Peru, Nizozemsko, Rusko, Řecko, Kuba, Austrálie, Thajsko, Etiopie), dále několika televizních scénářů, vystoupení v rozhlase a televizi, autor řady populárně vědeckých článků v tisku a časopisech, celé řady výstav fotografií s cestovatelskou tematikou u nás a na Slovensku. Převážně pracovně navštívil více než 40 zemí, přednášel na Universitách ve Španělsku, Mexiku, na Kubě a v Peru. Účastník vědecké expedice Titicaca 2004. V současné době se věnuje hlavně literární práci s cestovatelskou, životopisnou a odbornou tematikou. Jeho odborná kniha Inženýrsko-geologický průzkum pro hydrotechnické stavby byla přeložena do španělštiny, kniha Inženýrsko-geologický průzkum pro přehrady, kterou napsal společně s doc. RNDr. Pavlem Bláhou, DrSc, byla přeložena do angličtiny a chystá se její vydání v ruském a španělském jazyce. knihy

Pavla Jazairiová (CZ) (*1945) – místo působení Liberec – cestovatelka a publicistka, redaktorka Českého rozhlasu. Je autorkou sedmi knih všechny s tématikou rozvojových zemí: Sahara všedního dne, Setkání v buši, Cesty za Afrikou, Afrikou v protisměru, Izrael a Palestina, Palestina a Izrael, ve spoluautorství s Jiřím Hůlou Egypt, Egypt. Naposledy vyšly dva díly její práce o Indii: V Indii a V severní Indii. Navštívené země: Evropa ( kromě Švédska, Finska, Luxemburska, Moldavie) Blizký východ (krome Saudské Arabie, Jemenu), Rusko, Indie, Pákistán, Severní Korea. Afrika: Severní( Maroko, Alžírsko, Tunisko, Lybie, Egypt) Niger, Nigerie, Kamerun, Burkina Fasso, Mali, Ghana, Togo, Beni,. Jižní Afrika, Zimbabwe, Keňa, Tanzanie. Knihy

Juraj Kaman (CZ) (*1970) – místo působení Pardubice – nezávislý publicista a fotograf, publikuje v několika českých časopisech a magazínech. Procestoval velkou část Asie a blízkého východu, USA a Kanady. Je autorem knihy Cesta za splněným snem. (IEC 1999).

František Kele (SK) (1936) – geograf, pedagog, horolezec, polárník, cestovatel, publicista a spisovatel. Je považován za nejaktivnějšího slovenského cestovatele 20. století. Absolvoval více než 70 různých cest a výprav, v jejichž průběhu procestoval všechny světadíly včetně Arktidy a Oceánie. Je spoluzakladatelem Sekce pro výzkum vysokých pohoří při Slovenské geografické společnosti SAV a dalších sdružení. Je autorem a spoluautorem více než 30 publikací. Byl oceněn za svou výzkumně geografickou, expediční, spisovatelskou a populárně-naučnou činnost knihy

Marco Kennedy (Kanada) (*1943) – místo působení Bear Creek (Yukon Territory) – tramp celým svým životem. Z Československa emigroval v roce 1968 a vydal se směrem na Aljašku. Od roku 1973 trvale žije v Kanadě na Medvědím potoce (Yukon Teritory) ve srubu nedaleko od Dawson City. Od tud podniká cesty do celého světa. Jeho prací je lov lososů na prodej a vykupování zlata. Jen málo kdo si umí představit dobrodružnjší život. V roce 1985 se jeho osud spojil s Mývalou (Alena Kennedy). Mají spolu dvě děti, Olina a Mishu. Jeho největší cesta byla kolem světa v letech 1976 – 78. Z Kanady odjel s osmdesáti dolary v kapse a po dvou letech se vrátil s devadesáti dolary a spoustou zážitků. Pěšky, vlakem, autobusem, nebo na lodích, ale převážně stopem objel celý svět. To ostatní, jak říká, byly jen několikaměsíční vandry, každou druhou zimu, většinou prý někam do tepla… Na Jachtě procestoval jihovýchodní pacifik, autem a pěšky Latinskou Ameriku, kus Afiky a Evropy…

Jaroslav Klápště (CZ + Austrálie) (*1939) – místo působení Železný Brod – ornitolog a cestovatel. V roce 1968 společně s bratrem emigroval do Vídně, odkud vzápětí odcestovali do Austrálie. Tam strávil 27 let života. Procestoval celou Austrálii, Oceaánii, Tasmánii, Novou Kaledonii, Novou Guineu, Střední a Severní Ameriku, část Asie, Izrael … Spolupracuval na knižním průvodci australských lučních ptáků (FIELD GUIDE to the BIRDS of AUSTRALIA – vydalo australské nakladateství VIKING) a na publikaci, která vyšla i v českém překladu pod názvem Slepičí polévka pro duši, která píše o mnoha cestovatelích. V Austrálii publikoval přes 50 odborných a cestopisných článků, v České republice cca 20. Vystupoval několikrát v rozhlase a v televizi. Aktivně se věnuje přednáškové činnosti a dodnes se svojí ženou provádí odchyt a kroužkování ptáků. Uspořádal několik výstav fotografií, z nichž nejvýznamnější byla v roce 2001 umístěna v Národním muzeu – Náprstkově muzeu v Praze.

Pavel Knebl (CZ) (*1970) – místo působení Tichá (Frenštát pod Radhoštěm) – Mimo jiných cest strávil se svojí přítelkyní Janou Kneblovou jeden a půl roku života putováním na kolech cestou z Tiché přes Tibet a zpátky domů. Jeli přes země bývalého Sovětského Svazu, Írán, Pákistán, Indii a Nepál, což je stálo pouhých 250 USD na osobu! Oba tím dokázali, že cestovat se dá i bez peněz. Pavel vyvíjí různé ekologické aktivity a je pořadatelem cestovatelských setkání v Tiché. Je autorem svérázné knihy Putování pro nic- za nic.

Mgr. Jiří Kráčalík (CZ) (*1954) – místo působení Ostrava – horolezec, cestovatel, fotograf a publicista. Na svém kontě má 130 zdolaných vrcholů čtyř kontinentů. Od roku 1975 uspořádal v ČR a v zahraničí 25 samostatných výstav fotografií. Za některé výstavy a audiovizuální pořady obdržel ceny a uznání. Absolvuje řadu komponovaných pořadů o cestování pro veřejnost v divadlech malých forem. Připravil putovní výstavu čtyř autorů nazvanou Láska jménem hory. Je zakladatelem časopisu Turistika a Hory a stejnojmenné cestovní kanceláře. Vyhrál konkurz na vytvoření cestovatelského a sportovního klubu se zahraniční restaurací.

Mgr. Luděk Krčmář (CZ) (*1972) – místo působení Plzeň – od roku 1992 procestoval více než 50 zemí Evropy, Afriky a Blízkého východu. I přesto se považuje za velkého milovníka zapomenutých krás a památek České republiky. Účastník expedice Mokele-Mbembe 99 ( Gabon, Svatý Tomáš a Princův ostrov ), která hledala v rovníkových pralesích Afriky kryptozoologické zvíře a expedice na Západní Saharu v roce 2000. Pravidelněji publikuje v několika českých časopisech a magazínech s cestovatelským, historickým a fotografickým zaměřením. Pořádá cestovatelské besedy a přednášky. Povoláním je teolog a historik, příležitostně nezávislý publicista.

Ing. Vladimír Kroc (CZ) (*1966) – místo působení Praha – cestovatel a publicista, redaktor Radiožurnálu. Je autorem dvou knih o cestách po Austrálii s rodinou a dětmi – Jižním křížem krážem a Orion hlavou dolů. Kromě Austrálie a Nového Zélandu navštívil ještě řadu více než exotických zemí jako jsou Guinea, Guinea-Bissau, Brazilie, Venezuela, Kuba, Dominikánská republika a Haiti.

Renáta Lorišová (CZ) (*1976) – místo působení Pražmo – Wien  – nadšená cestovatelka vnímající krásy cestování ze sedla kola či z prošlápnutých pohorek. Na kole procestovala již několik evropských zemí, zdolala známé horské průsmyky jako např. Passo dello Stelvio a další. Největší cyklocestou byla bezesproru pětiměsíční pouť napříč Austrálií ze západu na východ v délce 9320 km za 137 dní. V poslední době své zážitky prezentuje prostřednictvím besed pro školy i širokou veřejnost. Občas je možné Renatin hlas zaslechnout i na vlnách Českého rozhlasu.

Čestmír Lukeš (CH) (*1946) – místo působení Roveredo – Čech žijící ve Švýcarsku. Procestoval mnoho zemí. Je motivující horolezec, cestovatel, fotograf a tak trochu filosof. 35 let šplhá po horách světa. Devět expedic do Karakoramu a Himaláje. Další horolezecké a cestovatelské expedice do Alžíru, USA, bývalého SSSR, Egypta, Ťan Šanu, Čadu, Nigeru, Grónska, Antarktidy, Ohňové země… 10 let organizoval mezinárodní setkání Bergwelt Dia – Treff (Svět hor v diapozitivech). Miluje Tibetský národ a jeho zemi. Mnoho let již přednáší a dělí se o své bohaté zkušenosti

Ing. Jaroslav Mareš (CZ) (*1937 – místo působení Praha – cestovatel, entomolog a spisovatel. Procestoval všechny kontinenty, celkem 85 zemí, napsal 15 knih, z toho několik cestopisných. Udržuje styky s předními světovými paleontology. Objevil nejsilnějšího dravého brouka světa jménem Manticora imperator, později popsal další tři nové druhy. Během svých výprav se dostal i do odlehlých, civilizací dosud nedotčených oblastí. Zorganizoval expedice za několika pro zoologii dosud tajemnými zvířaty. Pravidelně přednáší a vystupuje v televizních a rozhlasových pořadech. Jeho největším snem je dostat se na stolovou horu jménem Kurupira.

Mgr. Světlana Medulánová (CZ) (*1965) – místo působení Brno – procestovala Nepál, Bhútán, Sikkim, Dárdželing, Tibet, Thajsko, Čínu, Senegal a dále Norsko, Švédsko a Finsko. Celkem navštívila 26 zemí. Zabývá se studiem lidových slavností, náboženských svátků a rituálů a uvedenou problematiku přednáší na filozofické fakultě Masarykovy university v Brně. Je spoluautorkou mezinárodního projektu Asia communication 2000. Pracuje jako ředitelka nezávislé tiskové agentury a vydavatelství RTP publicity, pod jejíž hlavičkou také publikuje. Autorka popisů k fotografiím v knize Ing. Karla Medulána o himálajských královstvích s názvem Návrat do nebe.

Libor Michalec (CZ) (*1969) – místo působení Lubenec – cestovatel, fotograf a žurnalista. Procestoval přes třicet zemí. Pět let pracoval jako zástupce šéfredaktora magazínu Koktejl. Nyní je na volné noze, připravuje knihu cestopisů a přednáší pro veřejnost zážitky z cest.

Kateřina a Miloš Motanovi (CZ) – oba narozeni v České Republice, od roku 1989 žijí v Rakousku a od té doby se orientují hlavně na barevnou fotografii. Hlavním těžištěm jejich společné tvorby je cestovní přírodní, krajinná, makroskopická, černobílá a výtvarné fotografie. Zaměřují sehlavně na oblasti pouští a polopouští. Typickými rysy jejichtvorby je hra barev, tvaru, světla a stínu. V terénu se snaží nejeno o citlivé zachycení pomíjivých okamžiků, ale také o vytvoření jedinečného portrétu krajiny, při kterém často zachází i do detailu. Při práci nepoužívají žádné barevné filtry anipočítačové úpravy, ale kladou důraz na preciznost a kvalitu odvedené práce, dávají stále přednost analogovým fotografiím, (střednímu formatu), které vlastnoručně vyvolávají (proces CIBACHROME), nebo je nechávají vyvolat z digitálních dat v renomované fotolaboratoři ve Vídni. Ze Zemí doposud navštívili USA, Namibii, Egypt, Řecko, Itálii, Francii. Fascinující krajina Spojených států je podněcuje k neustálým návratům, kde ve starém objevují nové a v novém nepoznané. Chystají další cesty do Austrálie, Chile, Turecka, na Nový Zéland, Island, … Své fotografie nechtějí mezi sebe dělit, považují je za společná díla.

Martin Mykiska (CZ) (*1966) – místo působení Praha – procestoval mnoho zemí světa, je autorem knih s cestovatelskou tematikou. Ze svých cest má několik projektů diashow. Promítá po celé České republice i v zahraničí. Jeho zatím poslední knihy jsou z oblasti Himálaje. Je členem redakční rady magazínu CESTOPISY knihy

Ing. Miroslav Pavelka (CZ) (*1974) – místo působení Přerov – má za sebou téměř desetileté prázdninové cestování na bicyklu se spacákem a všemi potřebnostmi na nosiči. Mnohaleté přípravy završil roční cestou kolem Asie. Spolu s Miroslavem Mádrem cyklovandrovali přes Polsko, Litvu, Lotyšsko, Rusko, Kazachstán, Čínu a Laos do Thajska. Poté se přesunuli do Indické Kalkaty a tzv. jižní cestou šlapali zpět. Cesta trvala rok a tři dny, ujeli na ní 23 577 km. Následovala sólová cykloexpedice až na samý severní konec Egypta. Ing. Miroslav Pavelka již najezdil více než sto tisíc kilometrů. V současné době Mirek cestuje opět na kole, tentokrát po Kanadě.

Jiří Pavlík (CZ) (*1939) – místo působení Františkovy Lázně – Nadšenec pro veterány, stará auta a motocykly se kterými podniká náročné expedice. V roce 1997 zrealizovali společně s Jiřím Žofajem vzpomínkovou jízdu na Afriku snů a skutečností 1947, s osobním vozem Tatra 57 b rok výroby 1946, který si sami zrenovovali. Jejich cesta vedla přes Saharu a Jiří Pavlík o ní napsal knihu Sólo pro Tatru. Následovala úspěšná Motoexpedice Namibia 2002 na historických motocyklech přes pouště Namib a Kalahari. Jiří Pavlík je předsedou Veteran car club Autoklubu České republiky v Chebu.

Aleš Přibyl (CZ) (*1955) – místo působení Brno – procestoval více než 130 zemí všech pěti kontinentů (podle zeměpisného sdružení je to více než 200). Americkou NASA byl pozván ke startu raketoplánu Endevour (mise 89), na Cejlonu byl pozván k Arthurovi C. Clarkovi a setkání s ním, účastník expedice Quark do Antarktidykrátkou dobu žil v mužském mnišském státě v klášterech na Athosu.

Alexandra (Saša) Ryvolová (CZ) (*1952) – místo působení Praha – od mládí trampovala po vlastech českých a slovenských, později se stala dlouholetou životní družkou známého trampského písničkáře Wabi Ryvoly a po pádu železné opony cestovala s dcerou Karolínou stopem do Itálie, Turecka, Sýrie, Švédska a Irska. Procestovala mnoho zemí vč. Indie, Indonésie, Záp. Papuy, Peru a Ekvádoru. Zážitky z cest vtělila do knih S batohem střední amerikou a Indonésie, batoh a já.

Petr Sobek (CZ) (*1974) – místo působení Vlkoš – cestovatel, fotograf a publicista. Od roku 1977 podniká a cestuje na vlastní pěst. Spojené státy americké v něm zanechaly nezapomenutelné zážitky. V posledních letech je navštívil několikrát. Své fotografie publikuje kromě českých magazínů také v Chicagu. Okouzlila ho i Asie. Vietnam, Laos, Thajsko, Malajsie a Indonésie, země které procestoval s batohem na zádech.

Petr Suchý (CZ) – místo působení Brno – dosud podnikl okolo 25 převážně individuálních cest téměř po celém světě, na nichž strávil přibližně 3,5 roku, navštívil 70 zemí. Jeho nejlepší akce: dvouměsíční cesta autostopem napříč USA ze severu na jih a pak na západ, individuální výstupy na africké a jihoamerické velehory, pětiměsíční cesta kolem Asie, včetně průjezdu většiny postsovětských republik bez víz, cesty do Číny a Tibetu, kde byl 7 týdnů.

Ing. Martin Stiller (CZ) (*1980) – místo působení Broumov – Wien – mladý cestovatel, který procestoval přes 40 zemí. Aktivně se zabývá turistikou, VHT a především cykloturistikou. Na kole projel velkou část Evropy. V létě 2001 podnikl náročnou cykloexpedici ? Na kole napříč Evropou z Čech až do Afriky, celkem 5750 km. Na přelomu let 2007?2008 podnikl spolu s přítelkyní Renátou Lorišovou přejezd Austrálie na kole tzv. na těžko. Celkem 9320 km za 137 dní. Následně roku 2010 společně se ženou Renčou ušlapali na kolech 7000 km Amerikou. V sedle kola zdolal dále více než 60 horských průsmyků a sedel. Cestování se stalo jeho životem, drogou i radostí, které se hodlá věnovat i v budoucnu. Publikuje v časopisech se sportovní, cestovatelskou a outdoorovou tématikou i v denním tisku, regionálních magazínech apod. Jeho vyprávění můžete slyšet z Českého rozhlasu a dalších rádií. Za rok zrealizuje přibližně stovku besed pro školy i veřejnost. Je zakladatelem prvního cyklocestovatel­ského festivalu ve střední Evropě jmenujícího se CYKLOCESTOVÁNÍ.

Robert Šamonil (CZ) (*1974) – místo působení Ostrov u Macochy (Blansko) – cestovatel a dobrodruh. V poslední době se o něm hodně mluvilo v souvislosti se sólovým zimním přechodem Karpat. Byl o něm vysílán třicetiminutový pořad v České televizi.

Milan Štourač – nar. 20.5.1963 ,žije i pracuje v Jinačovicích.Má rád přírodu,historii a vše co je spjato s tou Vášní,které říkáme cestování.Cestuje od roku 1987 a je solo cestovatelem od roku 1995.Na svých cestách ledacos prožil.Vydává každým rokem c. kalendáře a jeho čtyři knihy mohou být inspirací,pro cestovatele(„s práz­dnou kapsou“),vyzná­vající podobný styl cestování.

Zdeněk Thoma (CZ) (*1938) – místo působení Praha – jeden z nejuznávanějších českých cestovatelů-fotografů, publikuje v mnoha českých i zahraničních časopisech a magazínech, je autorem několika knih, cestoval po Evropě a Africe, kromě toho je velkým odborníkem na Tibet a Asii, kde procestoval již 26 zemí. Knihy

Mgr. Vladimír Tkáč CSc. (CZ) (*1946) – místo působení Opava – autor několika publikací o památkách UNESCO. Je jedním z našich největších odborníků na památky evidované v této organizaci, která si dala za cíl ochranu světového kulturního a přírodního dědictví lidstva.

Doc.Ing. Vladimír Ustohal CSc. (CZ) (*1938) (+2005) – místo působení Brno – cestovatel a publicista. Je autorem mnoha knih (Tahitská odysea, Tunely pro messerschmitty…). Procestoval všechny země Evropy, Aljašku, Kanadu, Spojené státy, Mexiko, Peru, Bolívii, Francouzskou Polynésii, Japonsko, Rusko… Jeho velkým koníčkem jsou osudy Čechů, žijících v zahraničí. Této problematice se věnuje již přes 50 let. Shromažďuje o nich informace, dopisuje si z tohoto důvodu s mnoha ambasádami. Nejvíce ho mrzí, že za komunistické diktatury nesměl cestovat a s mnoha Čechy žijícími v zahraničí se tak nemohl potkat v jejich nových působištích. Po pádu komunismu již bohužel většina z nichl nežije…

Daniel Valíček (CZ) (*1973) – místo působení Praha – tremp, cestovatel, horolezec, dobrodruh a cyklista. Účastník polární expedice na Špicberky, na svém kontě má několik velehorských prvovýstupů, zimní sólo výstup na Mt Blanc. Povoláním záchranář, organizátor záchranné mise v Albánii, člen společnosti Horské medicíny, předseda občanského sdružení Help in danger, člen společnosti Urgentní medicíny. Navštívil 21 zemí 3 kontinentů. Má zvláštní zálibu v balkánských zemích.

Jan Vlasák (CZ) (*1945) – místo působení Moravské Knínice – "za komunistického totalitního režimu v tehdejším Československu cestoval s batohem po Rumunských a Bulharských horách. V období ""sovětské perestrojky"" s horolezci po Kavkaze a Uzbekistánu. Svoje zážitky z této doby zachycuje v knize Tenkrát na východě. Po revoluci začíná s cestováním na kole. Nejdříve po Evropě, pak po střední Asii, Sibiři, Islandu… V posledních letech jej osud zavál společně se Zdeňkem Berkou do Mexika, na jih Indie a na Srí Lanku (Cejlon). Je autorem dalších dvou publikací – Vandry s Bajkem a Ze života cyklotrempa."""

Milan Wlasák (CZ) (*1973) – místo působení Valašské Meziříčí – v létě roku 2000 přešel spolu se čtyřmi přáteli Grónsko napříč. V Historii to byla teprve druhá Česká skupina, které se tento náročný polární přechod podařil.

Mgr. Karel Wolf (CZ) (*1976) – místo působení Praha – nezávislý cestovatel, fotograf a biolog. Ze svých cest připravuje audiovizuální cestopisné projekce (diashow), které prezentuje v mnoha městech po celé České republice. Dosud navštívil Mexiko, Guatemalu, Indonésii, Bolívii, Argentinu, Chile, Peru, Ekvádor, Galapágy, Maroko. Nejzajímavější zkušeností bylo roční cestování po JV Asii v letech 2005–2006 (Indie, Nepál, Bangladéš, Barma, Thajsko, Kambodža, Laos, Čína, Malajsie, Brunej, Borneo, Singapur), ze které vznikla série mnoha článků

Mg.A Miloš Zábranský (CZ)  – místo působení Praha a Cejlon – cestovatel, filmový režisér, producent, výtvarník, pedagog na pražské FAMU a člen Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Patří k nejzajímavějším postavám české kinematografie. Jeho studentský film Horečka všedního dne (1980), v USA kandidoval na studenstkého Oskara. Poslední mejdan (1982), byl komunistzickou cenzurou rozstříhán a okleštěn. Kvůli těmto snímkům nesměl režisér několik let natáčet. Pokračoval až v roce 1987 legendární Dům pro dva, zakazovaný, přesto nominovaný o rok později v Berlíně na evropskou filmovou cenu Félix. Důsledná myšlenková orientace režiséra je v českém i evropském hraném filmu velmi ojedinělá a Zábranský byl tak přirovnáván k tvůrcům jako Robert Bresson či Federico Fellini. V devadesátých letech se věnuje dokumentárním projektům jako Hallo World (1992), o horolezcích, kteří zdolávají nejvyšší hory šesti kontitnentů. V roce 1974 se účastnil expedice do nejhlubších propastí světa. Cestuje do dalekých končin, z kterých píše povídky a zajímá se o alternativní medicínu. V současné době žije střídavě v České republice a na Srí Lance. Podle jeho slov Cejlon vede.

František Zvardoň (CZ) (* 1949) v České Republice -místo působení Francie – od roku 1985 žije ve Francii. Za svou práci v oblasti fotografování byl oceněn mnoha významnými cenami, získal bronzovou cenu UNESCO PNUE, NIKON INTERNATIONAL PHOTO CONTEST a další… Uspořádal bezpočet výstav svých fotografií v předních francouzských galeriích a jiných významných místech jako je například „Bibliothégue Nationale“ v Paříži. Vystavoval i v Kanadě Německu Africe a České Republice, kde měl mimo jiné retrospektivní výstavu svých fotografií Národním muzeu v Opavě. Mimoto vydal řadu knih a velmi významně se podílel se na speciálním vydání 18-ti svazkové Bible 2000, která se pyšní 2200 fotografiemi a byla přeložena do 5 jazyků. Se svým fotoaparátem procestoval mnoho zemí.

Ing. Martin Žilka (SK) (*1974) – místo působení Bratislava – slovenský cestovatel, účastník náročné slovenské raftařské expedice Omo (Etiopie) – prvosjezd řeky Omo, který veld neprobádanými územími obývanými divokými, necivilizovanými kmeny. Několik let byl šéfredaktorem slovenského outdoorového magazínu Adventurer

Ing.Mgr. Jan Žižka (CZ) (*1943) – Místo působení Praha. Řadu let se pohyboval v oblasti mezinárodních vztahů. Pracoval jako diplomat ve Švýcarsku a v Alžírsku. Procestoval pracovně i soukromě celou Severní a částečně Západní Afriku od Egypta až po Senegal, Ruskou Federaci a prakticky všechny bývalé svazové republiky dnes již neexistujícího Sovětského svazu a kromě jedné všechny evropské země. Zúčastnil se jako člen delegace několika Výročních zasedání Mezinárodního měnového fondu a Skupiny Světové banky v Hongkongu… Od roku 2003 se věnuje, kromě celé řady dalších záležitostí, také organizaci cestovatelských super-expedicí Money Club České spořitelny po celém světě. knihy

Ing. Zbyněk Žoha (CZ) (*1954) (+2003) – místo působení Praha – fotograf, cestovatel a počítačový expert. Dlouhá léta pracoval jako horský vůdce a průvodce pro některé české cestovní kanceláře. Vedl více jak deset početných komerčních expedic na nejvyšší horu evropy – Mount Blanc. V posledních letech se věnoval širokoúhlé fotografii horských masívů. Ve spolupráci s českými firmami tvořil fotografické kalendáře. Hory byly vždy jeho největší láskou. Členem Českého klubu cestovatelů se stal v roce 2001. 2. července roku 2003, ve věku nedožitých 49 let, tragicky zahynul při sestupu ze sopky Licancabur v Bolivii. Byl to dobrý kamarád a skvělý člověk.

Zkušení a úspěšní cestovateté

Magdaléna Radostová (CZ) (*1962)  – místo působení – Praha. Nezávislá cestovatelka a fotografka, s prvními zkušenosti v oboru „spisovatelka“. Cestování a fotografování je její velké hobby. Dosud navštívila USA – Nevadu, Utah Arizonu, Aljašku, Vietnam, Srí Lanku, Tanzanii vč. Zanzibaru, Island a na další cesty se připravuje. Přírodou ji naprosto uchvátila Aljaška, které také věnovala svou prvotinu  – cestopis Aljaška divoká a krásná. Ze svých cest připravuje cestovatelské besedy, které prezentuje v mnoha městech po celé České republice. Od konce roku 2013 také pořádá výstavy fotografií, nyní kolekci – Přírodní krásy USA (Klub cestovatelů Hedvábná stezka Praha, Brno, Golem klub Martina Kratochvíla a další…). Další oblíbenou zemí je určitě Vietnam, kterému se hodlá do budoucnosti věnovat podrobněji.

Zdeněk Berka (CZ) (*1960) – místo působení Zbýšov – bývalý cyklistický závodník, dvojnásobný účastník Giro d´ Italia v amatérech a v roce 1982 třetí na Alpe Adria. Dnes jezdí na kole po světě. Projel Indii, Mexiko, z Istambulu se vracel na kole domů, z Říma to vzal přes Grosglockner… Jeho poslední cesta vedla opět do Indie a dále na Srí Lanku (Cejlon)

Josef Břečka (CZ) (*1953) – místo působení Vodochody – procestoval 92 států dvou kontinentůEvropy a Severní Ameriky (počítáno podle Zeměpisného sdružení). Celkem je to 33 politických celků, tedy zemí. Ve svých 48 letech se věnuje studiu etnologie a historie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Podle jeho slov na svých cestách hledá pravdu o životě lidí.

JUDr. Libor Bureš (CZ) (*1949) – místo působení Vsetín – procestoval 27 zemí Evropy, 11 zemí Afriky, 10 zemí Asie, 9 zemí Ameriky a 9 zemí Oceánie. Je majitelem CK Vsacan Tour

Ing. Milan Čermoch (CZ) (*1968) – místo působení Praha – inženýr kybernet, producent, manažer a cestovatel, sám se však nazývá výletníkem. Výlet chápe jako opuštění známého a předvídaného pro poznání a potěšení z dobrodružství. Od roku 99 spolupracuje na projektu mapování nepoznaných území – Terra Incognita, z něhož vzešla multimediální geografická encyklopedie na CD-ROM s názvem AUSTRALIS. cd-romy

Jan Drahoňovský(CZ) (*1989) – Místo působení Smědčice. Je především cestovatel, dobrodruh a kameraman. Rád vyhledává nedotčená místa naší planety. Procestoval více než 20 zemí Evropy, Asie a Ameriky. Na svých cestách dokumentuje především krásy místních civilizací a odlišnost domorodců od ostatních obyvatel planety. Ze všech míst, která navštívil, se mu vryla do srdce nejvíce Indonésie.

Zdeněk Dvořák (CZ) (*1968) – místo působení Kroměříž – je milovníkem dobrodružného cestování s minimálními náklady, potápí se, raftuje (od 2005 už neraftuje)… Navštívil asi 80 zemí v Evrope, Asii, Africe, Indočine, Indonezii, Africe, Střední a jižní Americe a Blízkém východě. Má za sebou organizaci několika velmi zajímavých expedic: Po zemi na Cejlon, přechod Bornea od severu na jih, Afrika od rovníku po JAR, Kambodžou na pick upu, amazonskými pralesy do Canaimy pod Ayuan Tepui, Kenya- Uganda- Kongo- Rwanda- Burundi- Tanzanie- Mozambik – vítězna expedice WOA2004, 8000 Km jihem afriky 2005, Vrakem za Leninem 2005 – 4000km na východ třicet let starou Š1203… Podle jeho slov nesnáší velkoměsta, zimu a hamburgerovou expanzi. Miluje Afriku, volnost, teplo, přírodu, ženy a dobé jídlo ve velkém množství… Říká o sobě, že je nejtlustším cestovatelem v Evropě. Možná má pravdu…

Jiří Erben (CZ) (*1958) – místo působení Pardubice – cestovatel, zakladatel a majitel cestovní kanceláře Poznání, specialista na vulkanické ostrovy Lipari a na francouzský ostrov Korsika. Vsoučasné době má mnoho aktivit také v zemích bývalé Jugoslávie, zejména v turisticky vyhledávaných lokalitách zemí Chorvatsko a Černá hora.

Josef Honz (CZ) (*1963) – místo působení Brno – uskutečnil řadu sólových i společných cest na kole – Korsika, Dalmácie, Alpy, Pyreneje a zúčastnil se takéspolečné expedice Titicaca 98 o které napsal knihu Přes Andy za sluncem Inků knihy

Pavol Horváth (SK) (*1977) – místo působení Bohdanovce – obyčejný kluk, který bez mnoha peněz procestoval Evropu, Rusko, Čínu, Nepál, Indii, Irán a Pakistán. Když mu v Číně došly peníze, koupil si kolo a dojel na něm domů. Už mu to zůstalo. Další několikaměsíční cesta byla kolem Evropy. Dál cestuje na kole a nic ho nedokáže rozházet. V současné době připravuje cestu do Indonésie, Austrálie a Japonska. Dlouho neměl vlastní stan ani fotoaparát, ale v srdci má lásku k dálkám, se kterou si vždy vystačil. Kamarádi mu dali přezdívku Brčo.

Ing. Jan Janka (CZ) (*1969) – místo působení Plzeň – především tramp. Přesto se účastnil několika velmi náročných expedic za přírodními národy do tropických džunglí ostrova Siberut a Nová Guinea. Nevynechal ani etiopské polopouštní kmeny, kde byl účastníkem objevné expedice ke kmeni Nyangatomů.

Ing. Kamil Jánošík (CZ) (*1974) – místo působení Brno – cestovatel a kameraman. Procestoval přes čtyřicet zemí čtyř kontinentů se zaměřením převážně na hory, džungle Ameriky a Asie. Součtem přes 3 roky na expedicích do romantických koutů světa. Natočené materiály zpracovává na Mini-DV,CD,DVD.

Kateřina Karásková (CZ)(*1978) – pochází z Pelhřimova. Vystudovala práva, ale už 13 let cestuje po světě, maluje, píše a pracuje v humanitárních organizacích. V Guatemale žila s mayskými indiány, kteří přežili genocidu. V Ugandě zprovozňovala nemocnici a školy a v Keni dohlížela na zalesňovací a eko-zemědělské projekty. Mezitím s přítelem Simonem Birdem pátrala po „ženských kmenech“ a společně o nich napsali a ilustrovali cestopisně -etnografickou knihu Kde ženy vládnou. Kateřina pořádá kulturně-cestopisné přednášky, umělecké výstavy, hovoří v rádiu i v televizi a píše články do cestovatelských i lifestylových publikací.

Jakub Kasl (CZ) (*1972) – místo působení Praha – Fotograf, cestovatel, nezávislý publicista spolupracující s mnoha českými časopisy a magazíny. Kromě Antarktidy cestoval po všech kontinentech světa. Ze svých cest má ucelené tématické kolekce fotografií, které prezentuje nejen jako diashow, ale také v internetové galerii (Gallery 22).

Alena Kennedy (Mývala) (Kanada) (*1954) – místo působení Bear Creek (Yukon Territory) – po velmi dobrodružné emigraci ze socialistického Československa se ve Vencoveru seznámila s Marco Kennedym, se kterým od roku 1985 trvale žije v Kanadě na Medvědím potoce (Yukon Teritory) ve srubu nedaleko od Dawson City. Mají spolu dvě děti, Olina a Mishu. Společně cestují za teplem zejména do Latinské Ameriky. Po dvou letech hledání identifikovala hrob čekého cestovatele Jan Welzla (Eskymo Welzla) ze Zábřehu na Moravě a zajistila přemístění jeho pamětní desky z nesprávného hřbitova. Je autorkou knihy Zákon Yukonu a jiné povídky, které poutavě popisují skutečné příběhy dnešního Zlatého severu.

RNDr.PhDr. Jiřina Knížková CSc. (CZ) (*1935) – místo působení Praha – zkušená žena, několik let majitelka cestovní kancláře Trend turist. Dodnes v roli průvodce cestuje po celém světě, zejména po Arabských státech, nevynechala ani tako vé země jako je dnešní Irák. Mimo jíné navštívila také Meku i Medínu, takže je Hadža.

Ladislav Kolbaba (CZ) (*1932) – místo působení Brno – cestovatel, zlatokop a otec víceprezidenta Českého klubu cestovatelů, Jiřího Kolbabay. Procestoval země od Mongolska přes Evropu až po Aljašku. Stále neuvěřitelně vitálního cestovatele, kterému táhne na pětasedumdesát můžete na některých výstavách vidět jak stále radí svému synovi, známému českému cestovateli a fotografovi. kni­hy

Marcel Králík (SK) (*1947) – místo působení Bratislava – procestoval 51 zemí světa. Zamiloval si především hory a polární kraje. Účastník mezinárodní zimní expedice na lyžíchSvalbard 1999 a dalších expedic na Baffinův ostrov, do Grónska…

Dr. Vladimír Kříž (CZ a USA) (*1948) – místo působení Jihlava a Kalifornie – cestovatel, publicista, autor několika knih. Před mnoha lety emigroval do Spojených Států, kde se usadil v Kalifornii. V současné době střídavě žije ve Státech a v Jihlavě. Cestuje po celém světě a z těchto cest publikuje mimo knih, také řadu reportáží do novin a časopisů

Ing. Marie Mikušová (CZ) (*1946) – místo působení Praha – lékařka, která strávila 6 let v Jihoafrické republice a stále se tam vrací. Autorka knihy Žila jsem v Africe (Akcent 2002) knihy

Ing. Marta (Pelda) Pelikánová (CZ) (*1957) – místo působení Pardubice – cestovatelka a trampka, která pro přátele ze svých putování píše osobitým, jadrným jazykem velmi pěkné cestopisy. Téměř každou z velkých cest, americkým Západem počínaje přes drsnou Kanadu nebo ještě drsnější jízdu Transsibiřskou magistrálou, exotické Fiji nebo Jamajku, toulky s batohem po Evropě, Mexiku, Číně, Novém Zélandu nebo po jižním cípu černého kontinentu popsala čtivým způsobem v kolekci reportáží. Tiskem vyšel její cestopis Austrálií s úsměvem aneb Ahoj klokani. Je to velmi pěkné odpočinkové čtení plné osobitého humoru o jejím cestovatelském štěstí i smůle, o problémech a rozhodování, o lidech i o přírodě vzdálené země. Tato publikace zaujala na setkání cestovatelů v Prosiměřicích i slavného českého cestovatele Ing. Miroslava Zikmunda. knihy

PhDr. Josef Peterka (CZ) (*1956) – místo působení Brno – cestuje s manželkou Petrou Peterkovou. Kromě Evropy ho zaujaly především exotické země jako Čína, Korejská lidově demokradická republika, Malta, země bývalého Sovětského svazu (Arménie, Gruzie, Ázerbajdžán, Tádžikistán, Uzbekistán), Turecko, Pákistán, Indie, Nepál, Velikonoční ostrovy, Sýrie, Jordánsko, Izrael, Egypt…

Tomáš Petr (CZ) (*1967) – místo působení ˇUstí nad Labem – fotoreportér a redaktor na volné noze. Působil jako reportér geografického magazínu Koktejl. Preferuje tak zvaný Třetí svět a lidi v něm ( Indonésie). Natočil cestopisné dokumenty pro Febio z totalitního Turkmenistánu a pohodového Bulharska.

Karel Plechač (CZ) (*1934) – místo působení Ústí nad Labem – cestovatel, horolezec a fotograf. Člen a podporovatel řady ekologických organizací. Věnuje se ochraně přírody, zejména v CHKO České Středohoří a Labské pískovce. Aktivní horolezec od roku 1954. Fotografuje od roku 1952, převážně se věnoval černobílé fotografii a snímky si sám zpracovával. Horolezectví spojené s cestováním a fotografováním se stalo jeho celoživotním koníčkem. Uspořádal několik autorských výstav fotografií u nás i v zahraničí. Zorganizoval mnoho vysokohorských expedic. Systematicky se věnuje práci na souborech snímků z národních parků světa, které navštívil.

Mgr. Libuše Radová (CZ) (*1965) – místo působení Praha – procetovala již téměř čtyřicet zemí světa na čtyřech kontinentech. Po čem ještě touží taková cestovatelka? Půlroční cesta kolem světa, vidět Island, Japonsko, Nový Zéland a Austrálii. Prostě cestování má v krvi. Také příležitostně publikuje v cestopisných magazínech a na internetových stránkách (Lidé a země, e-dovolená).

Ing. Alena Sedláčková (CZ) (*1954) – místo působení Jeseník – cestovatelka z Jeseníku má projetu řadu zajímavých zemí jako Island, JAR, Čína, USA, Indie, Skotsko, Irsko, Egypt, Tunis, Maroko…

JUDr. Bořivoj Šubrt (CZ) (*1948) – místo působení Praha – syn sázavského převozníka. Procestoval více než 90 zemí celého světa. Ze svých cest přivezl rozsáhlou sbírku bankovek, mincí a také tisíce fotografií. O navštívených zemích má rozsáhlé vědomosti.

Ing. Jiří Šumbera (CZ) (*1955) – místo působení Zlín – cestovatel a horolezec. Má za sebou vrcholy jako jsou Kilimanjaro a Aconcagua. Je zakladatelem geografické firmy Shocart – vydává turistické mapy v měřítku 1 ku 50.000 – kompletní Česká republika. Po několika letech práce, sběru a montáží dat, vydala jeho firma první český zemepisný atlas světa (myšleno vytvořený českou firmou) – byl slavnostně představen v říjnu v hotelu PUP v Karlových Varech. V současné době pro Shocart již nepracuje.

Ing. Dana Trávníčková, CSc (CZ) Pro Ing.Danu Trávníčkovou, CSc. je cestování a poznávání světa drogou, která ji provází celý život. V roce 1990 si založila cestovní kancelář specializovanou na příjezdy do ČR, která po léta velmi dobře prosperovala a umožnila jí roku 1998 učinit rozhodnutí – ukončit výdělečnou činnost a nadále pouze cestovat. O 45 cestách do 77 zemí v letech 1998–2011, na které brala malou skupinku spolucestujících, vypovídají cestopisy s bohatou fotodokumentací na jejím webu. Do konce roku 2011 poznala celkem asi 115 zemí všech kontinentů. Je autorkou jedné cestopisné knihy. Knihy

Petr Vlček (CZ) (*1966) -místo působení Plzeň – vystudoval vysokou školu a pár let pracoval jako programátor, než pochopil, proč takto dále pokračovat nemůže. U počítačů ale zůstal jako učitel na srtřední škole. Oženil se má dvě krásné děti a vychovává je k cestování a k poznávání pozitivních krás planety.

Slavomír Zeler (CZ) (*1946) – místo působení Kosmonosy – cestovatel a radioamatér, podobně jako legendární Otakar Batlička. Na svých cestách, výhradně za svým radi-koníčkem se dostává do nejexotičtěkších oblastí světa: Giblartar, Vietnam, Thajsko, Fiji, Západní Samoa, Americká Samoa, Jižní Cook, Tarawa, Banaba (Kiribati), Jižní Afrika, USA, Lesotho, Swaziland, Panteleria