KAREL PLECHAČ – KNIHY A CESTOPISY

Doteky hvězd a stíny v horách – Podnázev: Cesty k vrcholům pěti kontinentů

Autor: Karel Plechač – člen Českého klubu cestovatelů

  1. Úvodní část je věnována historii horolezectví v evropských velehorách.
  2. Část „Štěstí jsem nalezl v horách“.

Jde o osobní příběh autora, kterého láska k přírodě přivedla k horolezectví a fotografování. Z domovských pískovcových skal vedla jeho cesta k vrcholům Vysokých Tater, Alp, Kavkazu, Pamíru, Ťan -Šanu, And a také Himálaje a dalších velehor.

III. „Stíny v horách“. Horolezectví je spojeno rizikem. Autor se v průběhu své 61leté aktivní činnosti stal svědkem mnoha tragických událostí, kdy se účastnil záchranných akcí, snášel mrtvého přítele, ?Vyhodnocení často zbytečných tragedii je motivováno snahou přispět k prevenci rostoucí úmrtnosti čs. horolezců ve velehorách.

IV. „Historie čs. horolezectví ve světových velehorách od roku 1945–2013“. Rozsáhlá nově aktualizovaná část přehledu všech významných výstupů mužů a žen ústeckého regionu. Tuto autor zpracoval v publikaci „Ó horo“, která vyšla v roce 2009.

V. „Přátelé na cestách k vrcholům“ Přátelství považuje autor za nejvyšší hodnotu v horolezectví i v životě. Tato část obsahuje přehled přátel, které autor v horách poznal, a je doplněná fotografiemi.

Text výpravné publikace je bohatě doplněn černobílými a barevnými snímky, z nichž některé byly oceněny na našich a mezinárodních výstavách a soutěžích.

Počet stran: 260 a počet barevných a černobílých fotografií 415
Formát knihy: 21,5×27 cm, Pevná celobarevná, laminovaná vazba, křídový lesklý papír gramáž 300
Vydavatel: Severočeská vědecká knihov na v Ústí nad Labem červen 2014
ISBN: 978–80–7055?199–8
Cena: Pro horolezce a nově také pro členy Českého klubu cestovatelů 590,–Kč. Marže u velkých knihkupectví je vysoká 30 %. Proto je lépe si ji objednat u nás.

Objednat

Ó HORO – Historie Severočeského horolezectví slovem i obrazem.

Autor: Karel Plechač – člen Českého klubu cestovatelů, Vladimír Slouka, Jaromír Rada, Helmut Weigel, Josef Hozák, Gerhard Tschunko

Foto: Karel Plechač 74, Vladimír Slouka 49

Sedm autorů se pokusilo přiblížit svým mladším kamarádům a milovníkům přírody vývoj horolezeckého sportu v Labských pískovcích a místech sousedících s tímto fenoménem přírody – v Děčíně, Ústí nad Labem a Teplicích. Průkopníky tohoto překrásného sportu v Českém Švýcarsku se před 120 lety stali saští horolezci, vznikaly první organizované spolky, prvovýstupy na pískovcové věže, první sportovní pravidla lezení. Po roce 1945 se historie přerušena druhou světovou válkou stala historií činnosti povětšině severočeských horolezců. Vývoj sportovního lezení v tomto regionu se už píše převážně v češtině o odehrává se i v evropských velehorách.

Možná, že podtitul knihy hovořící o historií „severočeského“ horolezectví slovem i obrazem je mírně nepřesný. Vždyť liberečtí kamarádi si mohou na skutečné severočeské území činit nárok také. Autoři jsou si vědomi nepřesnosti spočívající v posunu dějiště této části historie podmanivého sportu z nejsevernějších míst republiky západním směrem, nelze však nenásilným přirozeným způsobem místně lépe definovat horolezeckou činnost mezi Teplicemi na západě a Varnsdorfem na východě. Či na severovýchodě? Nebo severu?

Počet stran: 285
Vydal: Milešovka, obecně prospěšná společnost Myslivečkova 41, 400 01 Ústí nad LabeM

KNIHA JE VYPRODÁNA

Kavkaz Horolezecký průvodce

Autor: Karel Plechač – člen Českého klubu cestovatelů

Kresba map oblasti a vrcholů s nákresy výstupů: Karel Plechač (3) a Svatava Plechačová.(3)

Počet stran: 54 Vydal: Karel Plechač, vlastním nákladem. 1988

KNIHA JE VYPRODÁNA