AUTOŘI JEDNÉ KNIHY

Pokud nenajdete svého oblíbeného autora cestopisů na této stránce, najdete ho na některé z postránek: Nové Knihy a Autoří více knih. Sekce Autoři jedné knihy obsahuje 19 knih.

Skotsko: Země dávných tajemství

Autor: Mgr. Jan Hrdina – členk Českého klubu cestovatelů

Kdo a proč budoval megalitické stavby? Žil skutečně král Artuš? Jaké tajemství skrývá Rosslynská kaple? Žije ve skotských jezerech dávno vyhynulý tvor? A kým byl ve skutečnosti William Wallace? Autor na základě vlastní zkušenosti a studia objasňuje v patnácti poutavých kapitolách nejasné, pozoruhodné či prakticky neznámé jevy skotských dějin od doby kamenné po 20. století. Kniha však čtenáře seznamuje také se skotskými tradicemi, legendami, literaturou a samozřejmě bohatou a dramatickou historií, která utvářela charakter hrdého národa i tvář obdivuhodné a krásné země.

ROK VYDÁNÍ: 2017
NAKLADATELSTVÍ: Argo
Cena: 268Kč

Objednat

Putování za dalekým snem

Autor: Ivana Dirk Lukačovičová – členka Českého klubu cestovatelů

O autorce:

Profesní kariéra cestovatelky Ivany Dirk Lukačovičové je velmi rozmanitá – poté, co získala doktorát z anglické a německé literatury na FF UK v Praze, vyučovala němčinu na Vysoké škole ekonomické, překládala, pracovala jako marketingová ředitelka stavebních firem a pracovala v rozmanitých funkcích v Angole, na Kubě a v Indii. Tuto škálu povolání nyní doplňuje činnost spisovatelská.

Autorka o knize a jejím vzniku:

Jako dítě jsem chtěla být spisovatelkou, ale život rozhodl jinak. Ale lásku ke knihám a psaní jsem očividně přenesla na své dvě dcery, Lucii Lukačovičovou a Petru Lukačovičovou, které obě začaly publikovat povídky ve velmi útlém věku. Radovala jsem se z toho, zvlášť když Lucii začaly vycházet romány (už jich vydala samostatně nebo ve spolupráci s dalšími autory včetně Petry sedm), a když vyšel také první samostatný román Petře. Jejich úspěchy jsem nejdřív jen dokumentovala na své webové stránce www.ivana-dirk.info. Jednou mě však napadlo, že bych mohla nechat fiktivní hrdinku Arnoštku projít celým svým životem. A tak vznikl román Putování za dalekým snem. Dnes si asi nikdo nedovede představit, jak se stopovalo ze Západního Berlína přes Skandinávii dál až do indického hlavního města Bombaje. Nebo jaké to je, jet angolskou pustinou s ozbrojeným konvojem do Alto Catumbela. Nebo jak někdo, kdo neumí jezdit na koni, strávil v kubánském masívu Sierra Maestra den na koňském hřbetu, po stopách partyzána Camilla Cienfuegos. A tak dále. V románu jsou i klidné pasáže, protože dětství Arnoštky bylo klidné. A spousta milostných omylů. Na konci se píše o cestách do Japonska, Číny, Srí Lanky a dalších zemí včetně historických a sociologických exkurzů o těchto zemích, a o tom, jak je dobrodružné podnikat v Indii a jezdit jako žena na služební cesty na Střední Východ. Snad Vás kniha zaujme.

K dostání:

V mnoha větších knihkupectvích (Neoluxor atd.), všude ji do druhého dne objednají.

Recenze od Otty Horského:

V románu Putování za dalekým snem je hlavní hrdinkou Arnoštka, která popisuje bez přikrašlování šedesát let své komplikované životní cesty. V mnohém očividně založena na autorce samé, Arnoštka vyjadřuje své názory, stanoviska a postoje, nebojí se ani otevřených vyznání o citových záležitostech, i když tápá a hledá cestu. Nejedná unáhleně, vzájemné citové vztahy musí na základě oboustranné zkušenosti uzrát, vše má svůj čas, neboť rozhodnutí pro společný život nebo proti němu znamená velkou odpovědnost jak vůči sobě, tak vůči partnerovi a vůči dětem. Právě tato skutečnost je velkým kladem románu a může být příkladem cesty, jak dospět k pevnému a trvalému svazku dvou jedinců. Jde bezesporu taktéž o velmi dobrý cestopisný román, zaměřený nejen na faktografický popis a na etnika, mezi nimiž autorka pobývala, ale i na otázky historické, sociologické a ekonomické. Román je doplněn osmdesáti výbornými fotografiemi právě těchto nejrůznějších etnik, Evropany a Američany počínaje a Japonci, Číňany, Nepálci, Angolany, Indy a dalšími konče. Zkušenosti autorky získané ze zastávaných zodpovědných řídících postů, zejména z Indie, by měly být povinnou četbou pro všechny, kteří chtějí v Indii podnikat. Na základě získaných poznatků autorka dochází k závěru, že není vhodné automaticky aplikovat zkušenosti z Evropy na cizí země, které mají tradičně jiný společenský a politický vývoj. Putování za dalekým snem spisovatelky Ivany Dirk Lukačovičové lze zařadit jak mezi knihy životopisné, tak cestopisné i sociologické, vše citlivě vyváženo v souvislý a navazující celek. Autorka se tak zařadila v literatuře uváděné jako cestopisný román bezesporu mezi výrazné spisovatelské osobnosti a knihu vřele všem čtenářům a zájemcům doporučuji. Otto Horský

Formát publikace: vázaná, 400 stran, 80 fotografií
Nakladatel: Togga 2016
ISBN: 978–80–7476–092–1

Objednat

Kde ženy vládnou

Autor: Karásková Kateřina – členka Českého klubu cestovatelů, Bird Simon

Že Amazonky dávno vymřely? Hloupost. Vítejte ve společnostech, kde mají navrch ženy!

Nápaditý cestopis vás zavede do čtyř velmi neobvyklých kultur. Poznáte mexické indiánky, které své muže překonávají nejen inteligencí, ale i objemem. V Indonésii prozkoumáte jediný muslimský matriarchát. Vysoko v čínských Himálajích navštívíte nejromantičtější etnikum na světě. A nakonec se na severovýchodě Indie seznámíte s nenápadným kmenem, jehož muži zoufale bojují za rovnoprávnost.

Cíl cesty: skutečně někde vládnou ženy?

Autoři, Kateřina Karásková a Simon Bird, strávili na každém místě dva až tři měsíce. Načrtávali místní lidi, zaznamenávali jejich příběhy a pročítali historicko-etnografické studie. Výsledkem je tato svěží, originální knížka přesahující žánr cestopisu, která zaujme i ty nejzatvrzelejší mužské šovinisty.

Počet stran: 392
Formát, hmotnost: 148 × 210 mm, 573 g
Cena: 350Kč

Objednat

Všechny moje Ameriky – I. Cali

Autor: Eva Střížovská – členka Českého klubu cestovatelů

Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.

Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.

Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.

Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších. Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.

Formát: 144 stran, kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh
Cena: 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.

Objednat

SVĚTEM NA KOLE

Autor: Martin Stiller – člen Českého klubu cestovatelů

16 320 km VZDÁLENÝMI KONTINENTY / Austrálie, Kuba, jihozápad USA

Kniha cestovatele Martina Stillera, pořadatele tradičních festivalů Cyklocestování, seznamuje se dvěma jeho největšími cykloexpedicemi: Napříč Austrálií, Kubou a jihozápadem USA. Obě cesty Martin podnikl se dvěma různými Renátami: Austrálií projel s Renátou Lorišovou a pozdější americkou expedici absolvoval se svojí manželkou Renátou Stillerovou. Vše bez doprovodu, ?na těžko?, se všemi krásami i nástrahami podobných cyklovandrů. Stylový barevný cestopis včetně ilustračních map projeté trasy.

Od dob průkopníků českých cyklocestovatelů Jana Tomšíčka a později Víti Dostála, Honzy Vlasáka a dalších se z českých luhů a hájů vydala na kole do dalekých krajů již celá řada dobrodruhů. Své pevné místo má mezi nimi rozhodně Martin Stiller (nar. 1980 v Broumově), který již na kole procestoval pěknou řádku zemí čtyř kontinentů. Martin každoročně pořádá v českých a moravských městech festivaly Cyklocestování (cyklocestova­ni.cz), které všem nadšencům přinášejí velkou porci cestovatelské inspirace. A protože na dotaz, jestli už Martinovi vyšla kniha, přibližující jeho dvě nejdelší expedice (v součtu 16 320 km): napříč Austrálií a Kuba společně s jihozápadem USA, Martin od poloviny prosince 2014 odpovídá: „ano, taková kniha už vyšla“, je třeba žhavé cyklocestovatelské novince na knižních pultech věnovat pozornost. Mezi ostatní cestopisnou literaturou vyniká kniha Martina Stillera lákavým grafickým zpracováním s nespočtem neuvěřitelných fotek, které Martin stačil na svých cestách společně s Renátou Lorišovou (Austrálie) a později se svou manželkou Renátou Stillerovou (Kuba, jihozápad USA) nashromáždit. Poutavý text a fotografie doplňuje i podrobný mapový plán obou expedic včetně statistik, kupříkladu zdolaných horských sedel či defektů. Informacemi i obrazem doslova nabitá kniha potěší každého milovníka dálek, a pokud ji nestihnete svým blízkým opatřit již pod letošní vánoční stromek, rozhodně tak učiňte pod ten příští rok!

Formát: Vázáno, 165×235 mm, cca 240 stran, křídový papír
Cena: 295 Kč.

Objednat

Grónská setkání

Autor: Ing. Jiří Havel – člen Českého klubu cestovatelů

Autor, původně horolezec, později kajakář a nakonec pěší turista s berlemi se celoživotně zajímá o severské země. Po vydání „Islandských setkání“ představuje v současnosti " Grónská setkání". Není to klasický cestopis a tím méně cestovatelský deník. Kniha vás seznámí se zážitky nepříliš zkušených a dost bídně vybavených amatérů na východním i západním pobřeží největšího ostrova na světě, v situacích, které středoevropan bude sotva pokládat za lákavé. Co se v Grónsku změnilo po desetiletích od uskutečněných výprav, hodnotí v závěru knihy islandský přítel, přímý svědek uskutečněných setkání.

Kniha: fotky digitalizované z Dia
Počet stran: 200
Cena: 250,– Kč plus poštovné a balné

Objednat

Aljaška

Autor: Magdaléna Radostová – členka Českého klubu cestovatelů

Aljaška, rozlehlá, dech beroucí krajina, nedotčená civilizací. Pojďte poznat její krásy, které ilustruje tento cestovatelský deník jedné fotografické expedice. Jeho prostřednictvím se můžete dozvědět mnoho cenných informací, ať už toužíte cestovat, fotografovat nebo si jen rozšířit své obzory.

Autorka své povídání obohacuje o popisy navštívených lokalit a praktické informace, které na svých cestách nasbírala. Jednotlivé kapitoly mají v názvu nejen datum, kdy se vše událo, ale pro lepší orientaci jsou zde vypsána i místa, která expedice v příslušný den navštívila.

Cestopis vás blíže seznámí s místy jako jsou Anchorage, Fairbanks, městečka Hope, Homer, Haley, McCarthy, přístavy Seward a Valdez, národními parky Denali, Katmai a mnoha dalšími lokalitami.

Cena: 395,– Kč plus poštovné a balné

Objednat

BORE BEJVI

Autor: Zdeněk Vacek – člen Českého klubu cestovatelů

To, proč člověka lákají dálky, je stejné jako volání osudu.
Je začátek května roku 1991, ještě mi zbývá pár chvil na rozhodnutí vrátit se domů. V noci mrzne, kus igelitu a letní spacák na náladě nepřidají a to nebudu vzpomínat autostop do Stockholmu. Jedu dál, cítím, že už se sem nikdy nedostanu a Petr jede domů. Tohle rozhodnutí změnilo můj život a otevřela se mi brána světa. Objel jsem Botnický záliv, projel oblast jezer jižního Finska a pak jsem se vydal tundrou na Severní mys Nordkapp. V oblasti za polárním kruhem jsem se setkal s lidmi národa Sämi, od kterých jsem se naučil vnímat Zemi jako obrovský živý organismus, ve kterém my lidé žijeme. Ty tři měsíce mi připadaly jako život navíc. Kniha BORE BEJVI je ze třetí cesty, kam mě každých šest let síla severu zavolá. Název knihy pochází z jazyka Sämi a znamená krásný den. Jeden nekonečný den, kdy slunce nezapadalo a tichem zněly hlasy Země, které mi pomohly projet tundrou a zasněženými fjordy s prázdnou kapsou. Stačilo udělat první krok a cesta se sama otevřela. Ilustrátor Luboš Pech překreslil do knihy 70 fotografií a opustil tenhle svět. Kresby mi vždy připomenou, že největší bohatství jsou lidé kolem nás.
Zdeněk Vacek

Objednat

THU DŽE ČCHE Sbírka buddhistických esencí

Autor: Ing. Oldřich Bubák – člen Českého klubu cestovatelů

Na pultech knižních obchodů dnes objevíte nepřeberné množství knih, které byly sepsány lidmi s hlubokým duchovním poznáním, které byly sepsány velkými buddhistickými mysliteli z různých zemí světa a v různé době a jež lze zařadit mezi takzvané drahocenné klenoty moudrosti.
Již více jak patnáct let mám možnost jezdit do buddhistických zemí, často i několikrát do roka, a během této periody jsem pořídil neskutečné množství fotografického materiálu, který se snažím využívat především pro přednášky uskutečňované nejen na území naší republiky a pro široké věkové spektrum posluchačů. V poslední době se na mne většina z nich obrací s prosbou, zda by nebylo možné dát jim knižní formu.
Na základě těchto četných podnětů a ve snaze vyhovět těmto upřímným prosbám jsem seskupil přes sto osmdesát pohledů do buddhistického Himálaje z Tibetu, Sikkimu, Bhútanu, Nepálu. Přidal jsem i několik mých oblíbených postřehů z dalších buddhistických zemí jihovýchodní Asie tak, aby byly reprezentativní, měly silnou vypovídací hodnotu a navíc zrcadlily bohatství, rozmanitost a pestrost těchto regionů. Po dokončení selektivní práce jsem však cosi postrádal… U dvourozměrných obrázků chyběl třetí rozměr-duchovní obal. Rozhodl jsem se proto, že záběry „obalím“ sbírkou essencí z buddhismu, vybrané z výše zmíněných „klenotů moudrosti“, a pokusím se z ní vytvořit „most“ mezi fotografiemi a čtenářem; prostřednictvím těchto essencí zamýšlím sdílet s neodbornou veřejností a studenty dharmy různé možnosti a vyhlídky, které se přede mnou otevřely i očividně prostý a přesto složitý základ hlavních myšlenek buddhistů. Určitou formou tím za odpovědi, které jsem v této bohaté a rozmanité tradici našel, poděkuji; proto název „Thu-dže-čhe“, v tibetštině znamenající „Děkuji“ nebo „Jsem ti vděčný“.
Věřím, že tato kniha tento cíl splní a právě tomuto cíli bych chtěl věnovat vše dobré, co z ní může vzejít.

Objednat

Moudrost Etiopie – Amharská přísloví

Autor: Pavel Mikeš- člen Českého klubu cestovatelů, Zdeněk Poláček

Kniha Moudrost Etiopie obsahuje 201 běžně užívaných amharských přísloví. Každé přísloví je vytištěno amharským písmem fidäl a opatřeno fonetickým přepisem, aby se s jeho amharským (často rýmovaným) zněním mohl seznámit i ten, kdo amharskou abecedu neovládá. Následuje český překlad a odpovídající české přísloví – pokud se podařilo najít analogii. Takto sestavená sbírka nemá obdoby a představuje světový unikát. Srovnání amharských přísloví s českými podává svědectví o univerzalitě lidského myšlení a morálního cítění, neboť v obou jazycích jsou vyjadřovány v podstatě stejné či podobné životní pravdy a zkušenosti, morální zásady a imperativy, byť v obou případech je obecný myšlenkový význam přísloví podpořen odkazy na osobité rysy a jevy domácí hmotné a duchovní kultury. Lidová slovesnost a s ní i přísloví patří k nejniternějším vrstvám starobylých kultur, zveme vás tímto k seznámení s moudrostí nejpočetnějšího křesťanského národa Afriky. Text doprovází 31 barevných ilustrací akademického malíře Borise Jirků.

Vázaná: 112 stran
Cena: 300,– Kč
ISBN 978–80–86818–79–5

Objednat

Vysoké a Belianské Tatry, Polské Tatry

Autor: Otakar Brandos – člen Českého klubu cestovatelů

Další z turistických průvodců po Karpatech. Již III. doplněné a zcela přepracované vydání průvodce Vysoké Tatry je tentokráte doplněno o polskou část Tater, která je logickou a nedělitelnou součástí tohoto horského celku. Protože celkový objem informací v knize obsažených podstatně narostl, museli jsme přikročit ke zvětšení formátu publikace z tradičního kapesního formátu A6 na formát 114 × 188 mm, podobně jako např. u publikace Ukrajinské Karpaty. Vedle obecných informací tady naleznete podrobný místopisný rejstřík, uživateli velice oblíbené rozhledové růžice a především panoramatické fotografie s popisy významných vrcholů, sedel a ples, výřezy reliéfních turistických map v měřítku 1:50.000 se zákresy turistických tras a velké množství fotografií (316 fotek, mapky, rozhledové růžice). Velkou část knihy pak samozřejmě tvoří popisy jednotlivých túr, ať již na slovenské a nebo polské části Tater.
Přestože Polsko i Slovensko již vstoupily do Schengenského celního prostoru, volné překračování hranice v Tatrách nebude možné ani nadále (mimo několika výjimek), neboť volnému pohybu jsou nadřazeny zájmy ochrany přírody. Proto bedekr nebude až tak zcela v podobném duchu jako tomu bylo u průvodců z dob turistů císaře pána, kdy přes hřeben Tater vedly krásné a logické přechody. Tak jak je popisují turistické průvodce z dob Rakousko – Uherska. Rozsah knihy je 360 stran.

Nakladatelství SKY 2008
ISBN: 978–80–86774–49–7
360 stran,
formát 114×188 mm
DPC 290,– Kč

Objednat

Korsika – ostrov tisíce vůní – první český průvodce pro cyklisty

Autor: Ing. Jiří Jokl – člen Českého klubu cestovatelů

Pozvání na Korsiku, ostrov zaslíbený pěší turistice a cyklistice
Autor je nadšený cyklista, zkušený cestovatel a milovník Korsiky. V 66 kapitolách vás na kole provede jedinečným středomořským ostrovem, který spolu s pohnutou historií dostal do vínku neuvěřitelně pestrou paletu přírodních krás. Vyjedete pod horské štíty, poznáte pastviny plné krav, koní a polodivokých vepřů, překonáte silniční sedla. Osvěžíte se v chladných křišťálově čistých bystřinách a jezírkách, napijete se pramenité vody. Před paprsky letního slunce vás ochrání borovicové i smíšené lesy. Uzříte nádherné soutěsky, kaskády i fantastické skalní útvary. Vstřebáte pohodu starobylých horských vesniček, obklopených háji kaštanovníků jedlých a svéráznými korsickými zahradami. V nižších polohách budete atakováni opojnou vůní neprostupné macchie. Z dolmenů, menhirů, prehistorických hradišť, románských kaplí a kostelů, středověkých soumarských mostů a strážních věží do vás vstoupí tajemný Genius loci. Občas necháte kola odpočinout a vydáte se pěšky. Vystoupíte na vrcholky hor a necháte se okouzlit výhledy. Svěříte-li se v zátokách pod divokými útesy i na písečných plážích mořským vlnám, ještě v červnu vás ohromí pohled na zasněžené vrcholky Korsických Alp. Navštívíte rázovitá městečka a vesnice, ochutnáte znamenité korsické víno i místní lahůdky. Budete mít dostatek příležitosti ke kontaktu s hrdými Korsičany. Tak tedy andemu – pojďme! Stránky tohoto originálního průvodce netrpělivě čekají na své čtenáře. Až se na Korsiku skutečně vydáte, budete dobře připraveni. Kniha se vám na cestě stane výborným rádcem a společníkem a později podpoří vaši paměť, když budete doma o své pouti po Korsice vyprávět.. Samozřejmostí jsou mapy ke všem popisovaným trasám a zajímavostem. Četné fotografie vás uvedou do krajiny dříve, než tam dorazíte. Kniha překračuje rámec pouhého průvodce a nemá daleko k cestopisu a výpravné publikaci.

Počet stran: 312 stran
Formát: 230×170 mm (naležato)
Vzhled: celobarevná, pevná vazba, křída 978–80–87193–01–3
Vyšlo: duben 2008
Vydavatel: CYKLOKNIHY
Cena: autor 299 Kč, vydavatelství 299 Kč – sleva 25%
pultová cena 399 Kč

Objednat

Tajemství pouště

Autor: Kateřina a Miloš Motani – členové Českého klubu cestovatelů

Úchvatné fotografie dvojice MOTANI přibližují oblasti severoamerické pouště a polopouště. Známé i málo známé oblasti Kalifornie, Arizony, Utahu a Nového Mexika hýří těmi nejkrásnějšími barvami, neskutečnými tvary a překvapují neuvěřitelnou pestrostí, která nemá jinde na Zemi obdoby. Cesta napříč Údolím smrti, jednou z nejsušších a nejteplejších oblastí na světě, je jejich prvním setkáním s pouští. Prožívají v ní krušné chvíle – nesnesitelná vedra, spalující slunce namáhavé výšlapy terénem. Stejně tak v této na první pohled vyprahlé pustině nalézají krajinu neskutečné krásy. Za Údolím smrti na ně čeká další poušť – písečné duny různých barev, nekonečné pláně, mohutná skaliska, široká údolí, hluboké kaňony, úzké soutěsky, kamenné mosty, pichlavé kaktusy, samota, růžová rána, blankytně modré nebe, úmorná vedra, spalující slunce, červené večery, hvězdnaté noci a večerní chlad… A tam někde v té největší pustině se skrývá dokonce jedno doposud NEOBJASNĚNÉ POUŠTNÍ TAJEMSTVÍ…

Již první cesta napříč americkým divokým západem ovlivnila jejich další život. Rozlehlé dálky a pouštní krajina jim učarovaly natolik, že se sem začali neustále vracet. V době prvního vydání této knížky sem během jedenácti let podnikli celkem devět cest, najeli okolo 62 500 kilometrů, našlapali spousty mil a nafotili stovky filmů…

Fotografická publikace, formát knihy 24,5×23 cm, Cena 298,– Kč

Objednat

Skotsko – země dávných tajemství

Autor: Mgr. Jan R. Hrdina – člen Českého klubu cestovatelů

Autor na základě tří výprav do Skotska, jejichž výsledky byly podpořeny a doplněny studiem pramenů a literatury, mapuje v jedenácti kapitolách nejasné, pozoruhodné či prakticky neznámé momenty skotských dějin od doby kamenné až po 19. století. Zároveň však kniha přibližuje i mnohé z významných okamžiků a osobností. Je vlastně jakýmsi historickým cestopisem, přibližujícím hrdou a krásnou zemi.

Kromě historie a archeologie se kniha dotýká také skotských tradic, legend a literatury a je doplněna unikátním obrazovým materiálem. Na základě knihy vznikl i stejnojmenný seriál Českého rozhlasu.

Vydalo: Nakladatelství Argo,
Cena 248,– Kč, 180 stran

Objednat

Z Čech až na konec světa – Svatojakubskou cestou na mys Finisterre

Autor: František Šesták – člen Českého klubu cestovatelů

Klasický cestopis den po dni, od města k městum, pro široký okruh čtenářů, je prvotinou šestašedesátiletého cyklisty, který miluje kolo ve všech jeho podobách. Jízda z Čech až na konec světa není zajímavá jen věkem autora, ale také posláním, které s sebou nese. V dávných dobách, ještě před objevením Ameriky, totiž Evropané považovali mys Finisterre za konec světa, ale o tom vypráví sám autor : " V přípravě na cestu mne zaujala povídka Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“, sepsané podle vyprávění Václava Šaška z Bířkova, přímého účastníka mírového poselstva krále Jiřího z Poděbrad po zemích západní Evropy v r. 1465. Poselstvo už tehdy na své významné cestě hlásalo mírové myšlenky a ideály o sjednocené Evropě. Po hustitských válkách mělo Evropu přesvědčit o tom, že Čechové jsou národem vzdělaným, snášenlivých a toužícím po míru. Rozhodla také skutečnost, že část trasy ve Španělsku vedla už tehdy Svatojakubskou cestou s cílem navštívit hrob sv. Jakuba v Santiagu de Compostella a na mys Finisterre. Rozhodlo i to, že jedna část, vedená panem vyjížděla od zámku v Blatné. Tedy z míst, kde žiji a jsou mi velice blízká. Viděl jsem tedy mnoho důvodů, abych se po 540 letech vydal po stopách družiny, vedené Lvem z Rožmitálu. V roce cesty po celé Evropě probíhaly oslavy 60. let výročí konce 2. světové války a uplynul rok od přijetí České republiky do EU. Také v těchto skutečnostech vidí František Šesták naplnění mírových a demokratických myšlenek krále Jiří z Podebrad. Je struhjící začíst se do řádků tohoto cestopisu, nechat se vést touto ojedinou smysluplnou trasou a prožívat každodenní zážitky spolu s Františkem Šestákem a jeho kolegou Františkem Hejtmánkem

vydáno vlastním náklladem autora
Tisk : RETIP Červený Kostelec
Kniha je vázaná, doplněná fotografiemi autora a mapkami
144 stran, cena 209,– Kč,

Objednat

Dobrodružství jachty Bona Terra

Autor: Mart Eslem- člen Českého klubu cestovatelů

Nevěděli do čeho jdou a strávili na cestě do Antarktidy a zpět celých 14 dní na vlnách zrádného a bouřlivého Drakeova průlivu. Malá, sotva čtrnáctimetrová jachta Bona Terra se stala jevištěm silných prožitků šesti mužů, kteří se do té doby nikdy neviděli a sjeli se z různých končin světa. Prožili dny strachu, zoufalství i bolesti v podpalubí, které mělo o pár měsíců později skončit na dně Drakeova průlivu. Je to příběh, který by neměl být zapomenut, i třeba jen z pouhé úcty k této skvělé lodi, která svou životní pouť zakončila nedaleko legendárního mysu Horn…

Nepovažovali svůj počin za nic výjimečného, dokud nad jejich vyprávěním nekroutili hlavou i zkušení jachtaři a polárníci. Plavba bez lodního topení je dle některých ohlasů téměř historickým počinem v dějinách objevování Antarktidy.

Objednat

AOTEAROA

Autor: Karel Stýblo – člen Českého klubu cestovatelů

Když se letadlo odlepuje od novozélandské půdy, probíhají mně hlavou spousty vzpomínek na všechno, co se tady během těch více jak tří měsíců událo. Potvrdila se stará pravda, že příjemně trávený čas utíká dvojnásob. Ani jsem se nenadál a o Novém Zélandu už můžu mluvit v minulém čase. Nejprve přípravy a plánování, které někdo prožívá víc, než cestu samotnou. Okamžiky získávání lidí naladěných na stejnou notu. A v neposlední řadě především ten neopakovatelný pocit, kdy cestovatelská touha dochází naplnění, kdy se něco zdánlivě velmi vzdálené stává tím, co máš, tím kde jsi. Bohužel všechno jednou musí skončit a tak se naplňování cestovatelských plánů mění ve vzpomínky…

Rok vydání knihy: 2005, nakladatelství Svojtka & Co.

1. vydání, k dostání v knihkupectvích cena : 199 Kč 143 stran textu, 32 barevných fotografií

Objednat

Austrálií s úsměvem aneb Ahoj klokani

Autor: Marta Pelikánová

Pod ochrannými křídly brněnského nakladatelství Akácie vyšel soubor reportážních črt z daleké Austrálie autorky Marty Pelikánové. Kniha nese název Austrálií s úsměvem aneb Ahoj klokani a v tomto optimistickém duchu se odvíjí celé vyprávění. Je napěchované množstvím originálních postřehů, veselých příhod i humorných dialogů. Měsíc trvající cestu napříč kontinentem, z Melbourne ve státě Victoria přes Nový Jižní Wales a Jižní Austrálií až do Darwinu v Northern Territory, totiž autorka absolvovala mikrobusem společně s bratrem Petrem a jeho ženou. A protože ti obouvají stejně toulavé boty jako Marta a navíc je to pár recesistů k pohledání, nebyla v jejich společenství o veselí nouze. V New South Walesu u města Tumbarumba se cestovatelská trojice zúčastnila také celosvětového trampského potlachu. Pro ty, kteří se chystají kontinent na opačné polokouli teprve navštívit a pro přípravu cesty hledají vhodnou literaturu, může být knížka Austrálií s úsměvem aneb Ahoj klokani i velice cenným průvodcem. Stejným dílem jako turisticky významné objekty neživé přírody (kamenné „sousoší“ Dvanáct apoštolů, bájemi původních domorodých obyvatel opředený skalní masiv Uluru, pohoří Kata Tjuta, Čertovy kuličky – Devils Marbles, rozsáhlá naleziště opálů v Coober Pedy) si autorka všímá i bezpočtu představitelů živočišné říše – hadů, krokodýlů, pavouků, much, žab, klokanů i dalších zvířat a havěti. Podrobně popisuje jejich výskyt a velice čtivou formou – přitom však dostatečně fundovaně – i jejich biologickou charakteristiku. V každé kapitole cestovatelského deníku je však velký prostor věnován i lidem – ať těm, kteří stejně jako autorka přijeli zemi klokanů a eukalyptů prozkoumat s tornou na zádech, nebo místním obyvatelům. Z nich pak pozorně sledovala zejména původní obyvatele – aborigines, které však v knížce pojmenovala mile a osobně „Bubáci“. Díky preciznímu faktografickému zpracování (více než 200 stran textu je doplněno čtyřmi desítkami barevných fotografií, přehlednými mapkami a kolekcí citlivě převzatých ilustrací z knihy Brehmův život zvířat) je knížka jako stvořená do cestovatelského batohu. Současně se však svou vkusnou grafickou úpravou bude vyjímat i jako reprezentační publikace v nablýskané knihovně. Zájemci mohou knihu v knihkupectvích hledat nejen podle titulu, ale i pomocí nepřehlédnutelné cihlové barvě obálky, jakoby byla namíchaná podle odstínu hory Uluru či písku australských pustin. Doporučená cena publikace je 249 korun a distribuci zajišťuje Krameriova K.D. spol. s r.o. Slavomil Janov

Objednat

KALENDÁŘ

Kalendář 2004, Expedice K2 – Broad Peak Autor: Radek Jaroš – člen Českého klubu cestovatelů

Nástěnný 14 listů 30×50 cm, + plakát a kalendářík, Cena: 150kč + poštovné a obal.

Černý obr Afriky

Autor: Ivan Mrázek – člen Českého klubu cestovatelů

Mangrové bažiny, tropický deštný prales, savana s baobaby, buš, sloní tráva a polopoušť. Tajemný veletok Niger, vysychající jezero Čad, kosmopolitní metropole na zelené louce a vesničky, v nichž se zastavil čas. Posvátní krokodýlové, ráj zoborožců, mrakodrapy všekazů, „létající lišky“, modré topazy, mluvící bubny, magické ořechy kola. Domorodci, kteří se i po staletém působení misií dovolávají ochrany předků a tradičních božstev. To vše je Nigérie – země, kde se o turismu jen sní a kde bílý muž dosud budí rozruch. (142 stran textu, 58 černobílých a barevných fotografií a 18 perokreseb v textu). Prodejní cena doporučená vydavatelem je 185,– Kč.

Objednat

Přes Andy za sluncem Inků

Autor: Josef Honz – člen Českého klubu cestovatelů Kniha popisující přejezd peruánských And na kolech a pěší výstup po incké stezce až na Machu-Picchu. Doplněno barevnými fotografiemi. Šesti členná česká expedice. První vydání v roce 2000, druhé 2001. Cena 195 Kč, pro členy typu C a výše 180 Kč

Myšlenka přejet na kole Andy se někomu může zdát poněkud bláznivá a troufalá. Pro šest kamarádů, nadšených cykloturistů, však byla silnou motivací. V přejezdu And neviděli jen náročný sportovní cíl, ale i možnost, jak proniknout do dávného světa Inků, do míst, kam se běžný turista nedostane. Pro uskutečnění smělých plánů si vybrali jih Peru, kde Andy svou rozlohou, nadmořskou výškou nad 4000 metrů a především nehostinností a odlehlostí vyvolávají lehké mrazení v zádech, současně však tato oblast nabízí i plno podnětů k zamyšlení, zejména při setkání s místními domorodci, potomky Inků, z nichž mnozí spatří cizince jen jednou za život. Knížka umožní čtenáři být přímo „u toho“, prožívat krušné chvíle při překonávání hlavního masivu Kordiller a vnímat nevšední atmosféru tohoto pro nás podivuhodného svě­ta.

Objednat

Mexiko – Mayové a souvislosti

Autor: Alois Bradáč – člen Českého klubu cestovatelů

Autor je tulák tělem i duší. Člen navíc velký milovník starověkých civilizací a přírodovědec. Nad obrovským bohatstvím památek, které se postupně vynořují z mexické džungle, stanul tedy zároveň okouzlený pozorovatel, nadšený archeolog i exaktní badatel, který si rád dává věci do souvislostí. Celý svět i hloubky historie jsou tu proto, aby se jimi toulal a poznával… Svědectví z jedné z nejzajímavějších cest popisuje tato kniha. První vydání v roce 1999.

Objednat

Pokud jste nenašli svého oblíbeného autora cestopisů na této stránce, najdete ho na některé z podstránek: Nové Knihy a Autoří více knih