Martin Stiller

Ročník 1980, vystudoval obor Geovědní a montánní turismus na VŠB-TU Ostrava a poté Management a marketing na UTB ve Zlíně.

Narodil se a dětství prožil v Broumově, v oblasti pískovcových skal. V současné době žije střídavě v Beskydech ve Frýdku-Místku a v rakouské Vídni.

Vlastní akreditaci průvodce pro činnost horskou a je také kvalifikovaným průvodcem cestovního ruchu. Aktivně se zabývá turistikou, VHT a především cykloturistikou. Je členem českého klubu cestovatelů.

Na kole projel velkou část Evropy. V létě 2001 podnikl náročnou cykloexpedici „Na kole napříč Evropou z Čech až do Afriky“ – 5750 km v 10 státech a na 2 kontinentech.

V sedle svého kola zdolal také cca 120 horských průsmyků a sedel, jako např. Passo dello Stelvio 2758 m, Timmelsjoch 2509 m, Edelweisspitze 2571 m a mnohé další. Na plně naloženém kole se také podařilo vyšlapat až na alpskou horskou chatu Pirovano nacházející se v nadmořské výšce 3050 m. Na přelomu roku 2007–2008 uskutečnil 9320 km dlouhou cykloexpedici napříč celým australským kontinentem ze západu na východ. V roce 2010 následovala půlroční cyklocesta Amerikou, při níž Martin se ženou Renčou našlapali na svých kolech 7000 km po Kubě, Mexiku a USA.

Cyklocestování se stalo jeho vášní a vedlo ho k založení prvního ryze cyklocestovatel­ského festivalu „Cyklocestování“, který se koná tradičně ve Frýdku-Místku, Hradci Králové a Brně. Více na www.cyklocestovani.cz

Do dnešních dnů procestoval více než 40 zemí a tím rozhodně jeho cestovatelské plány nekončí. Cestování se stalo jeho životem, drogou i radostí, které se hodlá věnovat i v budoucnu.

Jako horský průvodce působil např. ve Walliských či Julských Alpách, v pohoří Dachstein, na Ukrajině, v Norsku, na Islandu, v Keni a také Pákistánu.

Jeho koníčkem je poznávání nových krajů, sport a rád také fotografuje. Ze svých cest a expedic vytváří cestopisné besedy – DIASHOW, které prezentuje s velkým ohlasem již několik let po celé České republice i v zahraničí. Nabídku cestopisných besed pro školy, knihovny, muzea či jiné kulturní organizace prezentuje na svých webových stránkách: www.cyklocestovani.cz . Zde jsou také uvedeny termíny, kde se je možno s tímto cestovatelem osobně setkat a tak tyto velmi zajímavé pořady zhlédnout.

Cestopisné projekce prezentuje pravidelně na mnohých cestovatelských festivalech a sportovních veletrzích, např. Sportlife ? Brno, Setkání cestovatelů ? Praha, Horobál – Frenštát pod Radhoštěm, Cyklocestování – Frýdek-Místek, Cesty – Prosiměřice u Znojma, Scuk u Štatlu – Brno, veletrh Sport ? Jablonec nad Nisou, Horování ? Šumperk a další.

Občas publikuje své články v časopisech se sportovní, cestovatelskou a outdoorovou tématikou, jako např. Treking, Cykloturistika, Malý průvodce světem outdooru, Lidé a Hory a další. Mimo jiné se jeho články objevují v denním tisku, regionálních magazínech apod. Zajímavého vyprávění se spoustou zážitků také rádi využívají redaktoři Českého rozhlasu a České televize.

Při testování výrobků spolupracuje s předními českými výrobci sportovního vybavení, jako např. TILAK, JUREK S+R, RUBENA, YATE a dalšími zahraničními firmami jako jsou: MEINDL, ORTLIEB, ISOSTAR, VERTEC, TRANGIA, LIMAR, TERMOVEL atd.

Pořady s Martinem Stillerem v televizi a rozhlase:

Živě na jedníčce (1. část)

Živě na jedníčce (2. část)

Rozhovor v Českém Rozhlase na téma Cyklocestování

Více na: www.cyklocestovani.cz