Mart Eslem

Vlastním jménem Martin Šlambor, se narodil 24. ledna 1974 v Ústí nad Labem. Povoláním podnikatel, duší cestovatel. Kromě svého zaměstnání a své záliby v cestování je aktivní i na poli sportovním. Působí ve Výkonném Výboru Asociace Plážového Volejbalu. Bydlí v Ústí nad Labem se svou přítelkyní Lenkou. Společně mají tři dcery Dominiku, Madalenu a Medeu Miu.

V první polovině osmdesátých let dvacátého století vyrůstal v Severní Itálii. Tato zkušenost za tzv. studenou oponou razantně ovlivnila pohled na svět a také touhu po svobodě a poznání. Díky dětství v zahraničí se také často jeho názory nesetkávají v rodné zemi, kterou nadevše miluje s přílišným pochopením. A to je možná škoda, protože vše, co dělá, co píše a co říká vychází z hlubin civilizací trápené duše. Té duše, která musí čas od času uniknout do divokého, ale svobodného světa nekonečných džunglí, hor a strání aby nabrala ukojila svou nekonečnou touhu žít. Jelikož nežijeme, abychom pracovali, ale pracujeme abychom žili. A žít neznamená prosedět život doma na židli. Alespoň ne pro Marta Eslema.

První cestu mimo Evropu podnikl roku 1999, kdy navštívil Tunisko. Zde, v oáze uprostřed pouště v blízkosti alžírských hranic cestování naprosto propadl.

Nejoblíbenějším kontinentem je Jižní Amerika a doposud navštívil 70 zemí světa. Pokud by musel opustit své rodné Čechy, pak jedinou možnou variantou k založení nového života by byl právě jihoamerický kontinent.

Hovoří italsky, anglicky, rusky a španělsky. O cestování pořádá přednášky, výstavy fotografií a publikuje v novinách a časopisech. V roce 2001 vydal knihu „Již zbývá jen Antarktida“.

V roce 2003 se mu podařilo si splnit tento velký cestovatelský sen a zkompletoval sbírku všech sedmi světadílů. Na základě jeho myšlenky vnikl v roce 2006 Klub 7K sdružují momentálně 11 mužů a žen, kteří se narodily v České republice a navštívili všech sedm kontinentů planety Země.

Pokud by si mohl vybrat splnění jednoho jediného snu, byla by to cesta do vesmíru. Alespoň jednou v životě by chtěl spatřit modrou planetu z okénka vesmírné lodi.

Životní krédo a heslo: „Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!“

Více na: www.marteslem.cz