Renáta Lorišová

Ročník 1976, vystudovala obor Angličtina pro hospodářskou sféru a cestovní ruch na Ostravské univerzitě v Ostravě.

Narodila se a dětství trávila na Pražmě u Frýdku-Místku. Pracuje v Šenově u Havířova a žije již několik let ve Frýdku-Místku.

Několik posledních let se věnuje aktivně sportu a cestování. Ze sportovních aktivit má nejvíce ráda cykloturistiku, vysokohorskou turistiku, lezení po via ferratách, kondiční kulturistiku, ale třeba i břišní tance či aerobik.

Pro svou dobrodružnou povahu ji cestování vždy přitahovalo, ráda objevuje nová místa a poznává zajímavé lidi. Cyklocestování bere jako ideální způsob, jak spojit aktivní sport s poznáváním, zajímavými situacemi a setkáními.

Renáta procestovala s přítelem Martinem už řadu míst: Jejich první společná větší cesta vedla do Pyrenejí. Bylo to pro ni snažší než sama očekávala. V Pyrenejích jsou táhlá ale ne příliš prudká stoupání a cesty jsou velmi dobře udržovány s malým provozem. Je to skvělá oblast na kempování ve volné přírodě, jelikož osídlení v těchto horách je poměrně nízké.

Na další horskou cyklocestu se vydali s naloženým kolem do rakouských a italských Alp. Alpy ji uchvátily nádhernými scenériemi. Co se týče sjíždění průsmyků jsou Alpy ale o něco náročnější díky husté dopravě a prudším stoupáním. Na této cestě se jim podařilo vyjet do výšky 3050 m, až k ledovci.

V rovinaté Litvě se Renče taky moc líbilo, hlavně kvůli místním lidem, kteří byli velmi pohostinní a přátelští. V Litvě se stále domluvíte rusky a to byla pro ni skvělá příležitost tento její oblíbený a téměř zapomenutý jazyk oprášit.

Korsika byla též skvělá volba pro jejich další cyklocestu. Hory a teplé podnebí – ideální kombinace. Na Korsice se všude potulují polodivoká prasata a je dost obtížné najít vhodné a hlavně rovné místo na stan.

Dosud určitě nejdelší a největší cyklocestou byl přejezd Austrálie ze západu na východ na kole tzv. na těžko, kdy za 137 ušlapali společně s přítelem Martinem 9320 km a tak se jim splnil mnohaletý cyklocestovatel­ský sen.

Renáta také navštívila Island, který je sice fascinující, ale na její vkus je tam příliš chladno a málo slunce.

Své nejkrásnější prázdniny prožila ale v Mexicu, kde trávila šest týdnu s přáteli v Mexico City a cestováním po státě Oaxaca. Je rozhodnuta se tam jednoho dne vrátit a navštívit tyto skvělé kamarády.

Renáta preferuje země s teplým podnebím, kempování v chladu a špatném počasí ji neláká; pak už jde spíš o trápení než dobrodružství.

Ráda se učí cizí jazyky, což ji umožňuje více se sblížit s lidmi na svých cestách. Mluví plynule anglicky, domluví se taky španělsky a rusky.

Na cestách a i jinde ráda fotografuje, hlavně se snaží zachytávat tzv. momentky a různé nevšední i všední situace, které vyplynou v dané chvilce.

Ráda přemýšlí o životě a jeho hodnotách a na svět i život se dívá více psychologicky a filozoficky. Tím se liší hodně od Martina, který je který je více realista a faktograf a tak se tím krásně vzájemně doplňují.

Při testování výrobků spolupracuje spolu s Martinem s předními českými výrobci sportovního vybavení, jako např. TILAK, SPORT ARSENAL, JUREK S+R, VELLA, RUBENA a dalšími zahraničními firmami, např. MEINDL, VERTEC, TRANGIA, TERMOVEL atd.

Více na: www.cyklocestovani.cz