Ing. Oldřich Bubák *1954

český cestovatel, fotograf, spisovatel, polárník a dobrodruh

Vystudoval strojní fakultu Českého vysokého učení technického v Praze. V průběhu několika desítek let navštívil 170 států a nejopuštěnějších míst světa (Traveler´s Century Club). Má za sebou mimořádné výkony v extrémních oblastech Arktidy a Antarktidy i řadu úspěšných výprav a mezinárodních expedic:

North Pole Light Expedition (1996), South Pole Milenium Expedition (1999), Přechod Baffinova ostrova, Amundsenovu cestu tzv. Northwest passage (2007), Špicberky, Grónské ledovce, Beringovo moře, Ostrov sv.Vavřince, Pribilovovy ostrovy, Aleuty, Komandorské ostrovy a Kurilské ostrovy, Antarktický poloostrov, Ohňová země a Patagonie, Rossovo moře, Subantarktické ostrovy (Macquarie ostrov, Auckland ostrov, Cambell ostrov, Jižní Georgia, falklandy, Jižní Orkneje, jižní Shetlandy, Balleny atd.)

Je zakladatelem ojedinělého projektu „Z PÓLU NA PÓL“ . Je prvním Čechem , který došel na severní a jižní pól pěšky na lyžích.

Ve známost vešel svou přednáškovou (kolem 100 přednášek za rok) , fotografickou (kolem 3–5 výstav ročně), hudební (koncerty a natáčení CD) i publikační činností. Publikuje v českých i zahraničních časopisech, spolupracuje s českým rozhlasem a Českou televizí.

Jeho prvním a již vyprodaným dílem je výpravná kniha „Doteky konců světa“ (vydavatelství Bubák) , v níž pozval čtenáře na vzrušující a poutavou obrazovou výpravu do majestátních oblastí nedaleko pólů, do Arktidy a Antarktidy, do panství fascinujících superlativů a protikladů. Druhá kniha „Království Lo/Mustang – zapomenuté tibetské království“ (vydavatelství Knižní klub) má s tou první knihou jeden společný jmenovatel: je to nedotčená, člověkem ještě stále nedestruovaná část světa. Mezi jeho nejoblíbenější lokality patří buddhistické země. Za dlouholetou činnost průvodce získal od královské nepálské trekingové společnosti jako jeden z mála lidí na světě statut profesionálního „tourleadra“ pro Himálaj, Tibet, Sikkim, Bhútán atd. Jeho láska k těmto zemím vykrystalizovala do založení „Česko – nepálské společnosti“(2000) se zaměřením na pomoc nepálskému školství.

V poslední době se více zaměřuje na duchovní vývoj člověka, naší planety i celého lidstva. Klade si hlubší otázky po smyslu lidské existence a snaží se na ně odpovídat elegantní a komprimovanou zkratkou, velmi zpřízněnou s poezií. Důkazem jsou i další jeho knihy „Ve stínu Everestu“ (vydavatelství Metafora) , „Můj anděl strážný musí být asi unavený“ (vydavatelství Metafora) a připravované publikace „Tingltangl“, „Tudže-čhe“, „Antarktický rok v obrázcích“, „Arktický rok v obrázcích“.