LEOŠ ŠIMÁNEK – KNIHY A CESTOPISY

Život plný dobrodružství: Světem křížem krážem

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů – autor celkem 25 knih

LEOŠ ŠIMÁNEK dělá neobvyklé věci, které s sebou přinášejí i neobvyklá dobrodružství! Po sedmidílné řadě autobiografických cestopisů se rozhodl pokračovat stylem interview a sepsat svoji kompletní autobiografii. Tentokráte se Leoš s manželkou Lenkou nesetkal jako předtím jen s mladším bratrem a švagrovou na chalupě v Orlických horách. Pozval i svého staršího bratra s manželkou a sestru s chotěm na chalupu do Rtyně v Podkrkonoší, kterou jako zavedený penzion převzali po Lenčiných rodičích. Bylo dohodnuto, že pobudou tak dlouho, dokud jim Leoš nevylíčí své zážitky jak z dětství a mládí, tak i z následných cest a expedic po celém světě, které zprvu podnikal sám a později s celou rodinou. Když se po čtyřech dnech strávených na chalupě sourozenci loučili, přišel za Leošem jeho starší bratr a řekl: Podivuhodné je, že jsi přežil všechno to, co jsi zažil! Z vyprávění s bratry a sestrou Leoš Šimánek vybral pro tuto knihu své nejzajímavější zážitky, které jsou dokumentovány množstvím barevných fotografií.

Počet stran: 160
ISBN: 978–80–904191–9–3
Doporučená cena: 398 Kč,

Další knihy Leoše Šimánka

 

Objednat

Novým Zélandem od severu k jihu – za přírodními divy na druhé straně světa

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů – autor celkem 25 knih

LEOŠ ŠIMÁNEK s manželkou Lenkou se dohodli s bratrem a švagrovou, že se opět po roce setkají na chalupě v Orlických horách, aby jim tam líčili další zážitky z cest. Tentokráte přišlo na řadu tříměsíční putování po Novém Zélandu ? několik dní si pak vyprávěli o jednom z nejhezčích koutů naší planety. Ostrovy dlouhého bílého mraku ? tak Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, svou zemi nazývají ? navštíví každým rokem množství turistů, ale jen málokdo k protinožcům vyrazí v zimě. To Šimánkovi věděli, se synem a dcerou odcestovali v našich letních měsících a zažili tamní úžasnou přírodu ještě zajímavější. Geotermální oblasti na Severním ostrově byly v oblacích páry naprosto fascinující a čerstvě zasněžené velehory Jižního ostrova vypadaly ještě mohutněji.Leoš Šimánek s rodinou procestovali oba ostrovy doslova křížem krážem nejenom autem, nýbrž i pěšky, koňmo a v kanoi. Užili si perfektního lyžování na svazích mohutných vulkánů a v Jižních Alpách podnikli túru k nejvyšší hoře souostroví.

Počet stran: 160
ISBN: 978–80–904191–8–6
Doporučená cena: 398 Kč,

Objednat

Z Kanady na Aljašku – Na člunech panenskou přírodou podél pobřeží Severního Pacifiku

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů – autor celkem 24 knih

LEOŠ ŠIMÁNEK s manželkou Lenkou se již popáté vydal na chalupu do Orlických hor, aby tam bratrovi a švagrové líčili další zážitky z cest a vznikl tak nový autobiografický cestopis. Po několik dní se pak ve vzpomínkách přenesli do divočiny Kanady a Aljašky. Členům expedice se tentokráte podařil čin, který doposud nemá obdoby. Na nafukovacích člunech obepluli pacifické pobřeží Severní Ameriky a urazili tak víc než tři a půl tisíce kilometrů. Kromě toho podnikli prvovýstup na ledovcovou horu Mount Queen Bess, druhou nejvyšší v pohoří Coast Mountains. Šimánkovi včetně syna a dcery, doprovázeni dvěma přáteli, mohli po celá tři letní období obdivovat překrásnou přímořskou přírodu nedotčenou lidskou rukou, faunu a floru, jaká neexistuje nikde jinde na světě. Ve fjordech zařezávajících se do nebetyčných hor pokrytých ledovci mohli pozorovat množství divokých zvířat ? medvědů, tuleňů, lvounů, kosatek i velryb keporkaků. Místní obyvatelé, pokud na nějaké vůbec narazili, byli velmi milí a pohostinní. Kniha je plná zcela neobvyklých zážitků, občas i dramatických, naštěstí vždy s dobrým koncem.

Počet stran: 160
ISBN: 978–80–90491–5–5
Doporučená cena: 398 Kč,

Objednat

AMERIKOU PO HŘEBENECH HOR NA KOŇSKÉ STEZCE Z MEXIKA DO KANADY

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů – autor celkem 24 knih

Nový autobiografický cestopis od Leoše Šimánka

LEOŠ ŠIMÁNEK se po své úspěšné autobiografické trilogii pustil touto formou do popisování dalších zážitků z cest.

Opět se na chalupě v Orlických horách setkal s bratrem a švagrovou, kde jim společně s manželkou líčil dobrodružství z dvouletého putování po koňské stezce Kalifornií, Oregonem a Washingtonem od mexické hranice až do Kanady. Pacifická hřebenová stezka vede z vyprahlých kopců na jihu do úchvatných velehor s rozeklanými štíty, mezi gigantickými sopkami pokrytými ledovci, hlubokými lesy, po rozlehlých loukách, podél průzračných potoků, vytékajících ze smaragdových horských jezer plných pstruhů. V horách žije bezpočet divokých zvířat včetně rysů, vlků, pum a medvědů. A pokud tam člověk náhodou narazí na místní obyvatele, tak ti jsou úžasně přátelští a pohostinní. První rok vyrazili Šimánkovi s devítiletým synem a druhý i s tříletou dcerkou. Pěšky a na koních urazili horami Sierra Nevada a Kaskádovým pohořím víc než čtyři tisíce kilometrů. Jejich cesta byla nabita zcela neobvyklými, často i dramatickými zážitky. Vyprávění doplňují převážně zatím nezveřejněné fotografie.

(ÚVOD KNIHY)

V Orlických horách na chalupě po rodičích jsme se v posledních letech několikrát setkali společně s manželkou Lenkou, mým bratrem Bédou a švagrovou Marcelou. Poprvé to bylo před třemi lety v zimě, o rok později na jaře, dále pak v létě. Postupně jsem jim tam líčil zážitky ze svého mládí a z dob emigrace v Německu. Následovala má dobrodružství ze severní Kanady, Aljašky, Jižního Pacifiku a z cesty od Severního ledového oceánu přes celý americký kontinent až do Ohňové země. Naposledy jsem na chalupě vyprávěl o své druhé plavbě na plachetnicích napříč Tichým oceánem.

O této roční cestě, která skončila v Západní Nové Guinei, jsem začal psát knihu na podzim devětaosmdesátého, kterou jsem pak chtěl vydat v Německu, jako již několik předtím. Psaní jsem však nedokončil, i když jsem si do srubu v kanadské divočině, dvě stě kilometrů od nejbližšího lidského obydlí ? mého tehdejšího domova ? vzal zásoby na celou zimu. Z krátkovlnného rádia jsem se tam nejdříve dozvěděl o pádu berlínské zdi a potom o sametové revoluci u nás v republice. Říkal jsem si: Konečně, přece jen jsem se dočkal! Po dvaadvaceti letech jsem se nepředstavitelně těšil na návrat do své vlasti. Nešlo to ale hned, ?moje? jezero nebylo ještě natolik zamrzlé, aby na něm mohlo přistát letadlo na lyžích a dopravit mne tak z hor zpátky do civilizace.

Za matkou a sourozenci jsem se dostal až začátkem ledna. Při své první návštěvě Čech po tak dlouhé době jsem si nemohl odpustit, abych se nezajel podívat do Orlických hor na Šajtavu do chalupy, kde jsem prožil překrásné dětství.

Na svahu nedaleko od naší roubenky jsem poprvé spatřil Lenku, svou budoucí manželku. Pracovala tam jako instruktorka lyžování. Byla to láska na první pohled! Následovala naše první cesta napříč Ruskem na Bajkal, po které jsme se vzali. Hned po svatbě, společně s pětiletým Jakubem, synem z Lenčina prvního manželství, jsme odletěli do Kanady, kde v mém srubu v Mackenzie horách u jezera Clark jsme pak strávili celý rok. Za dlouhých zimních večerů jsem jim tam vykládal o Pacific Crest Trailu ? koňské stezce, která vede po hřebenech hor Sierra Nevada a Kaskádového pohoří, od mexické hranice do Kanady. Několik úseků jsem již dobře znal a Lenku s Jakubem jsem nadchnul nápadem, že bychom se někdy po stezce mohli společně vydat a poznat tamní překrásnou přírodu v celé její délce.

Uběhly však tři roky, než jsme náš sen zrealizovali. Jakubovi se totiž narodila sestřička Veronika. Jako dvouletou jsme ji nechali po dobu čtyř měsíců v Čechách u babičky, ale další rok jsme na stezce putovali už ve čtyřech.

Když jsme se předešlé léto na Šajtavě před chalupou loučili, přišla řeč na časy, kdy jsme s Lenkou putovali po hřebenech hor amerického Západu. Přestože jsem Bédovi už mnohokrát líčil naše dobrodružství na koňské stezce, chtěl se dozvědět víc. Pěšky a na koních jsme v Kalifornii, Oregonu a Washingtonu strávili celá dvě letní období, takže bylo o čem vyprávět. Slovo dalo slovo a domluvili jsme si příští sraz v Orlických horách za rok na podzim. V té době jsou vždycky místní lesy plné hub. Zabili jsme tak dvě mouchy jednou ranou: po pěti dnech jsme odjížděli s množstvím suchohřibů, kterým se ve východních Čechách říká podoubáci, a sešitem plným poznámek pro sepsání mého čtvrtého autobiografického cestopisu.

Formát: Pevná vazba, 160 stran, křídový papír, formát: 18×25 cm, barevné fotografie,
ISBN: 978–80–904191–5–4
Doporučená cena: 398 Kč,

Objednat

CESTY ZA DOBRODRUŽSTVÍM – PUTOVÁNÍ SEVERNÍ A JIŽNÍ AMERIKOU A NAPŘÍČ TICHÝM OCEÁNEM

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

LEOŠ ŠIMÁNEK se po své první plavbě Tichomořím a severní Kanadou pustil do dalších dobrodružství. Podařilo se mu uskutečnit neobyčejné cestovatelské plány a dostat se do míst, kam zavítal jen málokdo.

Rozhodl se vyhýbat běžným turistickým trasám a stopem projet celým americkým kontinentem až na jeho nejjižnější cíp. Některé úseky urazil pěšky, jako ?hobo? na nákladních vlacích, s loděmi pašeráků, plul i v kánoi vydlabané z kmene stromu. Delší dobu žil mezi přátelskými indiány a měl tak možnost dobře poznat jejich kulturu a obyčeje.

Na své druhé plavbě napříč Jižním Pacifikem zažil celou řadu mnohdy i extrémních dobrodružství. Cestu tentokrát neskončil v Austrálii, nýbrž na Nové Guinei. Nejdřív se tam plavil po řekách, později vyrazil do vysokých, těžko přístupných hor, kde narazil na domorodce, kteří žili ještě jako za doby kamenné.

V této knize tedy autor popisuje své zážitky z dvouletého putování Severní a Jižní Amerikou. Dále pak plavbu Tichým oceánem až na Západní Novou Guineu, která trvala celý další rok.

Vyprávění je doplněno zatím převážně nezveřejněnými fotografiemi.

ISBN: 978–80–904191–4–8
Počet stran: 160
Cena: 348 Kč

Objednat

SEVERSKOU DIVOČINOU – Stavba srubu u jezera Clark a plavba po řekách na Aljašku

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

LEOŠ ŠIMÁNEK se po své první cestě kolem světa a plavbě na člunech divočinou severní Kanady rozhodl pokračovat v cestování a objevování nového, neznámého.

V osmnáctém století hledala celá řada průkopníků takzvanou Northwest Passage – Cestu na Severozápad, po řekách a jezerech napříč Amerikou. Věhlasný objevitel Sir Aexander Mackenzie a jeho posádka jako první dopluli na kánoích od Atlantiku do Tichého oceánu. Leoš Šimánek však na kanadském Severu objevil mnohem kratší cestu přes hory, které byly po Mackenzie pojmenovány. Za nimi se pak jeho novodobá expedice dostala do povodí Pacifiku a mohla pokračovat dál do Beringova průlivu.

V této knize nové řady autor popisuje stavbu srubu au jezera Clark v horách Mackenzie, kde členové expedice přezimovali. Poté líčí velmi obtížnou plavbu po řekách napříč horami z Kanady na Aljašku. Na spodním toku zamrzající řeky Yukon nabrala Šimánkova Cesta na Severozápad zcela nečekaný a extrémně dramatický spád. Vytoužený cíl musel oželet a místo něj nastal jen boj o přežití…

Vyprávění doplňují převážně zatím nezveřejněné fotografie.

Název: SEVERSKOU DIVOČINOU
Podtitul: Stavba srubu u jezera Clark a plavba po řekách na Aljašku
Formát: 18×25 cm
Kniha: křídový papír, barevné fotografie
Ediční řada: Zážitky z cest
Počet stran: 160
ISBN: 978–80–904191–3–1
Cena: 348 Kč

Objednat

Austrálie

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Austrálie je sice malým kontinentem, ale zároveň i ohromně velikou zemí! Je zemí úžasných protikladů s nepředstavitelným množstvím přírodních krás. Na jihu se od moře zdvihají vysoké hory – v zimě pokryté sněhem, v severní části se do nekonečna táhne tropické pobřeží s kokosovými palmami a korálovými útesy. Jsou zde rozlehlé lesy s obrovitými stromy i oblasti s nedozírnou pouští. Fascinující hluboké kaňony s bizarními skalními formacemi. Leoš Šimánek s manželkou, synem a dcerou procestovali během tří měsíců Austrálii do těch nejzazších koutů. Bez vozidla by však cesta nebyla myslitelná. Po zkušenostech z Nového Zélandu si zapůjčili kempr  – obytný vůz, tím nebyli nuceni den co den hledat tábořiště pro stany a vždy měli po ruce výzbroj pro nejrůznější aktivity. Vyráželi na koních, horských kolech, kánoích či plachetnicích s potápěčskou technikou. Se sněžnicemi na nohou zdolali nejvyšší horu kontinentu a na lyžích pak sjížděli po jejích zasněžených svazích. Podnikli celou řadu pěších túr podél pobřeží, do kaňonů, k vodopádům a vylezli i na nejznámější skálu světa – na Ayers Rock / Uluru, tento ohromný rudý monolit uprostřed pouště. Pro Leoše Šimánka to nebyla první cesta k protinožcům, o to více byl překvapen, kolik dalších přírodních unikátů Země se mu při tomto putování podařilo poznat!
Fotografickou knihu – AUSTRÁLIE: Křížem krážem vydal Leoš Šimánek v nakladatelství ACTION-PRESS jako svoji šestnáctou publikaci.

Objednat

Cestování je můj život – Na plachetnicích Tichomořím a na člunech divočinou severní Kanady

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

LEOŠ ŠIMÁNEK se stal díky Rusům cestovatelem a následně i spisovatelem. Zní to sice paradoxně, ale je to tak! Kdyby v šedesátém osmém bratrská armáda nevtrhla do tehdejšího Československa, nikdy by republiku neopustil, dál by vystavoval stavební povolení na úřadě v Plané u Mariánských Lázní a těžko by se jako zasloužilý ouřada po víc než dvaceti letech, když se konečně otevřely hranice, vydal do světa. Po emigraci se nejdříve zdálo, že zůstane u své profese a zakotví jako stavitel v sousedním Německu. Jeho dobrodružná povaha a klukovské sny jej však vylákaly na kanadský Sever, odkud se pak vydal ve šlépějích svého idolu, spisovatele Jacka Londona, dál do Oceánie. Poté úplně propadl cestovatelské vášni, která ho drží dodnes. Autor v této knize nové řady popisuje své zážitky z mládí, cestu Tichomořím, plavbu na nafukovacích člunech a vlastnoručně vyrobenou plachetnicí kanadskou divočinou až do Severního ledového oceánu.

Nakladatel: Action-Press
Rozměry: 18,2 × 25 cm
Počet stran: 160
ISBN: 978–80–904191–2–4
Cena: 348 Kč

Objednat

V Kanadské divočině – O životě ve srubu u jezera Clark

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

LEOŠ ŠIMÁNEK navazuje v této knize na své dva bestsellery: KANADA ? Život v divočině a NA KANADSKÉM SEVERU ? Zpátky do divočiny. Po několika letech strávil autor se svojí manželkou, jedenáctiletým synem a čtyřletou dcerou celé léto ve svém kanadském domově. Srub, do kterého se čas od času vracejí, postavil Leoš Šimánek v absolutní divočině vzdálené přes dvě stě kilometrů od nejbližší civilizace. Živí se částečně ze zásob, které si přivážejí s sebou hydroplánem, ale hlavně z toho, co si sami vypěstují a naloví. Autorovu rodinu život v divočině stmeluje a upevňuje. Syn a dcera se naučili celé řadě věcí, se kterými by se nikde jinde nesetkali. Z knihy vyzařuje láska k přírodě a k prostému způsobu života, který?může člověka naplňovat neskonalým štěstím!

Počet stran: 170
Rozměry: 18 × 25 cm
ISBN: 978–80–904191–0–0
Cena: 348 Kč

Objednat

Havajské ostrovy – Letní a zimní putování za přírodními divy Tichomoří

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Leoš na svých cestách již několikrát navštívil Havaj. Tentokráte si však pro toto souostroví udělal hodně času. S manželkou, synem a dcerou důkladně procestovali všech šest hlavních ostrovů, a to nejen v létě, nýbrž i v zimě. S ruksaky na zádech se vydali i do málo známých končin, do míst, kam se běžný turista, trávící na Hawaji svých pár týdnů dovolené, těžko dostane. Byli uchváceni překrásnými zátokami lemovanými kokosovými palmami s blankytně modrou či tyrkysově zelenou vodou, plážemi s pískem všech možných barev – od oslnivě bílého, zlatavě žlutého, cihlově červeného nebo zelenkavého až po černého jako uhel. Putovali podél pobřeží s příkrými horami porostlými bujnou vegetací, údolími, do kterých padají nesčetné vodopády až k ústím řek a potoků, kde vysoké vlny útočí na pobřežní skaliska.

Název: Havajské ostrovy
Podtitul: Letní a zimní putování za přírodními divy Tichomoří
Počet stran: 144
ISBN: 00–000000–0–0
Cena: 398 Kč

Objednat

Na Kanadském severu – Zpátky do divočiny

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Leoš Šimánek navazuje v této knize na svou nejprodávanější fotografickou publikaci KANADA: Život v divočině, kterou vydal s přítelem – kameramanem a spoluautorem – Čestmírem Šebestou. Celovečerní dokumentární film Život v divočině měl velký úspěch v celé německy mluvící Evropě. Po letech strávených v kanadských horách Mackenzie se autor do svého domova v divočině vrátil s novomanželkou Lenkou a synem Jakubem. Skoro celý rok žili ve vlastnoručně postaveném srubu naprosto odloučeni od okolního světa, obklopeni horami a lesy – dvě stě kilometrů od nejbližšího lidského obydlí. Jejich jedinými sousedy byla divoká zvířata, se kterými nebylo jednoduché se sžít. Museli je však akceptovat a snažili se je tolerovat. Panenská severská příroda je obdarovala zážitky všeho druhu, jak překrásnými, tak i dramatickými. Po horkém létě s lesními požáry přišla krutá zima s teplotami, které klesaly až na padesát stupňů pod nulou. Se záludnostmi při pobytu v divočině měl Leoš Šimánek dlouholeté zkušenosti, které byly pro přežití v ní nezbytně nutné. Probouzející se jaro znamenalo pro Šimánkovi návrat do civilizace, aby mohli připravovat plánovanou expedici podél pobřeží Pacifiku na Aljašce.

Název: Na Kanadském severu
Podtitul: Zpátky do divočiny
Počet stran: 120
ISBN: 80–239–8384–5
Cena: 398 Kč

Objednat

Pobřeží Pacifiku – Na nafukovacích člunech z Kanady na Aljašku

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Leoš Šimánek navazuje v této knize na bestseller ediční řady „Cesty za dobrodružstvím“ KANADA ALJAŠKA: Dobrodružství v divočině. Je pokračováním zatim nenejobvyklejší výpravy svého druhu v historii. Členům expedice se na nafukovacích člunech podařilo zvládnout pobřežní vody geograficky unikátní části sverního Pacifiku. Další dvě letní období byla zapotřební na překonání této nepředstavitelně dlouhé trasy, podél Coast Moutains – ledovcových velehor až ke Chugach Mountains, do nejkrásnějšího zálivu Aljašky – Prince William Sound. Leoš Šimánek vyrazil opět se svojí manželkou, synem a dcerou, doprovázen dvěma přáteli. Předtím, než nastartovali motory nafukovacích člunů, se rozhodli zdolat zatím neslezenou třiapůltisícovku Mount Queen Bess, která se jako královna tyčí nad celou řadou dalších horských velikánů. Po zdařilém prvovýstupu vyrazili již všichni společně severozápadním směrem, kde projížděli panenskou přímořskou divočinou s její neobyčejnou faunou a flórou, která nemá obdoby nikde jinde na světě

Název: Pobřeží Pacifiku
Podtitul: Na nafukovacích člunech z Kanady na Aljašku
Počet stran: 120
ISBN: 80–239–7229–4
Cena: 398 Kč

Objednat

Nový Zéland – Zimní putování po ostrovech přírodních superlativů

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Jen málokdo zná nejkrásnější kout naší planety se sytě modrým mořem, stále zeleným pobřežím a s čerstvě zasněženými vrcholky hor! Leoš Šimánek je známý tím, že rád dělá neobvyklé věci. Vzdát se kýženě očekávaného léta a vydat se zpět do zimy… Stěží by to někdo udělal! On však věděl, do čeho jde. Věděl, že jej a jeho rodinu očekává zajímavý svět, a o to víc v zimě. Leoš s manželkou Lenkou, osmnáctiletým synem Jakubem a o sedm let mladší dcerou Veronikou vyrazil opět na dlouhou cestu, tentokráte do Aotearoa – země dlouhého bílého mraku, jak nazývají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, své ostrovy. Skoro tři měsíce důkladně poznávali Šimánkovi novozélandské souostroví nacházející se mezi rovníkem a jižním pólem. V délce šestnácti set kilometrů se od severu k jihu řadí celý kaleidoskop geografických zajímavostí začínající u písečných pláží s palmami, také v zimě kvetoucími ibišky, kolem gigantických kuželů sopek, gejzírů, barevných vulkanických jezírek s vařící se vodou či bublajícím blátem, podél blankytně modrých horských jezer, do velehor pokrytých ledovci. Ani tentokráte autor nefotografoval pouze přírodu, faunu a flóru, ale věnoval se svojí rodinou všemožným aktivitám. Vyráželi na koních, kánoích či kajacích, sjížděli na lyžích zasněžené vulkány nebo podnikali túry mezi ledovcovými velehorami. Při cestě lodí fjordem Milford Sound, který se hluboko zařezává do pobřežních hor Jižního ostrova, obdivoval a fotografoval Leoš Šimánek nejkrásnější horu jižní polokoule Mitre Peak, vypínající se ve svém zimním habitu přímo od hladiny moře do sedmnácti set metrů výšky. Ze své, již druhé, cesty po Novém Zélandě přivezl Šimánek celou řadu unikátních záběrů, které v této knize a ve stejnojmenné diashow poprvé předvádí veřejnosti.

Název: Nový Zéland
Podtitul: Zimní putování po ostrovech přírodních superlativů
Počet stran: 120
ISBN: 80–239–5082–7
Cena: 398 Kč

Objednat

Americkým západem – Pěšky a na koních od Mexika do Kanady

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Pacific Crest Trail – pacifická hřebenovka – se jmenuje koňská stezka vedoucí od mexické hranice na kanadskou. Pro toho, kdo s ní kdy přišel do styku, zůstává zajisté nezapomenutelným zážitkem! Stezka začíná na vyprahlých kopcích jižní Kalifornie, pokračuje do hor Sierry Nevady, kde vede jak po rozlehlých loukách, tak divokými lesy, mezi gigantickými stromy i holými, rozeklanými horskými štíty, stoupá až do věčného sněhu a ledu tamních čtyřapůltisíci­metrových velikánů. Sleduje křišťálově čisté potoky vytékající ze smaragdově zelených horských jezer plných pstruhů. Není snad dne, aby na ní člověk nenarazil na divoká zvířata, srnami počínaje a černými či hnědými medvědy konče. A když se nahoře v horách potkají lidé, tak jsou přátelští a pohostinní. Čím víc k severu jsou hory dominantnější. Na sta kilometrů jsou ty sopečného původu viditelné, některé z nich jsou jestě aktivní sopky i přesto, že mají ledovci pokryté vrcholky. Po čtyřech tisících kilometrů putování přichází ve státě Washington, v pohoří Severních Kaskád, to nejkrásnější: neprostou divočinou se dorazí do Kanady mezi třítisícovkami – těžko popsatelnými, fascinujícími, neskutečnými…

Název: Americkým západem
Podtitul: Pěšky a na koních od Mexika do Kanady
Počet stran: 120
ISBN: 80–239–1649–1
Cena: 398 Kč

Objednat

Rusko – Země plná překvapení

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Obrovité Rusko s přilehlými jižními republikami je říše protikladů.Má subtropická i arktická moře, neprostupné lesy i bezlesé tundry, horké pouště i hory pokryté věčným sněhem a ledem. Najdeme zde uzemí zničená průmyslem a drancováním přírodních zdrojů, naproti tomu také přírodu téměř nedotčenou činností člověka. Potkáváme tu jak světlovlasé Evropany, tak i tmavé Asiaty, můžeme narazit na nevlídné, nespokojené lidi, a naopak objevil obyvatele velice pohostinné a šťastné. Leoš Šimánek uskutečnil to, co se podařilo jen málokomu. Procestoval bývalý Sovětský svaz od západu na východ podél jeho jižní hranice. Chtěl se na vlastní oči přesvědčit, jak pokročila devastace přírody a co se tam dá ještě zachránit pro příští generace. Během cesty napříč Ruskem objevil některé oblasti, které unikly ničivému působení člověka a které se jako národní parky nebo chráněná území dají ještě uchovat ve své neporušené podobě. Daleko od měst se setkal s lidmi, kteří udržují tradiční způsob života i dávné zvyky. Se svou manželkou a kamarádem, který dobře znal celou zemi před i za Uralem, proputoval Leoš Šimánek velký kus bývalého Sovětského svazu a poznal život v něm na vlastní kůži. Náročná expedice se mohla realizovat jedině díky důkladné přípravě a vybavení. Se speciálně upravenou tatrou, tento dvounápravový kamion přece několikrát zvítězil v rallye Paříž – Dakar, zdolala posádka i ty nejobtížnější terény. Účastníci podnikali dlouhé výpravy na koních, vzrušující rafting na nafukovacích člunech, vysokohorské výstupy včetně lyžařských tůr i plavbu na plachetnici. Tak se dostali do těch nejodlehlejších koutů této nesmírné země. Šťastnou náhodou získali povolení vkročit do pohraničních pásem, kam předtím nikdo nesměl. Tato kniha Leoše Šimánka nemá jen informativní hodnotu. Je objektivní a zároveň kritická, je nabitá akcí i zcela nečekanými dobrodružstvími, která nikde jinde na světě nelze zažít

Název: Rusko
Podtitul: Země plná překvapení
Počet stran: 120
ISBN: 80–239–2221–1
Cena: 398 Kč

Objednat

Kanada-Aljaška – Dobrodružství v divočině

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Leoš Šimánka, jeho ženu, syna a dva kamarády tentokrát zlákala k novým dobrodružstvím divočina amerického severozápadu . Nikdo před nimi se doposud neodvážil zdolat na gumových člunech vody Pazifiku podél pobřeží Kanady a Aljašky. Celé léto trvala tato neobvyklá expedice. Po týdny bojovali její členové s divokými peřejemi řeky Stikine v severní části Britské Kolumbie a od plavby v pobřežních vodách Aljašky je neodradily ani bouře a vychřice. Krása tamní přírody předčila všechna jejich očekávání. Prozloumávali množství fjordů zaříznutých hluboko do vnitrozemí, viděli lamající se ledovce, zdolávali doposud neslezené horské štíty, pozorovali tuleně na ledových krách či medvědy lovící lososy. Po celé dny potkávali na moři nejen plejtváky, vyskaující vysoko z vody, ale i kosatky, kterým místní obyvatelé říkají zabijáci. Pro Leoše Šimánka to byla na zážitky nejbohatější výprava, jakou kdy v Severní Americe podnikl.

Název: Kanada-Aljaška
Podtitul: Dobrodružství v divočině
Počet stran: 120
ISBN: 80–86021–74–2
Cena: 398 Kč

Objednat

Kanada – Život v divočině

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Mnozí sníme o životě v divočině. Autorům této knihy se podařilo sen uskutečnit. Vrátili se zpět k přírodě, k jednoduchému životu a sobě samým. Vzdali se zajištěné existence, pohodlí a vyměnili je za samotu hor. Prostřednictvím krásných barevných fotografií a poutavého textu Leoše Šimánka s ním můžeme tuto pouť podniknout i my. Budeme obdivovat krásu kraje, sílu přírody, ale poznáme také, že nezbytným předpokladem pro přežití v divočině severní Kanady nejsou jen fyzické síly a dobrá kondice, ale i psychická výdrž a vůle. O tom všem kniha vypráví.

Název: Kanada
Podtitul: Život v divočině
Počet stran: 144
ISBN: 80–901929–9–8
Cena: 398 Kč

Objednat

Kolem světa – Amerikou, Tichomořím do Asie

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Chudí – ale šťasní. Jako protiklad to zní jen lidem z civilizovaného světa, ti totiž považují blahobyt za nejdůležitější měřítko štěstí. Jinak je tomu u přírodních národů. Bída a štěstí přebývají u nich často pod jednou střechou. Na svých cestách po různých končinách světa se autor pokaždé znova převědčoval, že nejšťastnější lidé, které potkal, žijí daleko od vší civillizace. Neznají pro nás tak nepostradatelné spotřební statky, nebo o ně neusilují. A jsou šťastní, i když chudí. Jejich nenáročnost nemůže být ovšem alibi pro to, aby byli ponecháni sami sobě, když je ohrožuje hlad, nemoci nebo přírodní katastrofy. Čas nehraje při cestách Leoše Šimánka žádnou roli. Jen tak se mu totiž daří nacházet nejodlehlejší kouty na kontinentech, kde i na začátku jednadvacátého století má domorodé obyvatelstvo minimální nebo vůbec žádný kontakt s vnějším světem. Je soběstačné, žije uprostřed přírody, s ní i z ní. Šimánek byl vždy dojat otevřeností a pohostinností právě těchto lidí, počínaje Eskymáky v Kanadě, indiány v Severní a Jižní Americe, přes Polynésany a Melanésany v jižních mořích, Papuánce na Nové Guineji nebo domorodce v Irianu-Jaya, až po obyvatele odlehlých krajů evropské i asijské části ruské veleříše. Jakkoli rozdílné jsou národy a kmeny, které autor představuje slovem i obrazem, jedno mají společné: Jsou chudí, pozemský majetek skoro neznají, jsou však šťastní!

Název: Kolem Světa
Podtitul: Amerikou, Tichomořím do Asie
Počet stran: 144
ISBN: 80–239–1377–8
Cena: 398 Kč

Objednat

Tichomoří – Barevný svět tropů

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Tichomoří je sen snad každého. Hornaté vulkanické ostrovy s bujnou vegetací, ploché korálové atoly s oslnivě bílými plážemi a tyrkysovými lagunami. Daleko od přístavů a turistických středisek zůstává země a lidé původní, nezměnění. Tam přežívá jak kultura Polynésanů a Melanésanů, tak i staré obyčeje a zvyky. V Irian Jaya „Západní Nové Guineji“ žijí dokonce domorodci jako za doby kamenné, neovlivněni civilizací. Cesta k nim se však nedá objednat v cestovní kanceláři, tu je nutné si najít na vlastní pěst a je spojena s nesčetnými útrapami. Leoše Šimánka hnala jeho objevitelská vášeň a touha po dobrodružství až do těch nejodlehlejších koutů jižního Pacifiku. Mezi souostrovími cestoval na jachtách, kde pracoval jako kuchař nebo kormidelník. Dál pak pokračoval s domorodci na tradičních plavidlech a tak se dostal tam, kam se podíval jen málokdo. Zůstával u nich týdny i měsíce, bydlel s nimi pod jednou střechou, pomáhal jim při práci a chodil s nimi na lov či rybařit. Byl přijat do jejich kruhu, žil jejich životem a pozoroval, jak tito lidi umějí být nesmírně šťastní. Na málokteré ze svých cest zažil Leoš Šimánek tolik dobrodružství a neobvyklých zážitků, jako na této jeho druhé plavbě jachtami napříč jižním Pacifikem.

Název: Tichomoří
Podtitul: Barevný svět tropů
Počet stran: 120
ISBN: 80–238–8805–6
Cena: 398 Kč

Objednat

Kanada – Divočinou Severu

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Nestává se příliš často, aby čtyři mladí muži pověsili řemeslo na hřebík, vyměnili pohodlí městského života za tvrdý život pionýrů a vydali se stezkou dobrodružství napříč divočinou severní Kanady. Leoš Šimánek a jeho přátelé jsou českého původu. Na svoji cestu ze San Franciska až k Severnímu ledovému oceánu toho s sebou neměli mnoho. Pro začátek cesty staré rozhrkané auto, stan, spací pytle, pušky, trochu plechového nádobí a dva nafukovací čluny. A pak to nejdůležitější – sebe samé! Svoji podnikavost a vášeň objevitelů, svou touhu po dobrodružství, své sny o nádherné a dosud panenské divoké přírodě. Cestou se museli rvát o život s divokými peřejemi Little Nahanni River, dlouhé dny se potloukali kanadskými horami, slézali skalní stěny či objevili bludiště ledových jeskyní, kde zakopávali o stovky koster kdysi zbloudilých ovcí. Nebezpečí na ně číhalo na každém kroku. Divoká příroda jim připravila četná překvapení, ale také nádherné zážitky bílých nocí, polárních září, večerů u táborového ohně. Setkali se s indiány i s Eskymáky, získali mnoho přátel a s jedním ze svého středu oslavili dokonce pravou indiánskou svatbu.

Název: Kanada
Podtitul: Divočinou Severu
Cena: 248 Kč

Objednat

Amerikou od severu k jihu

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Amerika. Kontinent, který navštívilo už na statisíce lidí, ale jen málokdo z nich ho skutečně poznal. Přes dva roky cestoval Leoš Šimánek od severu k jihu – stopem, jako „hobo“ na vagonech nákladních vlaků, ve člunech pašeráků marihuany, na koni, mezku, ve vydlabané kánoi. Hnala ho touha po dobrodružství, chuť objevovat, kráčet vstříc neznámému. Vábení dálek. Často žil mimo civilizaci s původními obyvateli Ameriky, příslušníky různých indiánských kmenů, již si dosud zachovali svou kulturu. Bydlel s nimi pod stejnou střechou, pomáhal jim při práci, účastnil se lovu zvěře. Umožnili mu vstoupit do jejich života – a on se zas poučil o jejich zvycích a pochopil jejich mravní kodex.

Název: Amerikou od severu k jihu
Podtitul: Na dobrodružné cestě od Severního ledového oceánu do Ohňové ze
Cena: 248 Kč

Objednat

Aljaška – Dobrodružství do extrému

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Od objevení Ameriky nenechala představa dostat se po vodě z Atlantiku do Pacifiku lidstvu klid. Koncem 18. století přejel konečně skotský objevitel Sir Alexander Mackenzie se svou posádkou na kánoích severní část kontinentu. V jeho stopách vyrazili Leoš Šimánek s Čestmírem Šebestou a našli zcela novou „cestu na severozápad“. Jako prvým v historii se podařilo překonat na člunech pohoří Mackenzie, tvořící kontinentální rozvodí, které dělí vody Severního ledového oceánu od vod Pacifiku. Po řece Yukon pak pluli na vlastnoručně vyrobeném trimaránu. Loď tvořily tři nafukovací čluny spojené dohromady. Pod plachtami se tak dostali z Kanady na Aljašku. Poté co Sever překvapivě brzy znovu opanovala zima a teploty klesly pod pětadvacet stupňů Celsia, začala řeka zamrzat. Tím byli Šimánek se Šebestou donuceni rozloučit se s představou ukončit cestu, jak plánovali, v Beringově průlivu. Nastala jediná starost – jak přežít… Stern – jeden z nejznámějších německých časopisů – vydal o této plavbě rozsáhlou reportáž pod titulem „Cesta do pekel“, čímž perfektně vystihl jejich situaci. Beze sporu byla tato expedice tou nejdobrodružnejší a nejobtížnější ze všech, kterou kdy absolvovali!

Název: Aljaška
Podtitul: Dobrodružství do extrému
Cena: 248 Kč

Objednat

Jižní Pacifik – Ostrovy na konci světa

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Plachtění Jižním Pacifikem dnes již zevšednělo, ale přesto jen málokterý jachtař může tvrdit, že ho doopravdy zná. Leoš Šimánek navštívil během svého putování po Tichomoří ty nejzapomenutější ostrůvky, doslova na konci světa. Touha po dobrodružství a objevitelský duch jej zavedly k ostrovanům Polynésie a Melanésie, žijícím stranou našeho hektického světa, kde našel poslední ráj na naší planetě. Plul s jachtaři od souostroví k souostroví a pokaždé se snažil uniknout z dosahu měst, přístavů a vyhlášených turistických míst. Plavil se na nákladních lodích i na katamaranech domorodců, trávil týdny a měsíce s místními obyvateli, kteří tam dosud žijí tradičním způsobem a zachováváají si původní kulturu i obyčeje.

Název: Jižní Pacifik
Podtitul: Ostrovy na konci světa
Cena: 248 Kč

Objednat

V zajetí polární zimy

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

Po řadě cestopisných knih si Leoš Šimánek, i v Čechách už dobře známý autor, tentokráte zvolil zcela jinou formu: dobrodružný román. Děj se odehrává, stejně jako ve většině jeho předchozích knih, v liduprázdné kanadské divočině. Tři mladí muži chtějí podniknout dvoutýdenní cestu kánoí po řece Keele v Severozápadních teritoriích. Začátek jejich plavby se dík nepředvídaným událostem stále oddaluje – a tak jsou nakonec všichni nemile překvapeni brzkým nástupem zimy. Odkázáni jeden na druhého na život a na smrt, střetávají se jejich zcela odlišné charakterové vlastnosti tak tvrdě, že se katastrofě nedá vyhnout…

Název: V zajetí polární zimy
Cena: 248 Kč

Objednat

Z Nového Zélandu přes Havaj do Austrálie – Za přírodními krásami Oceánie

Autor: Leoš Šimánek – člen Českého klubu cestovatelů

LEOŠ ŠIMÁNEK soustředil v této knize své nejzajímavější zážitky ze zemí, jejichž břehy omývá Tichý oceán, a uvádí v ní doposud nepublikované fotografie. Nejdříve vyrazil s manželkou, synem a dcerou za přírodními krásami Nového Zélandu, o pár roků později na Havajské ostrovy a na závěr jejich vždy tříměsíčního putování Oceánií přišla na řadu Austrálie. Šimánkovi si úmyslně vybírali pro cestování v těchto zemích neobvyklý čas ? tamní zimní období. Zažívali tak nejen teplé počasí subtropického a tropického přímořského pobřeží, ale i zasněžené hory v zeměpisných polohách, kde by je jen málokdo očekával. Pro Leoše se cestování s Lenkou, Jakubem a Veronikou stalo součástí života. Panenská příroda naší planety se stala jejich cílem. Poznávají však nejen její krásy, ale zažili i její vrtochy, při kterých se nejednou ocitli v kritických situacích. Na cestách podnikají vše společně, jsou odkázáni jeden na druhého a tím se utužuje jejich rodinný vztah.

ISBN: 978–80–904191–1–7
Počet stran: 170
Cena: 348 Kč

Objednat