FRANTIŠEK KELE – KNIHY A CESTOPISY
Everest – hora smrti
Autor: RNDr., PhDr. Kele František (SK) – člen Českého klubu cestovatelů a J. Duffack
O Mount Evereste existuje veľké množstvo všakovakej literatúry, ktorá sa však v prevažnej miere zaoberá úspešnými výstupmi na vrchol. V oveľa menšom rozsahu sa spomínajú tragédie, ktoré sa udiali počas vyše deväťdesiat ročného snaženia človeka získať skalp najvyššieho kopca na svete.
Táto kniha je povestnou výnimkou z pravidla. Hovorí o tragédiách, o smrti ľudí, ktorí nesplnili svoje predsavzatia, o horolezcoch, ktorí nemali šťastie vrátiť sa domov k svojim najbližším. Hovorí o tých, čo stroskotali a svoj vytúžený cieľ nedosiahli. Zlyhali. Nenaplnili očakávanie. Niekde urobili chybu. Skôr než zahynuli, trpeli, kým si po nich prišla smrť. Ľudský cit nedovoľuje, aby sme znižovali veľkosť ich bolesti a utrpenia. Súcit však nemôže zabrániť, aby sme o ich tragédiách nehovorili. Hovoríme o nich preto, aby sa z nich nasledovníci poučili, vyvodili príslušné závery, ktoré pomôžu prípadné nebezpečenstvá eliminovať.
Autori sa domnievajú. že s odchádzajúcou dobou úspechov, odvahy a motivácie, ktorá preslávila mnohých horolezcov z celého sveta, postupne nastáva čas ešte väčších nešťastí a osobných tragédií. Na príčine je všemocná hydra komercionalizácie, ktorá zrodila novú, nešťastnú dobu horolezeckého diania. Napriek všetkému je isté, že pre aktérov tejto zaujímavej knihy, ktorí na Evereste zahynuli, platí výrok nesmrteľného Marcusa Tulliusa Cicera: „Nik nemôže uniknúť smrti, avšak zbabelý únik pred ňou je horší ako samotná smrť.“
Čilské poludníky
Autor: RNDr., PhDr. Kele František (SK) – člen Českého klubu cestovatelů
Kniha je autentickou výpovědí autora, který Čile procestoval vícekrát. Popisuje nejzajímavější místa vytvořená přírodou jako je poušť Atacama, sopky Guallatiri, Osorno, Ostrov Robinsona Crusoa, Velikonoční ostrovy, které navštívil, stejně jako města a zajímavé lidi i krajany, se kterými se setkal. František Kele rozšiřuje a udržuje povědomí o našich vzácných rodácích působících v zahraničí – Matejovi Bencúrovi nebo Martinovi Kukučínovi a o Milanu Rastislavovi Štefánikovi. Společně se svými přáteli umisťuje umělecké artefakty na památných místech, kde tyto naše vzácné osobnosti žily a působily.
Milan Rastislav ŠTEFÁNIK – významný cestovateľ a jeho nasledovníci
Autor: RNDr., PhDr. Kele František (SK) – člen Českého klubu cestovatelů
Publikace poskytuje informace o málo známé a málo propagované dimenzi
Štefánikova díla – o jeho cestách a výpravách. Sestavitel, komentátor
a autor knihy František Kele ve své publikaci tak činí v naději, že
mladí lidé budou výrazněji motivováni, aby poznávali Štefánika i jako
vědce, politika, diplomata, spoluzakladatele slovenské státnosti a
vlastenectví. Štefánikova cestovatelská aktivita je obdivuhodná. Stal se
prvním známým Slovákem, který obcestoval svět. Trasa obou jeho cest okolo
světa vedla zeměmi a oceány jak na severní tak i na jižní polokouli.
Působil na všech kontinentech, kromě Antarktidy… Kniha poskytuje pohled
i na města, kde na počest Štefánika postavili památníky, případně
odhalili památeční desky.
V druhé části je malá encyklopedie významných slovenských cestovatelů,
kteří byli a jsou motivováni Štefánikovým odkazem. Kniha může inspirovat
mládež k tomu, aby se ve svých studijních, pracovních a zájmových
aktivitách snažila v první řadě řídit Štefánikovým odkazem
„věřit, milovat, pracovat…“
Moje dotyky s Everestom
Autor: RNDr., PhDr. Kele
František (SK) – člen Českého klubu cestovatelů
pozn.: druhé vydání
Knihu vydala Smena v Bratislavě (1990). Druhé vydání vyšlo při příležitosti 25. výročí našeho historického výstupu na vrchol planety Země (Dali, Banská Bystrica 2009). Autor v knize popisuje svých 7 dotyků s Mount Everestem. Nejsilnější je dotyk z roku 1984, kdy Fratišek Kele vedl první expedici z Československa na nejvyšší vrchol země. Výprava byla jedinečná tím, že narušila monopol tehdejšího ČSTV ve vysílání výprav do Himalájí. Naše první výprava na Mount Everest byla organizována na půdě Slovenské geografické společnosti při SAV – měla tedy vědecko – horolezecký charakter. Vrcholu dosáhl J. Psotka, Z. Demján a šerp Ang Rita. Juzek Psotka při sestupu zahynul.
Řeka padající z nebe
Autor: Ludmila Keleová, RNDr., PhDr. Kele František (SK) – člen Českého klubu cestovatelů
Pět kapitol cestopisu popisuje pět výprav známých slovenských cestovatelů – manželů Keleových. Dvě z nich mířili do Evropy – na Island a na Sicílii a Liparské ostrovy. Tři expedice vedly do Jižní Ameriky – dvě do Venezuely a jedna napříč Jižní Amerikou, ta byla věnována putování po stopách Milana R. Štefánika.
Nakladatel: Mladá fronta
ISBN: 978–80–204–1388–8, EAN: 9788020413888
Formát: 216 stran, 24×17cm, česky, vázaná vazba
Rok vydání: 2008 (1. vydání)
NA HRANE
Autor: RNDr., PhDr. Kele František (SK) – člen Českého klubu cestovatelů
Kniha „Na hrane“ má dve časti. Nosná 1. kapitola má podtitul „77 rád ako sa stať špičkovým cestovateľom“ (resp. 77 – rád pre začiatočníkov), druhá kapitola nesie názov " Mojich 7×7 tipov … v siedmych svetadieloch (doplnená fotografiami).
Jednotlivé rady (1 – 2 vety) sú doplnené reálnymi skúsenosťami, príhodami atď. (to je vlastný „čítavý“ text). Cestovateľské tipy sú podopreté faktografiou a fotografiami.