RADEK JAROŠ – KNIHY, CESTOPISY A KALENDÁŘE

Hory shora 2

Autor: Radek Jaroš – člen Českého klubu cestovatelů a Andrea Jarošová

Když jsem měl za sebou několik expedic do Himálaje a pár vylezených kopců, lidi chtěli abych napsal knihu. A o čem? Nepřišlo mě že by jsem udělal něco mimořádnýho. Ale nakonec jsem se nechal ukecat vlastně od kámoše kterej mě kdysi dotlačil i k tomu ať jedu na Everest. Mirek Popelka, první sponzor a vlastně i knihu Dobývání nebe zafinancoval. Hory shora ( název vymyslela Andrea )bylo pokračování když jsem měl vylezených šest osmitisícovek. Časem jsem chtěl udělat už s dcerou Andreou, další a přišlo mě to logický, do Koruny Himálaje patří 14 osmitisícových vrcholů, ale nakladatelství o ni nestálo. Andrea se na ni necítila a tak nebejt jejího třídního učitele z gymnázia, kterej ji dotlačil k maturitě ( a stálo ho to hodně sil ) ? nebylo by nic. Oba nás nakonec dotlačil k dodělání Hory, má panenko. A protože ji opět nakladatelství nechtělo, vydal jsem ji sám.

A jsme u Hory shora 2. Pustili jsme se do ní opět s dcerou. Jde o příběhy ze sedmi vylezených osmitisícovek v rozmezí let 2008 ? 2012. Po výstupu na devátou ? Manaslu, jsem se rozhodnul že se pokusím o onu bájnou Korunu Himálaje. Překvapilo mě, že dodnes je jenom 13 lidí kteří ji získali aniž by šáhli po pomoci umělýho kyslíku. A to nemluvím o tom jakej je ještě rozdíl pokud si na pomoc vezmete výškové nosiče. V knize je popsáno sedm zlezených osmitisícovek. Sedm příběhů radosti, osamění a vyčerpání. Zároveň je i připomenutím těch kteří v horách zůstali navždy.

To je předmluva od Andrei:

Takhle měla vypadat kniha, kterou táta chtěl, abych napsala před několika roky.

To jsem nechtěla a nedokázala hned z několika důvodů; lezení mě nezajímalo, měla jsem s ním velmi malou osobní zkušenost a přišlo mi podivné psát text text za někoho jiného, vnímala jsem to trochu jako podvod. Proto prvně vznikla kniha Hory, má panenko. V té jsem mohla pracovat podle svého gusta: místo toho, abych v ní psala o lezení, řešila jsem s tátou, proč vůbec leze a co mu lezení přináší, bere, co na něm miluje a co ho sere. Nemusela jsem se tvářit, že o tom něco vím, nebo že mě to zajímá. Co mě zajímalo, bylo jeho odhodlání obětovat horám všechno. To mě zajímalo hodně a o tom kniha nakonec také je. Navíc jsem mohla pohodlně psát svou řečí, za sebe a víceméně tak zůstat ve své komfortní zóně.

O několik let později mě požádal, abychom spolu napsali knihu, kterou zamýšlel původně, o lezení. A co nebylo možné předtím, možné najednou bylo a to z několika důvodů.

Ten méně romantický spočívá v tom, že jsem si mezitím uvědomila, že někdy člověk nemůže dělat to, co chce, ale to, za co mu někdo zaplatí. Z tohoto zjištění jsem se ještě plně nezotavila.

Ten druhý a podstatnější důvod spočívá v tom, že během práce na naší první společné knize a rešerší předcházející té druhé, jsem zjistila důležitou věc; že způsob, jakým táta k lezení přistupuje je speciální a zaslouží si, aby se o něm psalo. Ze spousty hodin rozhovorů a stovek stran jeho deníkových záznamů, na základě kterých jsem potom text psala, jsem začala vnímat nebývalou čistotu stylu, kterou táta vyznává a kterou potřebuje k tomu, aby si vylezených hor mohl vážit. Teprve teď mi začalo připadat, že kniha ?jak? může být stejně tak zajímavá jako kniha ?proč?. Jestli si zaslouží obdiv, tak to není za počet vrcholů, ale za čestnost, s jakou k lezení přistupuje. I když by vůbec nemusel. Protože kdo by se to kdy dověděl? Na horách nejsou rozhodčí ani televizní kamery. A to mě na tom baví. Že jeho styl vychází pouze z niterní potřeby fair-play a překonávání vlastních hranic.

To je pro mě hlavní důvod, proč tuto knihu psát a proč ji číst. Někde mezi řádkama to totiž prosvítá.

Nakladatel: Radek Jaroš
ISBN: 978–80–260–5011–7, EAN: 9788026050117
Formát vázaná, 151 stran, 21,5 × 30,5 cm, česky
Rozměry: 21,5 × 30,5 cm
Rok vydání: 2013 (1. vydání)
Cena: 399,00 Kč

Objednat

HORY, MÁ PANENKO

Autor: Radek Jaroš – člen Českého klubu cestovatelů a Andrea Jarošová

Radek Jaroš, autor úspěšných knih Dobývání nebe a Hory shora, je v současnosti nejznámějším českým horolezcem, který vystoupil na dvanáct osmitisícových vrcholů čtyř kontinentů. Publikace Hory, má panenko ukazuje tohoto špičkového sportovce očima jeho dcery, která sama sebe považuje za kavárenskou povalečku a nechápe, co její otec „tam nahoře“ vlastně vidí a hledá. Proto s ním vede rozhovory o zásadních věcech člověka, jak je definuje dětská hra – štěstí, neštěstí, láska, manželství, děti, bohatství, nemoc, smrt… Knížka ukazuje, jak o těchto záležitostech smýšlí nejen zralý čtyřicátník zvyklý na domov ukrytý pod iluzorním bezpečím stanového plátna uprostřed vysokohorských ledovců, ale také dvaadvacetiletá dívka, jejíž dětství a dospívání bylo proloženo množstvím neobvyklých událostí v kruhu „typicky české“ rodiny.

Publikaci ilustroval Pavel Čech, malíř, spisovatel a jeden z nejvýraznějších domácích komiksových autorů. Ve fotografické části knihy nás Radek Jaroš vezme na vrcholky svých milovaných himálajských velehor a dá nám nahlédnout do rodinného fotoalba.

Vazba: vázaná
Počet stran: 120 stran
Formát: 22 × 24 cm
Běžná cena: 299 Kč

Objednat

HORY SHORA

Autor: Radek Jaroš – člen Českého klubu cestovatelů a Arnošt Tabášek

Kniha shrnuje dosavadní úspěchy Radka Jaroše, našeho předního dobyvatele himálajských vrcholů, který v letošním roce pokořil již šestou osmitisícovku. Jeho tažení za získáním tzv. „koruny“ pro toho, kdo vyleze všech 14 osmitisícových hor, se tak přibližuje polovině. Od roku 1998, kdy jako druhý Čech bez použití kyslíku zdolal Mount Everest, téměř každý rok postupuje k této metě. A právě autentické líčení dramatických okolností úspěšných, ale i neúspěšných výstupů (třikrát se zatím neúspěšně pokoušel o K2) je obsahem této působivé knihy. Obsah: Mount Everest (8848 m) K2 (8611 m) Kačendženga (8586 m) K2 a Broad Peak (8611 a 8047 m) Čho Oju (8201 m) Šiša Pangma (8046 m) K2 a Nanga Parbat (8611 a 8125 m.

Vazba: vázaná
Počet stran: 176 stran
Formát: 21 × 29,5 cm
Běžná cena: 399 Kč

Objednat

DOBÝVÁNÍ NEBE

Autor: Radek Jaroš – člen Českého klubu cestovatelů a Arnošt Tabášek

Kniha je vyprodaná.

V knize je popsáno pět expedic na tři nejvyšší hory světa. Na dva z těchto vrcholů (Mt. Everest, Kangchenjunga) se mě podařilo vystoupit jako druhému Čechovi bez použití umělého kyslíku.

Počet stran: 232
EAN: 9788086155920
Nakladatel: Formát
Běžná cena: 499,– Kč

Objednat

KALENDÁŘE

KALENDÁŘ

Kalendář 2004, Expedice K2 – Broad Peak

Autor: Radek Jaroš – člen Českého klubu cestovatelů

Nástěnný 14 listů 30×50 cm, + plakát a kalendářík, Cena: 150kč + poštovné a obal.

Objednat