Filtr na úpravu vody KATADYN VARIO

Doba testování: jaro 2009 (cca 3 měsíce), Česká republika
Podmínky testu: Potoky, říčky, rybníky a jiné přírodní nádrže na území České republiky – tramping a turistika – hory a lesy. Test byl zaměřen především na mechanickou funkčnost výrobku, v žádném případě nenahrazuje laboratorní test účinnosti výrobku co do zdravotní čistoty a nezávadnosti přefiltrované vody. Průběh praktického testu: Filtr KATADYN Vario vyniká rychlostí, výkonností a snadnou obsluhou. Jde o velmi lehký filtr s vysokou účinností a rychlostí filtrace. Dvoucestná pumpa při filtrování téměř neklade odpor a průtok přefiltrované vody je vysoký. Filtr KATADYN Vario má čtyři stupně filtrace a dva režimy filtrování. LONGER LIFE – filtrace s předfiltrem (keramickým kroužkem), který prodlužuje životnost filtru, a FASTER FLOW, kde je keramický kroužek vyřazen a filtrace je rychlejší.

Obsluha filtru, jeho běžná údržba a výměny jednotlivých filtračních stupňů jsou jednoduché a velmi snadno pochopitelné. Možnost snadné výměny jednotlivých součástí filtru za nové v případě opotřebení je velkou výhodou tohoto filtru. Díky tomu se životnost přístroje značně prodlužuje. Přefiltrovaná voda je bez chemického zápachu i chuti. Podle mého názoru chutná stejně jako voda z přírodního zdroje.

Čtyři stupně filtrace chrání přístroj i uživatele. První stupeň přímo na hadičce do vody chrání přístroj od hrubých nečistot. I tento filtr – sítko – je ještě navíc chráněn vnějším košem a plovákem, který při správném seřízení zabraňuje ponoření sběrného koše vody až na dno vodního zdroje, a tudíž náhodnému nasávání nadměrného množství nečistot do filtru. Díky plováku může přístroj nasávat vodu jen malý kousek pod hladinou, nikoliv u dna, jak tomu obvykle bývá u jiných podobných výrobků. Keramický kroužek zbavuje vodu kalů a chrání hlavní filtr, jehož účelem je zachytit vetší bakterie, prvoky a améby. Keramickou destičku je možno jednoduchou manipulací (pouhým pootočením) vyřadit z oběhu, čímž dojde k ještě rychlejšímu filtrování vody. Toto však snižuje životnost hlavního filtru, proto doporučuji rychlé (en. fast) fitrování používat jen u mechanicky neznečistěné vody (např. z vysokohorských ples, opticky čistých potoků apod.). Keramickou destičku lze snadno vyjmout a omýt (součástí výrobku je i čistící vybavení). Hlavní filtr, který odstraňuje zbylé bakterie a velmi jemné částice, lze rovněž snadno vyjmout a omýt, což prodlužuje jeho životnost. Posledním stupněm filtrace je opět snadno vyměnitelná kapsle s aktivním uhlíkem, která odstraňuje případný zápach přefiltrované vody. Filtr tak lze použít i k filtrování chemicky upravené vody !např. přípravkem MICROPUR) za účelem odstranění příchuti a pachu chloru.

Přístroj je adaptabilní pomocí jednoduché pružinové úchytky hadičky na jakoukoliv láhev nebo jej lze pomocí závitu našroubovat přímo na outdoorové láhve s širším hrdlem.

Filtrace vody přístrojem KATADYN Vario je velmi rychlá a dle výsledků laboratorních testů zadaných výrobcem i spolehlivá. Při podezření na kontaminaci vody viry doporučujeme spolu s výrobcem použít navíc chemický přípravek MICROPUR FORTE, který viry odstraní již za pouhých 30 min, zatímco v případě prvoků a améb, které filtr odstraňuje okamžitě, je třeba nechat přípravek působit 2 hodiny.

Filtr KATADYN Vario je vhodný k použití při běžné turistice, cykloturistice i náročných expedicích. Vzhledem k přijatelné velikosti a nízké hmotnosti (necelého půl kilogramu) jej mohou používat jednotlivci a vzhledem k vysoké výkonnosti i menší skupiny 4 – 6 osob. Co se týče expedic, bych si troufl říci, že při ochotě chvíli si na vodu počkat je použitelný i pro skupinu 10 – 15 osob. KATADYN Vario lze rovněž dobře využívat při rodinné turistice prakticky kdekoliv, a to zejména na úpravu pitné vody pro děti, neboť neobsahuje žádné chemikálie, tudíž jakékoli nežádoucí účinky jsou vyloučeny. KATADYN Vario je velký přibližně jako půllitrová láhev na vodu a váží o něco méně než naplněná láhev. Pro rodiče tedy není zátěží ani hmotnostní ani objemovou, ale pro děti je zdrojem libovolného množství pitné vody. K získání dobré pitné vody totiž postačí pouze malá „filtrační“ zastávka u každého potůčku.

Největším nebezpečím na cestách jsou podle mých zkušeností prvoci, kontaminace vody bakteriemi není příliš častá. Onemocnění způsobená prvoky mohou být velmi závažná a obtížně léčitelná. Striktně proto doporučuji důslednou úpravu pitné vody kdekoliv na cestách, a to nejen do tropických krajin. Dlouhá léta jsem zavrhoval těžké filtry, které často obsahovaly chemikálie. KATADYN Vario je však neobsahuje, váží jen 460 g a je malý jako cykloláhev. Díky němu jsem rád změnil svůj náhled na filtry, které nyní již doporučuji.

Co o výrobku říká výrobce:

Filtr KATADYN Vario je extrémně rychlá filtrační pumpa, umožňuje rychlou přípravu vody v terénu nejen pro jednotlivce, ale i pro menší skupinu 1 až 4 osob (čtyřnásobná rychlost než u běžných pump díky zdvojenému záběru čerpadla a technologii kombinující keramickou a sklovláknitou membránu). Filtr KATADYN Vario vyniká dlouhou životností (hlavní filtrační membrána ze skelného vlákna je chráněna díky extra jemnému sacímu koši a omyvatelnému keramickému předfiltru). Filtr KATADYN Vario má možnost samostatné výměny granulátu aktivního uhlíku (voda bude mít vždy dobrou chuť a zbavíte ji organických nečistot i dezinfekčních látek jako chlor, jod, apod.). Filtr KATADYN Vario je možno přímo nasadit na lahve s širokým hrdlem (typu Camelbak nebo Nalgene) nebo na hydratační vaky, díky univerzální sponce je však kompatibilní i s jakýmkoliv jiným zásobníkem na pitnou vodu.

TATO TVRZENÍ NÁŠ PRAKTICKÝ TEST POTVRDIL.

Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce/distri­butor.
Doporučeno/ne­doporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci/distri­butorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.