Filtr na úpravu vody KATADYN MINI

Doba testování: léto 2009 (cca 1,5 měsíce), Česká republika
Podmínky testu: Potoky, říčky, rybníky a jiné přírodní nádrže na území České republiky – tramping a turistika – hory a lesy. Test byl zaměřen především na mechanickou funkčnost výrobku, v žádném případě nenahrazuje laboratorní test účinnosti výrobku co do zdravotní čistoty a nezávadnosti přefiltrované vody.
Průběh praktického testu: Filtr KATADYN Mini, jak již z názvu vyplývá, vyniká především miniaturní velikostí a nízkou hmotností. Je to filtr, který se snadno vejde do kapsy. Díky ploché konstrukci je velmi skladný. Velikostí a skladností jej lze přirovnat k populárním nerezovým „butelkám na alkohol“. Tímto je filtr předurčen k použití doslova kdekoliv a je možné jej brát s sebou třeba i „jen pro jistotou“. Bez problémů se dá vzít na delší výlety na kole, na lodi, na pěší túry, na ryby, na vysokohorské tůry apod. Snadná obsluha a údržba je u filtrů KATADYN samozřejmostí, stejně jako možnost výměny filtrovací cartridge za novou. Jedna cartridge dokáže přefiltrovat až 7 000 litrů vody (jak uvádí výrobce).

I tento velmi malý filtr má dva stupně filtrace a plovák. První stupeň filtrace je sítko na konci hadice opatřené plovákem, který zabraňuje nasávání písku a jemného bahna, což prodlužuje životnost filtru. Takto předčištěná voda se teprve dostává ke keramickému filtru, který ji zbavuje bakterií, améb a jiných nežádoucích prvoků.

Přefiltrovaná voda je bez chemického zápachu i chuti. Dá se říci, že chutná podobně jako voda z přírodního zdroje. Filtrace vody přístrojem KATADYN Mini je dle výsledků laboratorních testů zadaných výrobcem spolehlivá. Při podezření na kontaminaci vody viry doporučujeme spolu s výrobcem použít navíc chemický přípravek MICROPUR Forte, který viry odstraní již za pouhých 30 min, zatímco v případě prvoků a améb, které filtr odstraňuje okamžitě, je třeba nechat přípravek působit 2 hodiny.

Filtr KATADYN Mini je vhodný k použití při běžné turistice, cykloturistice, ale i jako záložní nebo pohotovostní filtr pro náročné expedice. Vzhledem k velmi malé velikosti a nízké hmotnosti (něco málo přes 200 g) je vhodný pro použití jednotlivci, případně rodinami při rodinné turistice prakticky kdekoliv, a to zejména na úpravu pitné vody pro děti, neboť neobsahuje žádné chemikálie, tudíž jakékoli nežádoucí účinky jsou vyloučeny. KATADYN Mini je velký přibližně jako dvě krabičky cigaret a váží o něco méně než chléb s máslem a se salámem. Pro rodiče tedy není zátěží ani hmotnostní ani objemovou a pro děti je zdrojem libovolného množství pitné vody. K získání dobré pitné vody totiž postačí pouze malá „filtrační“ zastávka u každého potůčku.

Největším nebezpečím na cestách jsou podle mých zkušeností prvoci, kontaminace vody bakteriemi není příliš častá. Onemocnění způsobená prvoky mohou být velmi závažná a obtížně léčitelná. Striktně proto doporučuji důslednou úpravu pitné vody kdekoliv na cestách, a to nejen do tropických krajin. Dlouhá léta jsem zavrhoval těžké filtry, které často obsahovaly chemikálie. KATADYN Mini žádné chemikálie neobsahuje, váží jen 220 g a je neuvěřitelně malý. Díky němu dnes filtry jednoznačně doporučuji.

Další využití vidím i v běžném životě, např. na služební cesty do tropických zemí. Nemusíte se vydávat na výlet, zcela postačí situace, kdy si máte v hotelu v exotickém regionu vyčistit zuby nebo umýt obličej. I zde bych doporučil si vodu tímto kapesním filtrem předem upravit. Vyplatí se to.

Co o výrobku říká výrobce:

Maximálně kompaktní vodní filtr. Tento sympatický filtr se vyznačuje neuvěřitelně nízkou hmotností a minimálními rozměry, což mu propůjčuje primát nejkompaktnějšího vodního filtru na světě. Je ideální pro cestování, obchodní cesty i turistiku. Vysoce kvalitní keramický filtr impregnovaný stříbrem spolehlivě odstraňuje z vody bakterie, prvoky i mechanické nečistoty. Mini set zahrnuje předfiltr, čistící kartáček, silikonový lubrikant a cestovní pouzdro. Výkon: 0.5 litrů za minutu. Životnost: 7.000 litrů. Náklady na 1 litr vody: od 0.43 Kč. 1 litr s náhradní cartridge: od 0.26 Kč. Hmotnost: 220 g. Rozměry: 8×18×5 cm. Technologie: mechanický tlakový mikrofiltr s přímou ruční pumpou. Filtrační medium: omyvatelný hloubkový keramický filtr s póry < 0.2 mikronu. Úprava chuti akt. uhlíkem: NE.

TATO TVRZENÍ NÁŠ PRAKTICKÝ TEST POTVRDIL.

Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce/distri­butor.
Doporučeno/ne­doporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci/distri­butorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.