Bivakovací stan RIEGEL TM X2

Doba testování: 11.3. – 10.4.2007 (cca 30 dní) + 29.6. – 15.7.2007 (17 dní) Švýcarsko a Francie – hory
Podmínky testu: Expediční činnost ve vzdálené tropické oblasti. Destinace – tropický ostrov Nová Guinea (Papua – provincie Indonésie, dříve Irian Jaya – druhý největší ostrov světa, severně od Austrálie). Klimatické podmínky v testovací destinaci – Denní teploty 30 – 35°C, noční teploty 21 – 28°C, v horách ve výšcě 4200m noční teploty pod nulou, dokonce padal i sníh.
Průběh praktického testu: Ultralehký jednoplášťový bivakovací stan pro dvě osoby vážící i s tyčkami a mini kolíky pouhých 960 gramů (0,96 kg) a nepromokavostí 3 m vodního sloupce je pravděpodobně nejlehčím stanem pro dvě osoby na našem trhu. Slogan výrobce „Když širák je málo a stan moc“ je pro jeho hodnocení dokonalý. Stan vyniká vysokou nepromokavostí a výborným odvětráním, které zajišťuje velké okno přímo nad hlavou chráněné moskytiérou a nepromokavým překrytím. Další předností je až neuvěřitelná skladnost stanu. Bez tyček se dá složit do velikosti jen o málo větší než pouhé poncho. Skoro by se dalo říci, že je to stan do kapsy. Velmi pohodlný je i vstup do stanu, který je možný rozepnutím celé dlouhé stěny. Stan není samonosný a proto je potřeba ho dobře vypnout. V blátivém a písčitém terénu je lépe použít k jeho vypnutí kameny, nebo klacíky, než originální kolíky. Výrobek je maximálně vhodný pro předpokládané i nepředpokládané nouzové přespání takřka za jakéhokoliv počasí. Stejně tak je tento stan vhodný pro cykloturistiku, běžky, koně, motorky, do kajaku," Stan je dostatečně dlouhý na to, aby se do něj vešly i menší batohy. Vzhledem k tomu, že jde o jednoplášťový stan, je nutno počítat s opocováním stěn a navlhnutím spacích pytlů. Toto riziko lze značně snížit, použitím sací látky a občasným otřením stěn. Je to daň za extrémně nízkou váhu stanu a jeho maximální použitelnost naprosto kdekoli. Stan RIEGEL TM X2 je komfortním nástupcem populárních „Žďáráků“ (Žďárského bivakovacích vaků). Já osobně jej preferuji i před žďáráky s funkční nepromokavou membránou typu Goretex. Stan je vyroben z materiálu s bezpečnostní úpravou zpomalující hoření a je opatřen reflexními pásky a reflexními stanovými šňůrami, což oceníme při hledání stanu v přeplněných kempech.
Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce / distributor.
Doporučeno / nedoporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci / distributorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.