Trekkingové sandály Scrambler

Doba testování: červen 2011 (cca 20 dní)
Podmínky testu: Expediční činnost ve vzdálené tropické oblasti – deštný prales. Destinace – tropický ostrov Nová Guinea (Papua ? provincie Indonésie, dříve Irian Jaya – druhý největší ostrov světa, severně od Austrálie). Klimatické podmínky v testovací destinaci – Denní teploty 30 – 35°C, noční teploty 21 ? 28°C. Většina testůpoprběhla na vlhkých, nebo mokrých kamenech, na štěkovité cestě a na tvrdém jílovitém podloží, také většinou za vlhka, nebo mokra a deště.
Průběh praktického testu: Tuto botu jsem testoval v deštných pralesích při náročném treku, a při běhání. Terén byl většinou mokrý, jen vyjímečně značně vlhký, nebo suchý. 80% testu proběhlo při běhání do kopce a následné chůzi z kopce. V sandálech běžel asi patnáckrát vzdálennost 2,5 Km s převýšním 320 m.Tedy cca 35 km běh velmi kamenitým terénem do kopce a stejných 35 km chůze velmi kamenitým terénem z kopce (viz fotografie). 90% této trasy tvořila kamenitá cesta s vělkými i malými kameny, volně loženými, neválcovanými. 10% cesty bylo ?štěrkové?, nebo tvrdý mokrý , velmi kluzký jíl.
Sandál drží na všech těchto terénech lépe než kvalitní treková bota. Je to díky tomu, že je měkký a má schopnost se tvarovat dle terénu, tedy má mnohem větší přilnavost. Kvalitní, skvěle řešená podrážka Wibram s hlubokým vzorkem tyto schopnosti jen umocňuje. Mokrý sandál díky tomu relativně dobře drží i na kluzkém kamenitém či mírně blátivém terénu. Noha v botě drží prakticky stejně dobře když je bota uvnitř suchá, nebo mokrá. Vnitřní umělá kůže s antibakteriální úpravou sice při brodění nasaje vodu, ale po několika minutách se jí dokáže v podstatné míře chůzí zbavit a bota výborně přilne k noze s pocitem drsného neklouzavého povrchu. S česrtvě namočenou botou jsem zkoušel i běžet do kopce a nebyl s tím problém.
Záměrně jsem při běhu do kopce testoval jednu suchou a jednu mokrou botu současně, těsně před vyběhnutím jsem s ní šlápnul po kotník do řeky. Po pěti až deseti minutách se jejich přilnavost a protiskluzovost vůči noze jevila jako srovnatelná. Ani v úplně mokré botě, myšleno nasáklé vodou noha nějak výrazně neklouzala. Úplně suchá, vlhká a hodně vlhká až mokrá vnitřní podrážka z umělé kůže s mikrobakteriální úpravou vykazují stejně dobrou vysokou přilnavost k chodidlu. Noha sedí v sandálu skoro jako přilepená, přesto větrá a chodilo se nepotí. Jedině úplně mokrá, vodou nasáklá vnitřní podrážka, chápáno těsně po ponoření do vody,nejméně na 5 minut má tendence lehce klouzat, ale to jen, několik minut, jen než se přebytečná voda ?vymačká?. Pokud se s botou pouze šlápne do vody a to třeba až po kotník, je vnitřní podrážka pouze mokrá, nikoliv nasáklá vodou a neklouže vůbec. Teprve po opakovaném ponoření celé boty pod vodu, nejméně 5× až 10× vnitřní podrážka vodou nasákne. Toto nasáknutí se všek po několika minutách ?vychodí?. Sandál výborně sedí na noze a to i když není úplně natěsno dotažený. Při chůzi za suchého, horkého počasí velmi dobře větrá.
Běhal jsem a chodil v podstatě ve volném, vzdušném dotažení. Běhal jsem denně za každého počasí, tedy za mírného deště, za mrholení i za ?sucha?, které se v deštném pralese projevuje ?pouze? zkondenzovanou vodou na cestě. Sandál je úžasně měkký a pružný. Výborně tlumí rázy, které při chůzi a běhání vznikají po dopadu paty na zem. Tato jeho schopnost je srovnatelná se speciálními běžeckými botami. Dobře drží i při chůzi z kopce. Díky jednoduchému zapínání na přezku se dá rychle a pohodlně obouvat i vyzouvat. Další důležitou věcí je, že sandály dobře plavou, tedy se ?neutopí? při plavání ani při brodění, přestože vyloženě na časté brodění určeny nejsou. A jako zatím všechny boty od Asola, které jsem testoval jsou i tyto dotaženy do nejmenších detailů, jako je třeba poutko na karabinu, aby se sandály daly připnoput na sedák, nebo na Batoh? Vnitřní podrážka se sama anatomicky vytvaruje a přizpůsobí chodilu, podobně jako je tomu u lyžařských bot vyšší kvality(tzv. zapékání).
Po dobu testu jsem nechodil v žádných jiných botách. Dá se tedy říci, že za dvacet dní naběhaly tyto sandály v extrémě náročném terénu 35 km do kppce, v tomtéž terénu nachodily totéž z kopce, a v ostatní době nachoodily v dalším běžném terénu (kameny, písek, hlína, mokrý jíl, mělké bláto) kolem dalších asi 20 km. Po asfaltu, betonu a jiných městských površích jestě asi 7 km. Tedy celkem v rámci testu mají sandály za sebou téměř 100 km a skoro 5 km převýšení. Opticky sandály nevykazují téměř žádné známky viditelného poškození, nebo opotřebení. Jejich funkčnost je nadále 100%.
Tak vysokou kvalitu, trvanlivost a rozsah použitelnosti jsem u sandálů neočekával. Tuto botu jednoznačně dopručuji po všech stránkách.
Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce / distributor.
Doporučeno / nedoporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci / distributorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO a razítko EXTREM TEST. Obě razítka mohou být použity současně, nebo kterékoliv z nich samostatně.