Vortex GV  – horolezecké, výškové a expediční boty

Testované výrobky: Vortex GV  – horolezecké, výškové a expediční boty, boty pro extrémní podmínky, VHT a zajištěné cesty
Doba testování: prosinec 2011 (cca 30 dní)
Podmínky testu: Podmínky testu: Expediční činnost ve vzdálené tropické oblasti. Testováno na expedicích ke Stromovým lidem kmene Kombai (Papua) a za šamany z Ostrova Siberut. Popis destinace – tropický ostrov Nová Guinea (Papua – provincie Indonésie, dříve Irian Jaya – druhý největší ostrov světa, severně od Austrálie), cca 3 – 4°jižně od rovníku. Dále pak tropický ostrov Siberut, západně od Sumatry, rovněž v rovníkové oblasti. Siberut je ostrovem s největší koncentrací šamanů na světě. Klimatické podmínky v testovacích destinacích – Denní teploty 30 – 35°C, noční teploty 25 – 28°C.
Výrobce uvádí: Lehká celokožená ferátová bota s měkčí konstrukcí svršku a pevnou pedšví. Vorttex GV je lehoučká univerzální sportovní bota pro via feráty, treking a pobyt v přírodě. Celokožená konstrukce s robustním gumovým lemem po celém obvodu boty. Šněrování od špice boty pro detailní dotažení. Speciální podešev Vibram s hladkou špičkou a s mimořádnou přilnavostí i na mokré skále či ferátovém železe. Odpružená pata s velmi pohodlným došlapem. V mezipodešvi integrovaná technologie ASOsorb zabraňuje torzi a zajišťuje bezpečí a pohodlí pro chodidlo. O sucho a příjemné klima v botě se postará membrána s vyšší prodyšností GORE-TEX Extended Comfort. Skvělá volba pro ty, kteří hledají univerzálnost a pohodlí při aktivitách v přírodě.
Průběh praktického testu: Tuto botu jsem testoval v deštných pralesích při náročném treku, a při chůzi v horách v okolí Wameny a Jezera Habema. Část testu se odehrávala také v posvátné jeskyni Daniů, kde jsem na vápencovém terénu uvnitř i vně jeskyně měl možnost vyzkoušet i „lezecké“ vlastnosti boty. Při náročném treku v nížinných deštných pralesích se střídaly mokré kameny, bláto, hlína, kluzké kořeny a kmeny stromů. Bota drží na všech těchto terénech velmi dobře. Stejně tak na vápencové skále. Díky své lehké konstrukci s gumovou ochranou švů špice a boků boty se v ní velmi dobře lezou lehčí cesty. Guma po obvodu celé přední části boty chrání švy, jinak nejcitlivější místo na poškození boty, což zásadně prodlužuje životnost boty. Měkčí konstrukce svršku boty dává příjemnější pocit nošení a větší prodyšnost než je tomu u klasické „těžké“ trekové boty. Přesto, že bota je velmi lehká, je pevná, i mokrá drží tvar a relativně dobře drží i na kluzkém terénu. Dokonale přimkne k noze, což zvyšuje jistotu pohybu v náročném terénu. Rovněž při pohybu v kamenitém terénu dokáže velmi dobře nohu. Goretexová membrána zaručuje její nepromokavost. Tuto botu jednoznačně doporučuji po všech stránkách. Je vhodná pro vysokohorské treky, pro rychlé treky až běhání a je skvělá do skal a na ferraty „zajištěné železné cesty“. Dobře se v ní chodí i leze (nižší stupně obtížnosti do stupně IV – V UIAA). Je příjemná na nošení, dá se v ni i řídit auto. Mohu s klidem prohlásit, že Vortex GV je lehká, univerzální bota do každého počasí. Vše co o botě výrobce uvádí test potvrdil.
Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce / distributor.
Doporučeno / nedoporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci / distributorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO a razítko EXTREM TEST. Obě razítka mohou být použity současně, nebo kterékoliv z nich samostatně.