Stan AVOIR TM X1

Doba testování: 14.4. – 7.5.2007 (cca 25 dní) + 29.6. – 15.7.2007 (17 dní) Švýcarsko a Francie – hory
Podmínky testu: Expediční činnost v africké Etiopii. Klimatické podmínky v testovací destinaci – Denní teploty 35 – 50°C, noční teploty 21 – 32°C, v Simienských horách ve výšce 4200m noční teploty blízké 0°C.
Průběh praktického testu: Ultralehký dvoupláštový stan pro jednu osobu vážící i s tyčkami a kolíky 1,95 Kg s vynikající nepromokavostí 4 m vodního sloupce patří do kategorie lehkých stanů pro jednu osobu. Díky vedení nosných tyček vnější stranou tropika a odepínatelůnému spojení s vnitřním stanem se stan velmi snadno a rychle staví. Stan ma i dobré odvětrání. Velmi pohodlný je dvojí vstup do stanu, který je možný rozepnutím celé dlouhé stěny, nebo klasicky čelní stěnou. Cestovatelé v deštivém počasí ocení i odepínatelnou podlážku předsíňky. Drobná nevýhoda stanu je, že nemá samonosnou konstrukci a i v nejvyšším bodě není příliš vysoký (90 cm). Je to daň za nízkou váhu. Výrobek je vhodný pro letní vysokohorskou turistiku a jakoukoli běžnou turisitku. Stan je dostatečně dlouhý na to, aby se do něj vešly i batohy. Za velmi vlhkého počasí se stan opocuje v horní části a může dojít k občasnému odkapávání kondenzované vody, což je ale zanedbatelný problém všech vysoce nepromokavých stanů. Stan je vyroben z materiálu s bezpečnostní úpravou zpomalující hoření a je opatřen reflexními pásky a reflexními stanovými šňůrami, což oceníme při hledání stanu v přeplněných kempech.
Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce / distributor.
Doporučeno / nedoporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci / distributorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.