Spací pytel Warmpeace – Viking 600 – péřový spací pytel třísezónní

Výrobce uvádí: Teploty pro použití: Limit: –9°C (Komfort –3°C), Extrém: –28°C. Je to lehčí třísezonní spacák, v řadách široké outdoorové veřejnosti oblíbený pro rozumný poměr mezi náklady na jeho pořízení a službou, kterou svým uživatelům poskytuje. Jeho historie sahá do roku 1992. První Vikingy byly tehdy špičkou v oboru a to zejména díky převratně lehké gramáži materiálu, který měl vysoký loft i při použití velmi jemného peří a tedy lehkého peří. Od té doby byly kvality spacáků Viking samozřejmě mnohokrát dostiženy i překonány, ale Viking se časem usadil na střední příčce, kde má nezastupitelné místo. Zdrhovadlo YKK se dvěma protisměrnými běžci v bočním švu na levé nebo pravé straně, umožňující případné spojení dvou spacích pytlů dohromady. Komorová konstrukce typu Z, Kapuce s pružnou tkanicí, Zateplovací límec s pružnou tkanicí, Vnitřní kapsička.
Vysvětlení pojmů: Teplotní parametry Komfort a Limit udávají rozmezí teplot, při kterém by se měl člověk (za optimálních podmínek) příjemně a klidně vyspat, aniž by se budil chladem. To samozřejmě ovlivňuje mnoho okolních faktorů – vlhkost vzduchu, fyzická kondice, zda je spacák po předchozí noci dostatečně vysušen atd. Extrém udává teplotu, kdy spacák uživatele chrání před poškozením zdraví. Rozhodně nelze brát jako teplotu, při které lze pohodlně spát. Občas se také udává maximální teplota. Ta však není tak podstatná – při jejím dosažení nebo překročení je uživateli příliš teplo, ale tento „problém“ je u většiny spacáků snadno řešitelný rozepnutím a odvětráním.
Doba testování: Českomoravská vysočina červenec 2012 (cca 8 dní) – v době nezvykle chladného počasí… Den 11–15°C, noc 6–8°C + Alpy začátek září 2012 (cca 8 dní), opět na září nezvykle nízké noční teploty + zimní sezóna v horách České republiky.
Podmínky testu: Turistika se spaním pod otevřeným přístřeškem, nikoliv ve stanu.
Klimatické podmínky v testovacích destinacích:Denní teploty 11–15°C, noční teploty 4–10°C. Druhý test proběhl v Alpách při vysokohorské turistice s výstupy na vrcholy a spaním ve stanu na ledovcích. Třetí test jsem prováděl v zimě na chatě na verandě, kde jsem testoval zejména limitní teplotu –9°C a to při spaní venku bez stanu a dokonce i bez ?žďárku?, tedy teplota nebyla ovlivněna mikroklimatem ve stanu. Klimatické podmínky v testovacích destinacích: – Vysočina: Denní teploty 30 – 35°C, ve vyšších polohách teploty i mínusové, noční teploty –6 až –8°C, na ledovci až –15°C, 2 noci bylo kolem –20°C.
Průběh praktického testu: Spacák je precizně a kvalitně ušit z dobrého, realtivně lehkého materiálu, příjemného na omak i na tělo a přesto vykazuje vysokou pevnost a dá se u něj předpokládat dlouhá trvanlivost. Spacák jsem testoval zejména při teplotách 4–10°C, což je rozsah, který by od něj měla chtít většina uživatelů. Je samozřejmě použitelný i tam, kde se ojediněle vyskytnou hraniční teploty –3 až –9°C. Spacák jsem testoval i při limitní teplotě –9°C a mohu potvrdit, že jsem se pohodlně vyspal a to jsem odložil vrchní vrstvu oděvu. Ale pro tytot teploty bych již doporučil spíše o třídu vyšší spacák Viking 900. Spal jsem jen ve spodním prádle, což vždy doporučuji v jakémkoliv spacáku spát alespoň málo oblečený. Zamezí se tím proudění vzduchu přímo po těle, což značně zvyšuje pocitový tepelný komfort. Po celou dobu testu spacák splňoval podmínky uvedené výrobcem a umožňoval kvalitní spánek a dostatečný odpočinek. Ocenil jsem i vnitřní límec s možností stažení kolem ramen, nebo i kolem krku díky němuž nebylo nutné vždy zcela zatahovat kapuci, což činilo spaní značně příjemnější. Vysoce kvalytní zip YKK je již tradičně bezporuchový a možnost spojení dvou spoacích pytlů dohromady je dnes již dobrým standardem. Kapsička na doklady, kreditní karty a peníze je vhodně umístěna v horní, zevnitř snadno dostupné části spacího pytle, což je velmi pohodlné. Je opatřena zipem, takže nehrozí možnost vypadení věcí v ní umístěných. Po celou dobu testu byl spacák použit v kombinaci s kvalitní podložkou (karimatkou). Vše co o spacáku výrobce uvádí test potvrdil. Po dobu testu jsem použil spací pytel o několik centimetrů neší, než je moje postava, tedy mi byl tak akorát, což běžnému uživateli tohoto „Lehkého“ spacaku do podmínek, kdy téměř nikdy není potřeba ve spacáku sušit věci, vřele doporučuji. Prosím co se týká výběru velikosti spacáku čtěte rady výrobce: http://www.warmpeace.cz/…/spaci-pytle Velkou výhodou péřových spacích pytlů oproti spacákům z dutých vláken je dlouhodobá trvanlivost péřové náplně, nízká hmotnost a velká stlačitelnost spacáku, tedy jeho velmi malý rozměr ve sbaleném stavu. Nevýhodu je nutnost šetrnějšího skladování, ochrana proti vhlkosti a vyšší pořizovací cena. Přesto se po letech používání dutých vláken, vracím zpět k tradičnímu peří. Výhody peří oproti dutému vláknu pro mne začaly být rozhodující. Nehledě na to, že ve vyšších nadmořských výškách přestává duté vlákno fungovat…
Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce / distributor.
Doporučeno / nedoporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci / distributorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.