Spací pytel KLICKITAT X910

Doba testování: 4.8.. – 7.9.2008 (33 dní) Indonésie – Západní Papua – hory
Podmínky testu: Expediční činnost ve vzdálené tropické oblasti. Destinace – tropický ostrov Nová Guinea (Papua – provincie Indonésie, dříve Irian Jaya – druhý největší ostrov světa, severně od Austrálie – výstup na nejvyšší hpru Austrálie a Oceánie, Carstensz Pyramid 4884m). Klimatické podmínky v testovací destinaci – Denní teploty 18 – 35°C, noční teploty 18 – 21°C, v horách ve výšcě 4200m (Base Camp) noční teploty pod nulou, –10 až –2°C.. Průběh praktického testu: velmi lehký a skladný spací pytel s doporučenými teplotami Komfort +1, extrém –22 vážící pouze 1,47 kg. Je to spací pytel s nedávno vyvinutou náplní CLIMASHIELD TM XP. Toto izolační vlákno bylo vyvinuto firmou Coleman a je dle výrobce teplejší, měkší, stlačitelnější a lehčí než všechna doposud poznaná umělá vlákna. Dle výrobce lze spacák i opakovaně prát a libovolně stlačit. Uvádí, že použité nekonečné vlákno se jako jediná syntetická izolace na světě vrátí ke svému původnímu tvaru i při prodloužené době skladování a na rozdíl od střižených vláken se i při praní v pračce neshlukuje a neposouvá. Výrobce proklamuje, že nekonečné vlákno CLIMASHIELD TM XP má o 10% větší tepelnou efektivitu při zachování stejné hmotnosti oproti vláknům střižovým. Toto vlákno dle výrobce nepřijímá pachy ani vlhkost. Vlhkost odvádí na povrch a snadno se jí zbavuje. Tento spací pytel je vhodný zejména pro horskou a vysokohorskou turistiku, stanování v podzimních, jarních i zimních podmínkách. Vak na spací pytel je opatřen vysoce funkčnímu kompresními popruhy, které umožňují pytel sbalit do velmi přijatelných rozměrů a snadno jej sbalit do batohu. Po stažení zmenší pytel objem na polovinu. Pytel je skutečně lehký, pohodlný a velmi teplý. Při teplotách do – 7°C mi poskytl velmi vysoký tepelný komfort a naprosté pohodlí. Dva pytle lze sepnoput dohromady a vytvořit tak jeden pytel pro dvě osoby. Pytel nepřijímá vlhkost a pokud, tak jen v minimální míře a skutečně se jí snadno zbavuje. Vlákno se po sbalení snadno „načechrá“ a dobře izoluje. Velmi příjemně se v něm spí. Ani po 20-ti denní vysokohorské expedici spací pytel nepáchne a mnoho se neušpinil, tedy zatím není třeba jej prát.
UPOZORNĚNÍ: Dosud jsem netestoval ani jedno praní spacího pytle, natož praní opakované. Dosud nebylo potřeba pytel prát,protže nepáchne a není ani špinavý.
Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce / distributor.
Doporučeno / nedoporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci / distributorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.