Praktický test čelovky Fénix HL 22

Testované výrobky: svítilna (čelovka) Fenix HL22, dodávaná společností ARIGA s.r.o., Římská 20, Praha 2, která provozuje eshop www.Kronium.cz

Výrobce uvádí:
Kompaktní LED čelovka Fenix HL22 nabízí světelný tok až 120 lumenů (ANSI) a dosvit 90 metrů. K napájení je použita jedna tužková AA baterie, se kterou dosahuje výdrž až 55 hodin v nejnižším režimu (více než 2 dny). Čelovka nabízí celkem 4 režimy výkonu, včetně režimu SOS pro použití v nouzových situacích. Díky elektronice s digitální konstantní regulací světelný výkon při pozvolném vybíjení baterií neklesá a zůstává stále stejný až do jejich úplného vybití. Malými rozměry a nízkou váhou cca 64 gramů bez baterie je čelovka Fenix HL22 vhodná pro každodenní nošení. Jedná se o následníka oblíbené čelovky Fenix HL21 a jde o jednu z nejvýkonnějších čelových svítilen na jednu tužkovou baterii na trhu.
Všechny parametry svítilny (světelný tok, doba provozu na baterie, vodotěsnost, dosvit a nárazu vzdornost) jsou změřeny v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1–2009
Většina informací, které výrobce uvádí byla popsána v tomto testu, proto jsme zde uvedli jen zkrácený výběr.

Tabulka doby svícení v závislosti na zvoleném režimu a světelném toku:

Dálkový reflektor s širokým kuželem světelného toku.
Světelný režim: 120 lm 45 lm 3 lm SOS 120 lm
NiMH akumulátory 2500mAh 1,5 hod 5,5 hod 53 hod  – 15 hod
Jednorázové alkalické baterie  – při použití alkalických baterií je doba svítivosti o maličko kratší.

Doba testování: Česká republika a Rakouzsko – leden až březen 2014 (cca 25 provozních dní)

Podmínky testu: velmi malou, lehkou a přesto značně výkonnou ?chytrou? čelovku jsem testoval v mnoha režimech jejího možného použití. Jde o jedinečné praktické a všestranně použitelné světlo. Tato čelovka je předurčena k dennímu nošení v batohu na jakoukoliv tůru. Na kratší treky jako hlavní světlo, na náročnější outdoorové aktivity jako rezervní nouzové světlo. Má-li však být čelovka používána jako hlavní světlo, doporčil bych mít sebou vždy jednu plně nabitou rezervní bateri! Výměna baterie je snadná a lze ji bez problému provést i potmě.

Svítilna Fenix HL22 je maličká, vejde se tak i do nejmenší kapsy. Vzhledem k poměru s jejím vysokým výkonem je také velmi lehká a to hlavně díky použití pouze jedné jedinné AA bateri (tužkové). Jak známo, v současné době jsou na všech svítilnách nejtěžší energetické zdroje – baterie, nebo akumulátory. Tato svítilna má hmotnost pouhých 64 gramů (bez baterie).

Tři režimy svícení zajišťuje kvalitní světelná dioda LED Cree XP-E2 vytváří vysoce kontrastní bílé světlo. Částečně prostorově svítící světlo má i dlouhý světelný kužel, s dosvitem až 90 m, při výkonu 120 lm. Tak velký výkon je u tak malé čelovky poměrně neobvyklý. Nejsilnější světlo však značně vybíjí baterii, proto je možné ho používat jen po krátkou dobu. Na krátké posvícení do dálky na kontinuitu cesty, skalní útvar a pod. Maximální doba použití nejsilnějšího světla je 1,5 hod. Musím říci, že při rozsáhlém testování jsem nejsilnější světlo potřeboval skutečně jen velmi zřídka. Na druhé straně nejslabší světlo (3 lm) dokáže na jednu baterii svítit až 53 hodin a poskytuje dostatek kvalitního světla na veškeré činnosti při táboření, rybaření, chůzi nočním lesem, nouzové opuštění jeskyně, pomalou jízdu na kole nebo manipulaci s lanem při nouzovém slanění ze skály. Během testu jsem nejmenší světlo využíval nejvíce. Střední svělo, 45 lm, je ideální pro všechny rekreační pohybové aktivity včetně jízdy na kole, běhu, lezení i pohodlný pohyb v jeskyních. Široký kužel světla s velkým dosvitem je digitálně korigován pro konstantní jas.

„Chytrost“ tohoto světla spočívá v tom, že si pamatuje poslední nastavený režim a při opětovném zapnutí naskočí přímo v něm. Nemusíte tedy nepohodlně projít celou škálou, než si požadovanou intenzitu najdete. Čtvrtý režim, nouzový světelný signál, není pouhým pravidelným blikáním jako u ostatních svítilen, ale skutečně vysílá morseovou abecedou opakovaně soustavu mezinárodního nouzového signálu tří písmen, volání o pomoc S.O.S., které bliká nepřetržitě až 15 hodin, v závislosti zejména na vnější teplotě, která výrazně ovlivňuje životnost baterie.

Jištění nechtěného zapnutí, třeba v batohu, je řešeno nutností douhého stisku pro zapnutí. Kdo chce mít naprostou jistotu, třeba během dlouhého transportu, může vyjmout baterii a zasunout ji do čelovky obráceně, čímž nechtěnému zapnutí zabrání zcela stoprocentně. Toto je možné díky tomu, že svítilna má i ochranu proti přepólování. Vyjmutí a znovuvložení baterie je jednoduché a lze je provádět i za naprosté tmy. Napájení svítilny pouhou jednou jedinou, levnou a všude na světe snadno dostupnou tužkovou baterií standardní typizované velikosti AA, je neuvěřitelně praktické a dává mi možnost minimalizovat váhu v batohu tím, že si prostě spočítám, kolik baterií budu potřebovat a vezmu jich jen přesně tolik. Většinou je to jen jedna, případně druhá jako rezervní. Narozdíl od jiných čelovek, kde potřebuji nejméně dvě, ale většinou tři až čtyři baterie na jedno naplnění. S rezervními bateriemi je to pak již osm baterek! Minimalizuji tak nejen hmotnost, ale i náklady na svícení… A dál už je jen na vás, zda použijete opět standardní nabíjecí tužkové baterie, které v době kdy svítilnu nepoužíváte, můžete použít i jinde.

Ani vodotěsnost této svítilny „nemá chybu“. Přepínat režimy svícení je možné i pod vodou a po testovacím ponoření do 1 metru na 1 hodinu, se voda skutečně nedostala nikam, ani do prostoru pro baterii, který je chráněn O kroužkem. Se svítilnou je dokonce dodáváno i jedno rezervní těsnění. A to výrobce z opatrnosti zaručuje pouze odolnost proti ostřikování silným proudem vody…

Konstantní světlo po celou dobu životnosti baterií, které má tato mikroprocesorem řízená svítilna, již dnes považuji u lepších čelovek za naprostou samozřejmost. Tedy po celou dobu máte stejně výkonné světlo, které netrpí „syndromem postupného stmívání“.

Vysoce kvalitní a odolné plasty i použití nejkvalitnějších materiálů na reflektor se u tak dobrého světla dalo očekávat. Svítilna odolává pádům z výšky jednoho metru. Tvrzené sklo je samozřejmostí. Svítilna se dá velmi dobře ovládat i v tlustých zimních rukavicích!

Nespornou výhodou čelovky HL22 je také umístění baterie přímo v těle svítilny. Tím odpadá jinak nutný káblík propojující box na baterie vzadu za hlavou s tělem svítilny na čele, který je u svítilen napájených několika AA bateriemi nezbytný. Náročnější zákazník si dozadu na hlavový popruh může našít široké gumičky, kde může mít i několik rezervních baterií.

Další obrovskou výhodou svítilny HL22 je v poměru k jejímu výkonu a všemu co umí také její až neuvěřitelně nízká cena…

Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).

Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce / distributor.

Doporučeno / nedoporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.

Závěr: Svítilnu Fenix HL22 doporučujeme pro výborné parametry, vysokou odolnost, malý rozměr a hmotnost (pouhých 64 gramů bez baterie). Tuto svítilnu můžeme doporučit pro nejširší spektrum rekreačního použití a jako rezervní bezpečnostní světlo i pro extrémní outdoorové aktivity a sporty. Nezavazí a téměř nezabírá místo. Pro její malý rozměr a nízkou hmotnost si jí na výpravách do hor v batohu ani nevšimnete. Hodí se do auta, do hor, na kolo, na běžky, na ryby… prostě všude. A tím, že je nárazu vzdorná a prakticky vodotěsná, je téměř nezničitelná.

Český klub cestovatelů povoluje výrobci / distributorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.

S tímto doporučením souvisí i právo používat na výše jmenované výrobky reklamní razítko Českého klubu cestovatelů a to razítko „Doporučeno“. Toto je možno používat dle uvážení výrobce přímo na obalu výrobku, nebo v reklamní kampani apod. Zda výrobce tohoto práva využije, či nikoliv záleží výhradně na jeho rozhodnutí.